LG Optimus M+ (MS695) All specs
Full specifications phone: LG Optimus M+ (MS695) specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
,
The 800MHz processor of the LG Optimus M+ (MS695) just executes basic phone activities.
Good connectivity of this device includes Bluetooth 3.0 + A2DP, WiFi 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz), but it lacks NFC connection.
Including the battery, the LG Optimus M+ (MS695) phone has 119 grams and it's a very thin device, only 9.9mm.
Summary
⚙️ CPU: Qualcomm Snapdragon MSM7627A
🤖 Android 2.3.6
📱 3.5"
TFT LCD
TFT LCD
🔳 RAM: 512MB
💽 ROM: 4GB
💽 ROM: 4GB
🔌 WIFI4, BT3.0
📷 (back) 5MP
🔋 1300mAh
📱 Model features |
|
| LG Optimus M+ (MS695) | |
| Change model | |
| Model | Optimus M+ (MS695) |
| Other model names | MetroPCS LG Optimus M+ MS695, LG MS695 |
| Country or region available | ![]() USA |
| Brand | LG |
| Release date | 4/23/2012 |
| Depth | 9.9 millimeters (0.39 inches) |
| Size (width x height) | 62.7 x 113.8 millimeters (2.47 x 4.48 in) |
| Weight | 119 grams (4.17 ounces) |
| Build, materials | feature not registered |
| Protection against water and others | Not supported |
📲 Display |
|
| LG Optimus M+ (MS695) | |
| Display type | TFT LCD |
| Screen size | 3.5" inches |
| Screen-to-body ratio | ~51.1% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 320x480 pixels |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch |
| Pixel density (dot pitch) | 165 PPI |
| Colors | 260 thousand |
| Scratch-resistant glass | Not supported |
| Refresh rate | feature not registered |
| Display features | feature not registered |
🤖 Operating System |
|
| LG Optimus M+ (MS695) | |
| System version | Android 2.3.6 Gingerbread |
| Firmware update | feature not registered |
| User Interface | feature not registered |
⚙️ Processor |
|
| LG Optimus M+ (MS695) | |
| Chipset | 32bit: Qualcomm Snapdragon MSM7627A |
| CPU | Single-core, 1 processor: 1x 800MHz ARM Cortex-A5 (Single-core) |
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno 200 |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
💽 Memory and storage |
|
| LG Optimus M+ (MS695) | |
| RAM memory | 512MB |
| Internal storage | 4GB (2GB available) |
| External storage | Until 32GB microSD, microSDHC (dedicated slot) |
📶 Mobile networks |
|
| LG Optimus M+ (MS695) | |
| Dual-SIM | Not supported |
| SIM card | Not supported |
| Maximum Download / Upload | 0.153 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Not supported |
| Primary 2G network | CDMA 800/1900 |
| Primary 3G network | CDMA2000 1xEV-DO |
| Primary 4G network | Not supported |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | CDMA2000 EV-DO Rev 0 |
| Secondary 2G network | Not supported |
| Secondary 3G network | Not supported |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | Not supported |
📷 Camera |
|
| LG Optimus M+ (MS695) | |
| Back camera (main camera) | 5 megapixels |
| Main camera resolution | 2592x1944 pixels |
| Video recording (primary) | VGA (640x480) |
| Flash | LED flash |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
| Autofocus | Autofocus |
| Touch focus | Not supported |
| Image stabilization | feature not registered |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | feature not registered |
| BSI sensor | Not supported |
| HDR | Not supported |
| Camera extras | feature not registered |
📸 Front camera |
|
| LG Optimus M+ (MS695) | |
| Front camera (secondary) | Not supported |
| Front camera resolution | Not supported |
| Video recording (secondary) | Not supported |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
🔉 Sound and multimedia |
|
| LG Optimus M+ (MS695) | |
| Loudspeaker | Supported |
| Active noise cancellation | Not supported |
| Radio | Not supported |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, DivX, H.264, WMV |
| Audio formats | MP3, WAV, WMA, eAAC+ |
🔌 Connectivity |
|
| LG Optimus M+ (MS695) | |
| USB | MicroUSB 2.0 |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | Not supported |
| Bluetooth | 3.0 + A2DP |
| WiFi | 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz) |
| DLNA | Not supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging |
| NFC | Not supported |
| Infrared port | feature not registered |
🧭 Sensors |
|
| LG Optimus M+ (MS695) | |
| Sensors | Accelerometer Compass Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
🔋 Battery |
|
| LG Optimus M+ (MS695) | |
| Battery type | Li-Ion: lithium-ion (Removable) |
| Battery capacity | 1300 mAh |
| Charger, watts | Wired charging |
| Inductive / wireless charging | feature not registered |
| Talk time autonomy | 4 hours |
| Standby | 250 hours (10.4 days) |
➕ Other features |
|
| LG Optimus M+ (MS695) | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder, Voice commands |
| Messaging | SMS (Swype), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Not supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, Flash player |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | • Colors: Black • WiFi hotspot • HAC (M4/T3) • Java framework |
☢️ Radiation rate |
|
| LG Optimus M+ (MS695) | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | feature not registered |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | feature not registered |




