Motorola Moto C (XT1750) All specs
Full specifications phone: Motorola Moto C (XT1750) specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
Good Android phone with 1.3GHz Quad-core processor provides good performance and great system execution of the Motorola Moto C (XT1750).
An advantage of the Motorola Moto C (XT1750) is the possibility of using two mobile carriers, a Dual-SIM device with two SIM card slots.
Good connectivity of this device includes Bluetooth 4.2 + A2DP, WiFi 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz), but it lacks NFC connection.
Including the battery, the Motorola Moto C (XT1750) phone has 154 grams and it's a very thin device, only 9mm.
Summary
*depends on the modelTFT LCD
๐ฝ ROM: 8GB / 16GB*
๐คณ (front) 2MP
๐ฑ Model features | |
| Moto C (XT1750) | |
| Model | Moto C (XT1750) |
| Other model names | Lenovo Moto C XT1750 (3G) Dual-sim, Motorola Watson |
| Country or region available | ![]() ![]() ![]() Slovakia, Russia, Ukraine |
| Brand | Motorola |
| Release date | 6/2/2017 |
| Depth | 9 millimeters (0.35 inches) |
| Size (width x height) | 73.6 x 145.5 millimeters (2.9 x 5.73 in) |
| Weight | 154 grams (5.39 ounces) |
| Build, materials | Plastic body, glass front |
| Protection against water and others | Not supported |
๐ฒ Display | |
| Moto C (XT1750) | |
| Display type | TFT LCD |
| Screen size | 5" inches |
| Screen-to-body ratio | ~64.3% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 480x854 pixels |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch |
| Pixel density (dot pitch) | 196 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Not supported |
| Refresh rate | feature not registered |
| Display features | feature not registered |
๐ค Operating System | |
| Moto C (XT1750) | |
| System version | Android 7.0 Nougat |
| Firmware update | feature not registered |
| User Interface | feature not registered |
โ๏ธ Processor | |
| Moto C (XT1750) | |
| Chipset | 32bit: MediaTek MT6580M (28nm) |
| CPU | Quad-core, 1 processor: 4x 1.3GHz ARM Cortex-A7 (Quad-core) |
| GPU graphical controller | ARM Mali-400 MP2 400Mhz |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
๐ฝ Memory and storage | |
| Moto C (XT1750) | |
| RAM memory | 1GB LPDDR3 |
| Internal storage | 8GB (4GB available) eMMC 5.0 |
| External storage | Until 32GB microSD, microSDXC (dedicated slot) |
๐ถ Mobile networks | |
| Moto C (XT1750) | |
| Dual-SIM | Dual-SIM Standby - Call active on one sim card (dedicated slot) |
| SIM card | 2 slots (Dual-SIM) micro-SIM (3FF) |
| Maximum Download / Upload | 21/5.76 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | UMTS 850/900/1900/2100 |
| Primary 4G network | Not supported |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+ |
| Secondary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Secondary 3G network | Not supported |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | GPRS, EDGE |
๐ท Camera | |
| Moto C (XT1750) | |
| Back camera (main camera) | 5 megapixels |
| Main camera resolution | 2560x1920 pixels |
| Video recording (primary) | HD (1280x720) 30 fps |
| Flash | LED flash on both cameras |
| Focal aperture | f/2.8 (aperture) |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | 1.4ยตm pixel |
| Autofocus | Not supported |
| Touch focus | Supported |
| Image stabilization | EIS: Digital stabilization |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | Face detection, Smile detection |
| BSI sensor | Not supported |
| HDR | HDR photo on both cameras |
| Camera extras | feature not registered |
๐ธ Front camera | |
| Moto C (XT1750) | |
| Front camera (secondary) | 2 megapixels |
| Front camera resolution | 1600x1200 pixels |
| Video recording (secondary) | VGA (720x480) |
| Front flash | LED |
| Focal aperture | f/2.8 (aperture) |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | 1ยตm pixel |
๐ Sound and multimedia | |
| Moto C (XT1750) | |
| Loudspeaker | Supported |
| Active noise cancellation | Not supported |
| Radio | FM |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, H.264, H.263, XviD |
| Audio formats | MP3, WAV, WMA, eAAC+, FLAC |
๐ Connectivity | |
| Moto C (XT1750) | |
| USB | MicroUSB 2.0 |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | Not supported |
| Bluetooth | 4.2 + A2DP |
| WiFi | 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz) |
| DLNA | Not supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging |
| NFC | Not supported |
| Infrared port | Not supported |
๐งญ Sensors | |
| Moto C (XT1750) | |
| Sensors | Accelerometer |
| Vibrating alert | Supported |
๐ Battery | |
| Moto C (XT1750) | |
| Battery type | LiPo: li-ion polymer (Removable) HC40 |
| Battery capacity | 2350 mAh |
| Charger, watts | Wired charging |
| Inductive / wireless charging | feature not registered |
| Talk time autonomy | feature not registered |
| Standby | feature not registered |
โ Other features | |
| Moto C (XT1750) | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder |
| Messaging | SMS (T9), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, HTML5 |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | โข Colors: Starry Black, Pearl White โข WiFi hotspot |
โข๏ธ Radiation rate | |
| Moto C (XT1750) | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | feature not registered |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | feature not registered |
Motorola Moto C versions (variations) with different specifications
Motorola Moto C (XT1750)
Motorola Moto C (XT1754)
Motorola Moto C (XT1755)
Motorola Moto C (XT1756)
Motorola Moto C (XT1757)
Motorola Moto C (XT1758)
Motorola Moto C (XT1750) vs
Choose the model
A field report on IaC scanning: lessons from 100+ teams
Monday, 4.6.2026
How a mobile phone can make your travels easy in Canada
Wednesday, 2.11.2026
Testing the 5 best AI app builders for 2026
Monday, 2.9.2026



Motorola Moto C Plus TV
Samsung Galaxy S7
Blu Studio Energy
Samsung Galaxy Note 2