Motorola Moto C Plus (XT1721) All specs
Full specifications phone: Motorola Moto C Plus (XT1721) specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
Good Android phone with 1.3GHz Quad-core processor provides good performance and great system execution of the Motorola Moto C Plus (XT1721).
An advantage of the Motorola Moto C Plus (XT1721) is the possibility of using two mobile carriers, a Dual-SIM device with two SIM card slots.
Good connectivity of this device includes Bluetooth 4.2 + A2DP, WiFi 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz), but it lacks NFC connection.
Including the battery, the Motorola Moto C Plus (XT1721) phone has 162 grams and it's a very thin device, only 10mm.
Summary
*depends on the modelTFT LCD
๐ฝ ROM: 8GB / 16GB*
๐คณ (front) 2MP
๐ฑ Model features | |
| Moto C Plus (XT1721) | |
| Model | Moto C Plus (XT1721) |
| Other model names | Lenovo Moto C Plus XT1721 Dual-sim (16GB + 2GB RAM) |
| Country or region available | ![]() ![]() India, Indonesia |
| Brand | Motorola |
| Release date | 6/1/2017 |
| Depth | 10 millimeters (0.39 inches) |
| Size (width x height) | 72.3 x 144 millimeters (2.85 x 5.67 in) |
| Weight | 162 grams (5.67 ounces) |
| Build, materials | Plastic body, glass front |
| Protection against water and others | Not supported |
๐ฒ Display | |
| Moto C Plus (XT1721) | |
| Display type | TFT LCD |
| Screen size | 5" inches |
| Screen-to-body ratio | ~66.2% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 720x1280 pixels |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch |
| Pixel density (dot pitch) | 294 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Not supported |
| Refresh rate | feature not registered |
| Display features | feature not registered |
๐ค Operating System | |
| Moto C Plus (XT1721) | |
| System version | Android 7.0 Nougat |
| Firmware update | feature not registered |
| User Interface | feature not registered |
โ๏ธ Processor | |
| Moto C Plus (XT1721) | |
| Chipset | 64bit: MediaTek MT6737 (28nm) |
| CPU | Quad-core, 1 processor: 4x 1.3GHz ARM Cortex-A53 (Quad-core) |
| GPU graphical controller | ARM Mali-T720 MP2 550Mhz |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
๐ฝ Memory and storage | |
| Moto C Plus (XT1721) | |
| RAM memory | 2GB LPDDR3 |
| Internal storage | 16GB (10GB available) eMMC 5.0 |
| External storage | Until 32GB microSD, microSDXC (dedicated slot) |
๐ถ Mobile networks | |
| Moto C Plus (XT1721) | |
| Dual-SIM | Dual-SIM Standby - Call active on one sim card (dedicated slot) |
| SIM card | 2 slots (Dual-SIM) nano-SIM (4FF) |
| Maximum Download / Upload | 150/50 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G, 4G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | UMTS 850/900/1900/2100 |
| Primary 4G network | LTE Cat4 (Bands 1, 3, 5, 7, 8) TD-LTE (Bands 40) |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+, TD-LTE, LTE |
| Secondary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Secondary 3G network | Not supported |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | GPRS, EDGE |
๐ท Camera | |
| Moto C Plus (XT1721) | |
| Back camera (main camera) | 8 megapixels |
| Main camera resolution | 3264x2448 pixels |
| Video recording (primary) | HD (1280x720) 30 fps |
| Flash | LED flash on both cameras |
| Focal aperture | f/2.2 (aperture) |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | 1.12ยตm pixel |
| Autofocus | Autofocus |
| Touch focus | Supported |
| Image stabilization | EIS: Digital stabilization |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | Face detection, Smile detection |
| BSI sensor | Not supported |
| HDR | HDR photo on both cameras |
| Camera extras | feature not registered |
๐ธ Front camera | |
| Moto C Plus (XT1721) | |
| Front camera (secondary) | 2 megapixels |
| Front camera resolution | 1600x1200 pixels |
| Video recording (secondary) | VGA (720x480) |
| Front flash | LED |
| Focal aperture | f/2.8 (aperture) |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
๐ Sound and multimedia | |
| Moto C Plus (XT1721) | |
| Loudspeaker | Supported |
| Active noise cancellation | Not supported |
| Radio | FM |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, H.265, H.264, H.263 |
| Audio formats | MP3, WAV, eAAC+, AC3, FLAC |
๐ Connectivity | |
| Moto C Plus (XT1721) | |
| USB | MicroUSB 2.0 |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | Not supported |
| Bluetooth | 4.2 + A2DP |
| WiFi | 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz) |
| DLNA | Not supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging |
| NFC | Not supported |
| Infrared port | Not supported |
๐งญ Sensors | |
| Moto C Plus (XT1721) | |
| Sensors | Accelerometer |
| Vibrating alert | Supported |
๐ Battery | |
| Moto C Plus (XT1721) | |
| Battery type | LiPo: li-ion polymer (Removable) HC60 |
| Battery capacity | 4000 mAh |
| Charger, watts | Wired charging |
| Inductive / wireless charging | feature not registered |
| Talk time autonomy | 13 hours |
| Standby | feature not registered |
โ Other features | |
| Moto C Plus (XT1721) | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder |
| Messaging | SMS (T9), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, HTML5 |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | โข Colors: Black, White, Fine Gold โข VoLTE โข WiFi hotspot |
โข๏ธ Radiation rate | |
| Moto C Plus (XT1721) | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | feature not registered |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | feature not registered |
Motorola Moto C Plus versions (variations) with different specifications
Motorola Moto C Plus (XT1721)
Motorola Moto C Plus (XT1723 16GB/1GB)
Motorola Moto C Plus (XT1723 16GB/2GB)
Motorola Moto C Plus (XT1724)
Motorola Moto C Plus (XT1725)
Motorola Moto C Plus TV (XT1726)
Motorola Moto C Plus (XT1721) vs
Choose the model
How a mobile phone can make your travels easy in Canada
Wednesday, 2.11.2026
Testing the 5 best AI app builders for 2026
Monday, 2.9.2026
Designing the modern home: How technology is transforming home & garden projects
Thursday, 12.4.2025


Motorola Defy
Apple iPhone 17e
Samsung Galaxy A26