LG X Power All specs
Full specifications phone: LG X Power specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
Good Android phone with 1.3GHz Quad-core processor provides good performance and great system execution of the LG X Power (K212).
With one SIM card slot, the LG X Power (K212) allows download up to 150 Mbps for internet browsing, but it also depends on the carrier.
Good connectivity of this device includes Bluetooth 4.1 + A2DP, WiFi 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz), but it lacks NFC connection.
Including the battery, the LG X Power (K212) phone has 139 grams and it's a very thin device, only 7.9mm.
Summary
*depends on the modelTFT IPS LCD
60Hz
๐ฝ ROM: 16GB
๐คณ (front) 5MP
๐ฑ Model features |
|
| LG X Power | |
| Model | LG X Power (K212) |
| Other model names | Comcast Xfinity LG X power, LG-K212, LGK212, LG X3 |
| Country or region available | ![]() USA |
| Brand | LG |
| Release date | 9/1/2016, Announced: 8/1/2016 |
| Depth | 7.9 millimeters (0.31 inches) |
| Size (width x height) | 74.9 x 148.9 millimeters (2.95 x 5.86 in) |
| Weight | 139 grams (4.87 ounces) |
| Build, materials | Plastic body, glass front |
| Protection against water and others | Not supported |
๐ฒ Display |
|
| LG X Power | |
| Display type | TFT IPS LCD |
| Screen size | 5.3" inches |
| Screen-to-body ratio | ~69.4% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 720x1280 pixels |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch |
| Pixel density (dot pitch) | 277 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Gorilla Glass 3 |
| Refresh rate | 60Hz |
| Display features | Not supported |
๐ค Operating System |
|
| LG X Power | |
| System version | Android 6.0.1 Marshmallow |
| Firmware update | feature not registered |
| User Interface | feature not registered |
โ๏ธ Processor |
|
| LG X Power | |
| Chipset | 32bit: Qualcomm Snapdragon 212 (MSM8909v2) (28nm) |
| CPU | Quad-core, 1 processor: 4x 1.3GHz ARM Cortex-A7 (Quad-core) |
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno 304 (400MHz) |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
๐ฝ Memory and storage |
|
| LG X Power | |
| RAM memory | 2GB LPDDR3 |
| Internal storage | 16GB (10GB available) |
| External storage | Until 32GB microSD, microSDHC (dedicated slot) |
๐ถ Mobile networks |
|
| LG X Power | |
| Dual-SIM | Not supported |
| SIM card | 1 slot (Single-SIM) nano-SIM (4FF) |
| Maximum Download / Upload | 150/50 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G, 4G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | CDMA 800/1900, GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | CDMA2000 UMTS 850/1700/2100 |
| Primary 4G network | LTE Cat4 700/850/1700/1900 (Bands 2,4,5,12,13,17,25) |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | GPRS, EDGE, CDMA2000 EV-DO Rev 0, CDMA2000 EV-DO Rev A, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+, LTE |
| Secondary 2G network | Not supported |
| Secondary 3G network | Not supported |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | Not supported |
๐ท Camera |
|
| LG X Power | |
| Back camera (main camera) | 8 megapixels |
| Main camera resolution | 3264x2448 pixels |
| Video recording (primary) | Full HD (1920x1080) 30 fps |
| Flash | LED flash |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | 1.12ยตm pixel |
| Autofocus | Autofocus |
| Touch focus | Supported |
| Image stabilization | EIS: Digital stabilization |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | Face detection, Smile detection |
| BSI sensor | Not supported |
| HDR | Not supported |
| Camera extras | feature not registered |
๐ธ Front camera |
|
| LG X Power | |
| Front camera (secondary) | 5 megapixels |
| Front camera resolution | 2592x1944 pixels |
| Video recording (secondary) | Full HD (1920x1080) |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | f/2.4 (aperture) |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
๐ Sound and multimedia |
|
| LG X Power | |
| Loudspeaker | Mono sound (not stereo) |
| Active noise cancellation | 2 microphones |
| Radio | FM |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, H.264, H.263 |
| Audio formats | MP3, WAV, eAAC+, FLAC |
๐ Connectivity |
|
| LG X Power | |
| USB | MicroUSB 2.0 |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | Not supported |
| Bluetooth | 4.1 + A2DP |
| WiFi | 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz) WiFi Direct, hotspot |
| DLNA | Supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging, GLONASS |
| NFC | Not supported |
| Infrared port | Not supported |
๐งญ Sensors |
|
| LG X Power | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor Compass Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
๐ Battery |
|
| LG X Power | |
| Battery type | Li-Ion: lithium-ion (Non removable) |
| Battery capacity | 4100 mAh |
| Charger, watts | Wired charging |
| Inductive / wireless charging | Not supported |
| Talk time autonomy | 34 hours (1.4 days) |
| Standby | 900 hours (37.5 days) |
โ Other features |
|
| LG X Power | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder |
| Messaging | SMS (T9), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, HTML5 |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | โข Colors: Black โข LED notification |
โข๏ธ Radiation rate |
|
| LG X Power | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | feature not registered |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | feature not registered |
LG X Power versions (variations) with different specifications
LG X Power (Dual K220DS)
LG X Power (Dual K220DSF)
LG X Power (Dual K220DSK)
LG X Power (Dual K220DSZ)
LG X Power (K210)
LG X Power (K212)
LG X Power (K220)
LG X Power (K220F)
LG X Power (K220H)
LG X Power (K220T)
LG X Power (K450)
LG X Power (LS755)
LG X Power (US610)
A field report on IaC scanning: lessons from 100+ teams
Monday, 4.6.2026
How a mobile phone can make your travels easy in Canada
Wednesday, 2.11.2026
Testing the 5 best AI app builders for 2026
Monday, 2.9.2026
