LG X Cam (F690L) All specs
Full specifications phone: LG X Cam (F690L) specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
The LG X Cam (F690L) is a good Android phone with 1.5GHz Octa-core processor that allows run games and heavy applications.
With one SIM card slot, the LG X Cam (F690L) allows download up to 150 Mbps for internet browsing, but it also depends on the carrier.
Great connectivity of this device includes Bluetooth 4.0 + A2DP, WiFi 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz) and NFC to make mobile payments or connection to other devices.
Including the battery, the LG X Cam (F690L) phone has 120 grams and it's a very thin device, only 6.9mm.
Summary
*depends on the modelTFT IPS LCD
60Hz
💽 ROM: 16GB
🤳 (front) 8MP
📱 Model features |
|
| LG X Cam (F690L) | |
| Model | LG X Cam (F690L) |
| Other model names | LG Xcam F690LG Mobile , LG-F690L, LGF690L |
| Country or region available | ![]() South Korea |
| Brand | LG |
| Release date | 6/1/2016 |
| Depth | 6.9 millimeters (0.27 inches) |
| Size (width x height) | 73.6 x 147.5 millimeters (2.9 x 5.81 in) |
| Weight | 120 grams (4.2 ounces) |
| Build, materials | Plastic body, glass front |
| Protection against water and others | Not supported |
📲 Display |
|
| LG X Cam (F690L) | |
| Display type | TFT IPS LCD |
| Screen size | 5.2" inches |
| Screen-to-body ratio | ~68.7% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 1080x1920 pixels |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch |
| Pixel density (dot pitch) | 424 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Not supported |
| Refresh rate | 60Hz |
| Display features | Not supported |
🤖 Operating System |
|
| LG X Cam (F690L) | |
| System version | Android 6.0 Marshmallow |
| Firmware update | feature not registered |
| User Interface | feature not registered |
⚙️ Processor |
|
| LG X Cam (F690L) | |
| Chipset | 64bit: MediaTek MT6753 (28nm) |
| CPU | Octa-core, 2 processors: 4x 1.14GHz ARM Cortex-A53 (Quad-core) 4x 1.14GHz ARM Cortex-A53 (Quad-core) |
| GPU graphical controller | ARM Mali-T720 MP3 (600MHz) |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
💽 Memory and storage |
|
| LG X Cam (F690L) | |
| RAM memory | 2GB LPDDR3 |
| Internal storage | 16GB (10GB available) |
| External storage | Until 256GB microSD, microSDXC (dedicated slot) |
📶 Mobile networks |
|
| LG X Cam (F690L) | |
| Dual-SIM | Not supported |
| SIM card | 1 slot (Single-SIM) nano-SIM (4FF) |
| Maximum Download / Upload | 150/50 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G, 4G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Tri-Band 900/1800/1900 |
| Primary 2G network | GSM 900/1800/1900 |
| Primary 3G network | UMTS 2100 |
| Primary 4G network | LTE Cat4 850/900/1800/2100/2600 (Bands 1,3,5,7,8) |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+, LTE |
| Secondary 2G network | Not supported |
| Secondary 3G network | Not supported |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | Not supported |
📷 Camera |
|
| LG X Cam (F690L) | |
| Back camera (main camera) | (dual camera) 13 megapixels 5MP f/2.21/4"120° |
| Main camera resolution | 4128x3096 pixels |
| Video recording (primary) | Full HD (1920x1080) 30 fps |
| Flash | LED flash |
| Focal aperture | f/2.2 (aperture) |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | 1/3" inches |
| Pixel size | feature not registered |
| Autofocus | Autofocus |
| Touch focus | Supported |
| Image stabilization | EIS: Digital stabilization |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | Face detection, Smile detection |
| BSI sensor | Not supported |
| HDR | Not supported |
| Camera extras | feature not registered |
📸 Front camera |
|
| LG X Cam (F690L) | |
| Front camera (secondary) | 8 megapixels |
| Front camera resolution | 3264x2448 pixels |
| Video recording (secondary) | Full HD (1920x1080) |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | f/2.4 (aperture) |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | 1/4" inches |
| Pixel size | feature not registered |
🔉 Sound and multimedia |
|
| LG X Cam (F690L) | |
| Loudspeaker | Mono sound (not stereo) |
| Active noise cancellation | 2 microphones |
| Radio | FM |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, H.264, H.263 |
| Audio formats | MP3, WAV, eAAC+, FLAC |
🔌 Connectivity |
|
| LG X Cam (F690L) | |
| USB | MicroUSB 2.0 |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | Not supported |
| Bluetooth | 4.0 + A2DP |
| WiFi | 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz) WiFi Direct, hotspot |
| DLNA | Supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging, GLONASS |
| NFC | Supported |
| Infrared port | Not supported |
🧭 Sensors |
|
| LG X Cam (F690L) | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor Compass Gyroscope Hall effect Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
🔋 Battery |
|
| LG X Cam (F690L) | |
| Battery type | LiPo: li-ion polymer (Non removable) |
| Battery capacity | 2520 mAh |
| Charger, watts | Wired charging |
| Inductive / wireless charging | Not supported |
| Talk time autonomy | 7 hours |
| Standby | 260 hours (10.8 days) |
➕ Other features |
|
| LG X Cam (F690L) | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder |
| Messaging | SMS (T9), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, HTML5 |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | • Colors: Titan Silver, White, Gold, Pink Gold • 3D Arc Glass screen • Panorama photo |
☢️ Radiation rate |
|
| LG X Cam (F690L) | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | feature not registered |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | feature not registered |
LG X cam versions (variations) with different specifications
LG X Cam (Dual K580DS)
LG X Cam (Dual K580DSF)
LG X Cam (Dual K580DSZ)
LG X Cam (Dual K580i)
LG X Cam (Dual K580Y)
LG X Cam (F690L)
LG X Cam (F690S)
LG X Cam (K580)
LG X Cam (K580F)
LG X Cam (K580H)
LG X Cam (K580TR)
LG X Cam (K580Z)
How a mobile phone can make your travels easy in Canada
Wednesday, 2.11.2026
Testing the 5 best AI app builders for 2026
Monday, 2.9.2026
Designing the modern home: How technology is transforming home & garden projects
Thursday, 12.4.2025
