Microsoft Lumia 640 All specs
Full specifications phone: Microsoft Lumia 640 specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
Good Windows Phone phone with 1.2GHz Quad-core processor provides good performance and great system execution of the Microsoft Lumia 640 (Dual-Sim 3G).
An advantage of the Microsoft Lumia 640 (Dual-Sim 3G) is the possibility of using two mobile carriers, a Dual-SIM device with two SIM card slots.
Good connectivity of this device includes Bluetooth 4.0 + A2DP, WiFi 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz), but it lacks NFC connection.
Including the battery, the Microsoft Lumia 640 (Dual-Sim 3G) phone has 145 grams and it's a very thin device, only 8.8mm.
Summary
*depends on the modelTFT IPS LCD
💽 ROM: 8GB
🤳 (front) 1MP
📱 Model features | |
| Microsoft Lumia 640 | |
| Model | Lumia 640 (Dual-Sim 3G) |
| Other model names | Microsoft Lumia 640 3G Dual Sim, Microsoft RM-1109 |
| Country or region available | feature not registered |
| Brand | Microsoft |
| Release date | 4/1/2015 |
| Depth | 8.8 millimeters (0.35 inches) |
| Size (width x height) | 72.2 x 141.3 millimeters (2.84 x 5.56 in) |
| Weight | 145 grams (5.08 ounces) |
| Build, materials | feature not registered |
| Protection against water and others | Not supported |
📲 Display | |
| Microsoft Lumia 640 | |
| Display type | TFT IPS LCD |
| Screen size | 5" inches |
| Screen-to-body ratio | ~67.6% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 720x1280 pixels |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch |
| Pixel density (dot pitch) | 294 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Gorilla Glass 3 |
| Refresh rate | feature not registered |
| Display features | feature not registered |
🤖 Operating System | |
| Microsoft Lumia 640 | |
| System version | Windows Phone 8.1 |
| Firmware update | feature not registered |
| User Interface | feature not registered |
⚙️ Processor | |
| Microsoft Lumia 640 | |
| Chipset | 32bit: Qualcomm Snapdragon 400 MSM8926 (28nm) |
| CPU | Quad-core, 1 processor: 4x 1.2GHz ARM Cortex-A7 (Quad-core) |
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno 305 400Mhz |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
💽 Memory and storage | |
| Microsoft Lumia 640 | |
| RAM memory | 1GB LPDDR2 |
| Internal storage | 8GB (3GB available) |
| External storage | Until 128GB microSD, microSDXC (dedicated slot) |
📶 Mobile networks | |
| Microsoft Lumia 640 | |
| Dual-SIM | Dual-SIM Standby - Call active on one sim card (dedicated slot) |
| SIM card | 2 slots (Dual-SIM) micro-SIM (3FF) |
| Maximum Download / Upload | 42/5.76 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | UMTS 850/900/1900/2100 |
| Primary 4G network | Not supported |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+ |
| Secondary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Secondary 3G network | Not supported |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | GPRS, EDGE |
📷 Camera | |
| Microsoft Lumia 640 | |
| Back camera (main camera) | 8 megapixels |
| Main camera resolution | 3264x2448 pixels |
| Video recording (primary) | Full HD (1920x1080) 30 fps |
| Flash | LED flash |
| Focal aperture | f/2.2 (aperture) |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | 1/4" inches |
| Pixel size | feature not registered |
| Autofocus | Autofocus |
| Touch focus | Supported |
| Image stabilization | feature not registered |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | Face detection |
| BSI sensor | Supported |
| HDR | HDR photo only main camera |
| Camera extras | feature not registered |
📸 Front camera | |
| Microsoft Lumia 640 | |
| Front camera (secondary) | 1 megapixels |
| Front camera resolution | 1280x720 pixels |
| Video recording (secondary) | HD (1280x720) |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
🔉 Sound and multimedia | |
| Microsoft Lumia 640 | |
| Loudspeaker | Supported |
| Active noise cancellation | 2 microphones or more |
| Radio | FM |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, H.264, H.263, WMV |
| Audio formats | MP3, WAV, WMA, eAAC+ |
🔌 Connectivity | |
| Microsoft Lumia 640 | |
| USB | MicroUSB 2.0 |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | Not supported |
| Bluetooth | 4.0 + A2DP |
| WiFi | 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz) |
| DLNA | Supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging, GLONASS |
| NFC | Not supported |
| Infrared port | Not supported |
🧭 Sensors | |
| Microsoft Lumia 640 | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor Compass Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
🔋 Battery | |
| Microsoft Lumia 640 | |
| Battery type | Li-Ion: lithium-ion (Removable) |
| Battery capacity | 2500 mAh |
| Charger, watts | Wired charging |
| Inductive / wireless charging | feature not registered |
| Talk time autonomy | 20 hours |
| Standby | 840 hours (35 days) |
➕ Other features | |
| Microsoft Lumia 640 | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder |
| Messaging | SMS (T9), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, HTML5 |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | • Colors: Black • Lumia Denim UI • Microsoft ClearBlack display • OneDrive 30GB • Beidou GPS • WiFi hotspot |
☢️ Radiation rate | |
| Microsoft Lumia 640 | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | feature not registered |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | feature not registered |
Microsoft Lumia 640 versions (variations) with different specifications
Microsoft Lumia 640 (Dual-Sim 3G)
Microsoft Lumia 640 (Dual-Sim LTE)
Microsoft Lumia 640 (LTE)
Microsoft Lumia 640 (Dual-Sim 3G) vs
Choose the model
The backbone of 5G: How telecom giants keep cell towers powered during grid failures
Wednesday, 4.29.2026
A field report on IaC scanning: lessons from 100+ teams
Monday, 4.6.2026
How a mobile phone can make your travels easy in Canada
Wednesday, 2.11.2026
LeEco Le 1s
Huawei Honor 3C
Positivo P101
Motorola Moto G87