Motorola Edge 30 (128GB/6GB) All specs
Full specifications phone: Motorola Edge 30 (128GB/6GB) specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
The Motorola Edge 30 (128GB/6GB) is a good Android phone with 2.5GHz Octa-core processor that allows run games and heavy applications.
An advantage of the Motorola Edge 30 (128GB/6GB) is the possibility of using two mobile carriers, a Dual-SIM device with two SIM card slots.
Great connectivity of this device includes Bluetooth 5.2 + A2DP/LE, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac/ax [wifi6E/6] (2.4GHz, 5GHz, 6GHz) + MIMO and NFC to make mobile payments or connection to other devices.
Including the battery, the Motorola Edge 30 (128GB/6GB) phone has 155 grams and it's a very thin device, only 6.79mm.
Summary
*depends on the model๐ฅ AnTuTu
593065 (v9)
AMOLED
144Hz
๐ฝ ROM: 128GB / 256GB*
๐คณ (front) 32MP
โก 33W
๐ฑ Model features |
|
| Motorola Edge 30 (128GB/6GB) | |
| Model | Edge 30 (128GB/6GB) |
| Other model names | Lenovo Edge 30 5G XT2203-1 Dual-SIM |
| Country or region available | ![]() India |
| Brand | Motorola |
| Release date | 5/12/2022, Announced: 4/27/2022 |
| Depth | 6.79 millimeters (0.27 inches) |
| Size (width x height) | 74.24 x 159.38 millimeters (2.92 x 6.27 in) |
| Weight | 155 grams (5.43 ounces) |
| Build, materials | Plastic body, glass front |
| Protection against water and others | IP52 certified: protection against dust and splashing |
๐ฒ Display |
|
| Motorola Edge 30 (128GB/6GB) | |
| Display type | AMOLED |
| Screen size | 6.5" inches |
| Screen-to-body ratio | ~86.2% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 1080x2400 pixels (20:9) |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch |
| Pixel density (dot pitch) | 405 PPI |
| Colors | 1 billion |
| Scratch-resistant glass | Gorilla Glass 3 |
| Refresh rate | 144Hz |
| Display features | HDR10+ DCI-P3 |
๐ค Operating System |
|
| Motorola Edge 30 (128GB/6GB) | |
| System version | Android 12 |
| Firmware update | feature not registered |
| User Interface | My UX |
โ๏ธ Processor |
|
| Motorola Edge 30 (128GB/6GB) | |
| Chipset | 64bit: Qualcomm Snapdragon 778G+ (SM7325-AE) (6nm) |
| CPU | Octa-core, 3 processors: 1x 2.5GHz ARM Cortex-A78 (Single-core) 3x 2.4GHz ARM Cortex-A78 (Triple-core) 4x 1.9GHz ARM Cortex-A55 (Quad-core) |
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno 642L (608MHz) |
| Performance (benchmark) | AnTuTu: 593065 (v9) |
๐ฝ Memory and storage |
|
| Motorola Edge 30 (128GB/6GB) | |
| RAM memory | 6GB LPDDR5 |
| Internal storage | 128GB (104GB available) UFS 3.1 |
| External storage | Not supported |
๐ถ Mobile networks |
|
| Motorola Edge 30 (128GB/6GB) | |
| Dual-SIM | Dual-SIM Standby - Call active on one sim card |
| SIM card | 2 slots (Dual-SIM) nano-SIM (4FF) |
| Maximum Download / Upload | 3000/1024 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | UMTS 850/900/1700/1900/2100 |
| Primary 4G network | LTE Cat15 (1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 26, 28, 32, 66) TD-LTE (38, 39, 40, 41, 41, 42, 43) VoLTE |
| Primary 5G network | SA/NSA/Sub6 (1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 78) |
| Primary data network | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+, TD-LTE, LTE, LTE-A, SA/NSA, Sub6 |
| Secondary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Secondary 3G network | UMTS 850/900/1700/1900/2100 |
| Secondary 4G network | LTE Cat16 (1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 26, 28, 32, 66) TD-LTE (38, 39, 40, 41, 41, 42, 43) VoLTE |
| Secondary data network | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+, TD-LTE, LTE, LTE-A, SA/NSA, Sub6 |
๐ท Camera |
|
| Motorola Edge 30 (128GB/6GB) | |
| Back camera (main camera) | (triple camera) 50 megapixels 50MP ultrawide f/2.2118ยฐ1/2.76"0.64ยตmPDAF 2MP depth f/2.4 |
| Main camera resolution | 8160x6120 pixels |
| Video recording (primary) | 4K UHD (3840x2160) 30 fps |
| Flash | Dual-LED flash |
| Focal aperture | f/1.8 (aperture) |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | 1/1.55" inches |
| Pixel size | 1ยตm pixel |
| Autofocus | PDAF: phase detection autofocus |
| Touch focus | Supported |
| Image stabilization | OIS: Optical stabilization |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | Face detection, Smile detection |
| BSI sensor | Supported |
| HDR | HDR photo/video on both cameras |
| Camera extras | 4K@30fps 1080p@30/60fps 1080p@120fps (slow motion) 720p@960fps (slow motion) HDR10 |
๐ธ Front camera |
|
| Motorola Edge 30 (128GB/6GB) | |
| Front camera (secondary) | 32 megapixels |
| Front camera resolution | 6528x4896 pixels |
| Video recording (secondary) | 4K UHD (3840x2160) |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | f/2.3 (aperture) |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | 0.7ยตm pixel |
๐ Sound and multimedia |
|
| Motorola Edge 30 (128GB/6GB) | |
| Loudspeaker | Stereo sound Dolby Atmos |
| Active noise cancellation | 2 microphones or more |
| Radio | Not supported |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, H.265, H.264, H.263, XviD, MKV |
| Audio formats | MP3, WAV, WMA, eAAC+, FLAC |
๐ Connectivity |
|
| Motorola Edge 30 (128GB/6GB) | |
| USB | USB 2.0 Type-C, USB OTG On-The-Go |
| Audio output | Type-C reversible connector |
| TV output | USB Type-C SlimPortยฎ |
| Bluetooth | 5.2 + A2DP/LE |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac/ax [wifi6E/6] (2.4GHz, 5GHz, 6GHz) + MIMO WiFi Direct, hotspot |
| DLNA | Not supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging, GLONASS, GALILEO, BeiDou |
| NFC | Supported |
| Infrared port | Not supported |
๐งญ Sensors |
|
| Motorola Edge 30 (128GB/6GB) | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor Compass Face unlock 2D Fingerprint sensor (under display) Gyroscope Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
๐ Battery |
|
| Motorola Edge 30 (128GB/6GB) | |
| Battery type | LiPo: li-ion polymer (Non removable) |
| Battery capacity | 4020 mAh |
| Charger, watts | 33W Wired fast charging Reverse charging by cable |
| Inductive / wireless charging | Not supported |
| Talk time autonomy | 32 hours (1.3 days) |
| Standby | feature not registered |
โ Other features |
|
| Motorola Edge 30 (128GB/6GB) | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder, Voice commands |
| Messaging | SMS (T9), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, HTML5 |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | โข Colors: Meteor Grey, Supermoon Silver, Aurora Green โข Protective case included โข ThinkShield โข Ready For |
โข๏ธ Radiation rate |
|
| Motorola Edge 30 (128GB/6GB) | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | feature not registered |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | feature not registered |
Motorola Edge 30 versions (variations) with different specifications
Motorola Edge 30 (128GB/6GB)
Motorola Edge 30 (128GB/8GB SS)
Motorola Edge 30 (128GB/8GB)
Motorola Edge 30 (256GB)
A field report on IaC scanning: lessons from 100+ teams
Monday, 4.6.2026
How a mobile phone can make your travels easy in Canada
Wednesday, 2.11.2026
Testing the 5 best AI app builders for 2026
Monday, 2.9.2026
