Motorola Moto G 5G All specs
Full specifications phone: Motorola Moto G 5G specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
The Motorola Moto G 5G (128GB) is a good Android phone with 2.2GHz Octa-core processor that allows run games and heavy applications.
An advantage of the Motorola Moto G 5G (128GB) is the possibility of using two mobile carriers, a Dual-SIM device with two SIM card slots.
Great connectivity of this device includes Bluetooth 5.1 + A2DP/LE, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac [wifi5] (2.4GHz, 5GHz) + MIMO and NFC to make mobile payments or connection to other devices.
Including the battery, the Motorola Moto G 5G (128GB) phone has 212 grams and it's a very thin device, only 9.9mm.
Summary
*depends on the model๐ฅ AnTuTu
312461 (v8)
๐ Android 11
LTPS IPS LCD
60Hz
๐ฝ ROM: 64GB / 128GB*
๐คณ (front) 16MP
โก 20W
๐ฑ Model features | |
| Motorola Moto G 5G | |
| Model | Moto G 5G (128GB) |
| Other model names | Lenovo Moto G 5G XT2113-3 (6GB RAM) |
| Country or region available | ![]() (Global, International) |
| Brand | Motorola |
| Release date | 12/7/2020, Announced: 11/5/2020 |
| Depth | 9.9 millimeters (0.39 inches) |
| Size (width x height) | 76.1 x 166.1 millimeters (3 x 6.54 in) |
| Weight | 212 grams (7.42 ounces) |
| Build, materials | Plastic body, glass front |
| Protection against water and others | Water repellent nano-coating (don't immerse) |
๐ฒ Display | |
| Motorola Moto G 5G | |
| Display type | LTPS IPS LCD |
| Screen size | 6.7" inches |
| Screen-to-body ratio | ~87.2% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 1080x2340 pixels (20:9) |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch |
| Pixel density (dot pitch) | 385 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Not supported |
| Refresh rate | 60Hz |
| Display features | HDR10 |
๐ค Operating System | |
| Motorola Moto G 5G | |
| System version | Android 10 |
| Firmware update | Android 11 |
| User Interface | My UX |
โ๏ธ Processor | |
| Motorola Moto G 5G | |
| Chipset | 64bit: Qualcomm Snapdragon 750G (SM7225) (8nm) |
| CPU | Octa-core, 2 processors: 2x 2.2GHz Kryo 570 (Dual-core) 6x 1.8GHz Kryo 570 (Hexa-core) |
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno 619 (800MHz) |
| Performance (benchmark) | AnTuTu: 312461 (v8) Geekbench: 1980 (v5.1) GFXBench: 17fps (ES 3.1 onscreen) |
๐ฝ Memory and storage | |
| Motorola Moto G 5G | |
| RAM memory | 6GB LPDDR4X |
| Internal storage | 128GB (111GB available) eMMC 5.1 |
| External storage | Until 1TB microSD, microSDXC (hybrid slot/shares the same SIM-2 slot) |
๐ถ Mobile networks | |
| Motorola Moto G 5G | |
| Dual-SIM | Dual-SIM Standby - Call active on one sim card (hybrid slot/shares the same microSD slot) |
| SIM card | 2 slots (Dual-SIM) nano-SIM (4FF) |
| Maximum Download / Upload | 2000/150 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | UMTS 850/900/1700/1900/2100 |
| Primary 4G network | LTE Cat11 (1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28) TD-LTE (38, 39, 40, 41, 42, 43) VoLTE |
| Primary 5G network | SA/NSA (1, 3, 5, 7, 8, 28, 38, 41, 77, 78) |
| Primary data network | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+, TD-LTE, LTE, LTE-A, SA/NSA |
| Secondary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Secondary 3G network | UMTS 850/900/1700/1900/2100 |
| Secondary 4G network | LTE Cat11 (1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28) TD-LTE (38, 39, 40, 41, 42, 43) VoLTE |
| Secondary data network | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+, TD-LTE, LTE, LTE-A |
๐ท Camera | |
| Motorola Moto G 5G | |
| Back camera (main camera) | (triple camera) 48 megapixels 8MP ultrawide f/2.2118ยฐ1.12ยตm 2MP macro f/2.4AF |
| Main camera resolution | 8000x6000 pixels |
| Video recording (primary) | 4K UHD (3840x2160) 30 fps |
| Flash | LED flash |
| Focal aperture | f/1.7 (aperture) |
| Focal length | 26mm (lens) |
| Sensor size | 1/2" inches |
| Pixel size | 0.8ยตm pixel |
| Autofocus | PDAF: phase detection autofocus |
| Touch focus | Supported |
| Image stabilization | EIS: Digital stabilization |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | Face detection, Smile detection |
| BSI sensor | Not supported |
| HDR | HDR photo on both cameras |
| Camera extras | 1080p@60fps |
๐ธ Front camera | |
| Motorola Moto G 5G | |
| Front camera (secondary) | 16 megapixels |
| Front camera resolution | 4608x3456 pixels |
| Video recording (secondary) | Full HD (1920x1080) |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | f/2.2 (aperture) |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | 1ยตm pixel |
๐ Sound and multimedia | |
| Motorola Moto G 5G | |
| Loudspeaker | Mono sound (not stereo) |
| Active noise cancellation | 2 microphones or more |
| Radio | FM |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, H.265, H.264, H.263, XviD, MKV |
| Audio formats | MP3, WAV, WMA, eAAC+, FLAC |
๐ Connectivity | |
| Motorola Moto G 5G | |
| USB | USB 2.0 Type-C reversible connector |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | Not supported |
| Bluetooth | 5.1 + A2DP/LE |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac [wifi5] (2.4GHz, 5GHz) + MIMO WiFi Direct, hotspot |
| DLNA | Not supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging, GLONASS, GALILEO |
| NFC | Supported |
| Infrared port | Not supported |
๐งญ Sensors | |
| Motorola Moto G 5G | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor Compass Face unlock 2D Fingerprint sensor (rear-mounted) Gyroscope Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
๐ Battery | |
| Motorola Moto G 5G | |
| Battery type | LiPo: li-ion polymer (Non removable) |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Charger, watts | 20W Wired fast charging |
| Inductive / wireless charging | Not supported |
| Talk time autonomy | feature not registered |
| Standby | feature not registered |
โ Other features | |
| Motorola Moto G 5G | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder, Voice commands |
| Messaging | SMS (T9), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, HTML5 |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | โข Colors: Frosted Silver, Volcanic Gray โข TurboPower charger |
โข๏ธ Radiation rate | |
| Motorola Moto G 5G | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | feature not registered |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | feature not registered |
Motorola Moto G 5G versions (variations) with different specifications
Motorola Moto G 5G (128GB)
Motorola Moto G 5G (64GB)
Motorola Moto G 5G (128GB) vs
Choose the model
The backbone of 5G: How telecom giants keep cell towers powered during grid failures
Wednesday, 4.29.2026
A field report on IaC scanning: lessons from 100+ teams
Monday, 4.6.2026
How a mobile phone can make your travels easy in Canada
Wednesday, 2.11.2026

Xolo X500
HTC EVO 4G+
BlackBerry 6230
Gradiente SafePhone GC 100SR