LG X Venture (US701) All specs
Full specifications phone: LG X Venture (US701) specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
The LG X Venture (US701) is a good Android phone with 1.4GHz Octa-core processor that allows run games and heavy applications.
With one SIM card slot, the LG X Venture (US701) allows download up to 300 Mbps for internet browsing, but it also depends on the carrier.
Great connectivity of this device includes Bluetooth 4.2 + A2DP, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac [wifi5] (2.4GHz, 5GHz) and NFC to make mobile payments or connection to other devices.
Including the battery, the LG X Venture (US701) phone has 167 grams and it's a very thin device, only 9.3mm.
Summary
TFT IPS LCD
💽 ROM: 32GB
🤳 (front) 5MP
📱 Model features |
|
| LG X Venture (US701) | |
| Model | LG X Venture (US701) |
| Other model names | US Cellular LG X venture, LGUS701, LG-US701, LG LV9N |
| Country or region available | ![]() USA |
| Brand | LG |
| Release date | 5/26/2017 |
| Depth | 9.3 millimeters (0.37 inches) |
| Size (width x height) | 75.8 x 154 millimeters (2.98 x 6.06 in) |
| Weight | 167 grams (5.85 ounces) |
| Build, materials | feature not registered |
| Protection against water and others | Waterproof (IP?) |
📲 Display |
|
| LG X Venture (US701) | |
| Display type | TFT IPS LCD |
| Screen size | 5.2" inches |
| Screen-to-body ratio | ~63.9% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 1080x1920 pixels |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch |
| Pixel density (dot pitch) | 424 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Not supported |
| Refresh rate | feature not registered |
| Display features | feature not registered |
🤖 Operating System |
|
| LG X Venture (US701) | |
| System version | Android 7.0 Nougat |
| Firmware update | feature not registered |
| User Interface | feature not registered |
⚙️ Processor |
|
| LG X Venture (US701) | |
| Chipset | 64bit: Qualcomm Snapdragon 435 MSM8940 (28nm) |
| CPU | Octa-core, 2 processors: 4x 1.4GHz ARM Cortex-A53 (Quad-core) 4x 1.1GHz ARM Cortex-A53 (Quad-core) |
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno 505 |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
💽 Memory and storage |
|
| LG X Venture (US701) | |
| RAM memory | 2GB LPDDR3 |
| Internal storage | 32GB (22GB available) |
| External storage | Until 256GB microSD, microSDXC (dedicated slot) |
📶 Mobile networks |
|
| LG X Venture (US701) | |
| Dual-SIM | Not supported |
| SIM card | 1 slot (Single-SIM) nano-SIM (4FF) |
| Maximum Download / Upload | 300/50 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G, 4G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | CDMA 800/1900, GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | CDMA2000 EV-DO RevA UMTS 850/900/1700/1900/2100 |
| Primary 4G network | LTE Cat6 700/800/850/1700/1800/1900/2100/2600 (Bands 1,2,3,4,5,7,12,13,20,25) |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | GPRS, EDGE, CDMA2000 EV-DO Rev 0, CDMA2000 EV-DO Rev A, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+, LTE, LTE-A |
| Secondary 2G network | Not supported |
| Secondary 3G network | Not supported |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | Not supported |
📷 Camera |
|
| LG X Venture (US701) | |
| Back camera (main camera) | 16 megapixels |
| Main camera resolution | 4608x3456 pixels |
| Video recording (primary) | Full HD (1920x1080) 30 fps |
| Flash | LED flash |
| Focal aperture | f/2.2 (aperture) |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
| Autofocus | Autofocus |
| Touch focus | Supported |
| Image stabilization | EIS: Digital stabilization |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | Face detection, Smile detection |
| BSI sensor | Not supported |
| HDR | HDR photo only main camera |
| Camera extras | feature not registered |
📸 Front camera |
|
| LG X Venture (US701) | |
| Front camera (secondary) | 5 megapixels |
| Front camera resolution | 2560x1920 pixels |
| Video recording (secondary) | Full HD (1920x1080) |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | f/2.4 (aperture) |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
🔉 Sound and multimedia |
|
| LG X Venture (US701) | |
| Loudspeaker | Supported |
| Active noise cancellation | 2 microphones or more |
| Radio | FM |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, H.265, H.264, H.263, XviD |
| Audio formats | MP3, WAV, eAAC+, FLAC |
🔌 Connectivity |
|
| LG X Venture (US701) | |
| USB | USB 2.0 Type-C reversible connector |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | Not supported |
| Bluetooth | 4.2 + A2DP |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac [wifi5] (2.4GHz, 5GHz) WiFi Direct, hotspot |
| DLNA | Not supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging, GLONASS |
| NFC | Supported |
| Infrared port | Not supported |
🧭 Sensors |
|
| LG X Venture (US701) | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor Barometer Compass Fingerprint sensor Gyroscope Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
🔋 Battery |
|
| LG X Venture (US701) | |
| Battery type | Li-Ion: lithium-ion (Non removable) |
| Battery capacity | 4100 mAh |
| Charger, watts | Wired charging |
| Inductive / wireless charging | feature not registered |
| Talk time autonomy | 24 hours (1 day) |
| Standby | 720 hours (30 days) |
➕ Other features |
|
| LG X Venture (US701) | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder |
| Messaging | SMS (T9), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, HTML5 |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | • Colors: Black • LG UX 5.0+ • Fast battery charging: 50% in 48min • Quick Charge 2.0 • HAC M3/T3 • Glove touch mode • IP68 certified: dust and water proof over 1.5 meter and 30min • MIL-STD 810G certified |
☢️ Radiation rate |
|
| LG X Venture (US701) | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | feature not registered |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | feature not registered |
LG X Venture versions (variations) with different specifications
LG X Venture (H700)
LG X Venture (M710DS)
LG X Venture (M710H)
LG X Venture (US701)
How a mobile phone can make your travels easy in Canada
Wednesday, 2.11.2026
Testing the 5 best AI app builders for 2026
Monday, 2.9.2026
Designing the modern home: How technology is transforming home & garden projects
Thursday, 12.4.2025
