Motorola P30 Note All specs
Full specifications phone: Motorola P30 Note specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
The Motorola P30 Note (64GB/4GB) is a good Android phone with 1.8GHz Octa-core processor that allows run games and heavy applications.
An advantage of the Motorola P30 Note (64GB/4GB) is the possibility of using two mobile carriers, a Dual-SIM device with two SIM card slots.
Great connectivity of this device includes Bluetooth 5.0 + A2DP/LE, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac [wifi5] (2.4GHz, 5GHz) + MIMO and NFC to make mobile payments or connection to other devices.
Including the battery, the Motorola P30 Note (64GB/4GB) phone has 205 grams and it's a very thin device, only 8.98mm.
Summary
*depends on the model๐ Android 9.0
LTPS IPS LCD
๐ฝ ROM: 64GB
๐คณ (front) 12MP
โก 15W
๐ฑ Model features | |
| Motorola P30 Note | |
| Model | P30 Note (64GB/4GB) |
| Other model names | Lenovo P30 Note XT1942-1 (4GB RAM), Motorola One Power |
| Country or region available | ![]() China |
| Brand | Motorola |
| Release date | 9/24/2018 |
| Depth | 8.98 millimeters (0.35 inches) |
| Size (width x height) | 76 x 156 millimeters (2.99 x 6.14 in) |
| Weight | 205 grams (7.18 ounces) |
| Build, materials | Plastic body, glass front, aluminum back |
| Protection against water and others | Water repellent nano-coating (don't immerse) |
๐ฒ Display | |
| Motorola P30 Note | |
| Display type | LTPS IPS LCD |
| Screen size | 6.2" inches |
| Screen-to-body ratio | ~81.7% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 1080x2246 pixels |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch |
| Pixel density (dot pitch) | 402 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Gorilla Glass 3 |
| Refresh rate | feature not registered |
| Display features | feature not registered |
๐ค Operating System | |
| Motorola P30 Note | |
| System version | Android 8.1 Oreo |
| Firmware update | Android 9.0 Pie |
| User Interface | feature not registered |
โ๏ธ Processor | |
| Motorola P30 Note | |
| Chipset | 64bit: Qualcomm Snapdragon 636 SDM636 (14nm) |
| CPU | Octa-core, 2 processors: 4x 1.8GHz Kryo 260 Gold (Quad-core) 4x 1.6GHz Kryo 260 Silver (Quad-core) |
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno 509 |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
๐ฝ Memory and storage | |
| Motorola P30 Note | |
| RAM memory | 4GB LPDDR4 |
| Internal storage | 64GB (50GB available) |
| External storage | Until 256GB microSD, microSDXC (dedicated slot) |
๐ถ Mobile networks | |
| Motorola P30 Note | |
| Dual-SIM | Dual-SIM Standby - Call active on one sim card (dedicated slot) |
| SIM card | 2 slots (Dual-SIM) nano-SIM (4FF) |
| Maximum Download / Upload | 300/50 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G, 4G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | CDMA 800, GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | CDMA2000 1xEV-DO TD-SCDMA 1900/2000 UMTS 850/900/1900/2100 |
| Primary 4G network | LTE Cat (Bands 1,3,5,7,8) TD-LTE (Bands 34,38,39,40,41) |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | GPRS, EDGE, CDMA2000 EV-DO Rev 0, CDMA2000 EV-DO Rev A, TD-SCDMA, UMTS, TD-HSDPA, HSDPA, HSUPA, HSPA+, TD-LTE, LTE, LTE-A |
| Secondary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Secondary 3G network | Not supported |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | GPRS, EDGE |
๐ท Camera | |
| Motorola P30 Note | |
| Back camera (main camera) | (dual camera) 16 megapixels 5MP depth f/2.21.0um |
| Main camera resolution | 4608x3456 pixels |
| Video recording (primary) | 4K UHD (3840x2160) 30 fps |
| Flash | Dual-LED on main camera and LED on front camera |
| Focal aperture | f/1.8 (aperture) |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | 1.12ยตm pixel |
| Autofocus | PDAF: phase detection autofocus |
| Touch focus | Supported |
| Image stabilization | EIS: Digital stabilization |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | Face detection, Smile detection |
| BSI sensor | Not supported |
| HDR | HDR photo on both cameras |
| Camera extras | feature not registered |
๐ธ Front camera | |
| Motorola P30 Note | |
| Front camera (secondary) | 12 megapixels |
| Front camera resolution | 4000x3000 pixels |
| Video recording (secondary) | Full HD (1920x1080) |
| Front flash | LED |
| Focal aperture | f/2.0 (aperture) |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | 1.25ยตm pixel |
๐ Sound and multimedia | |
| Motorola P30 Note | |
| Loudspeaker | Supported |
| Active noise cancellation | 2 microphones or more |
| Radio | FM |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, H.264, H.263 |
| Audio formats | MP3, OGG, eAAC+, FLAC |
๐ Connectivity | |
| Motorola P30 Note | |
| USB | USB 2.0 Type-C, USB OTG On-The-Go |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | Not supported |
| Bluetooth | 5.0 + A2DP/LE |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac [wifi5] (2.4GHz, 5GHz) + MIMO WiFi Direct, hotspot |
| DLNA | Not supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging, GLONASS, GALILEO, BeiDou |
| NFC | Supported |
| Infrared port | Not supported |
๐งญ Sensors | |
| Motorola P30 Note | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor Compass Fingerprint sensor (rear-mounted) Gyroscope Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
๐ Battery | |
| Motorola P30 Note | |
| Battery type | Li-Ion: lithium-ion (Non removable) |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Charger, watts | 15W Wired fast charging |
| Inductive / wireless charging | feature not registered |
| Talk time autonomy | 62 hours (2.6 days) |
| Standby | feature not registered |
โ Other features | |
| Motorola P30 Note | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder |
| Messaging | SMS (T9), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, HTML5 |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | โข Colors: Black โข ZUI 4.0 โข 2.5D curved glass โข Max Vision HD+ 19:9 โข Moto Actions, Moto Display โข Dolby audio โข TurboPower: 6h in 15min |
โข๏ธ Radiation rate | |
| Motorola P30 Note | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | feature not registered |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | feature not registered |
Motorola P30 Note versions (variations) with different specifications
Motorola P30 Note (64GB/4GB)
Motorola P30 Note (64GB/6GB)
Motorola P30 Note (64GB/4GB) vs
Choose the model
The backbone of 5G: How telecom giants keep cell towers powered during grid failures
Wednesday, 4.29.2026
A field report on IaC scanning: lessons from 100+ teams
Monday, 4.6.2026
How a mobile phone can make your travels easy in Canada
Wednesday, 2.11.2026

Sony Ericsson Xperia Neo V
Samsung Galaxy S20+ 5G
Huawei Y9 2018
Motorola Moto E