LG Marquee All specs
Full specifications phone: LG Marquee specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
,
Android phone with 1GHz Single-core median processor provides good performance when performing some functions of the LG Marquee (LS855).
With one SIM card slot, the LG Marquee (LS855) allows download up to 3.1 Mbps for internet browsing, but it also depends on the carrier.
Good connectivity of this device includes Bluetooth 3.0 + A2DP, WiFi 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz), but it lacks NFC connection.
Including the battery, the LG Marquee (LS855) phone has 112 grams and it's a very thin device, only 9mm.
Summary
⚙️ CPU: Texas Instruments OMAP 3630
🤖 Android 2.3
🔄 Android 2.3.4
🔄 Android 2.3.4
📱 4"
TFT NOVA IPS
60Hz
TFT NOVA IPS
60Hz
🔳 RAM: 512MB
💽 ROM: 4GB
💽 ROM: 4GB
🔌 WIFI4, BT3.0, FM
📷 (back) 5MP
🤳 (front) 2MP
🤳 (front) 2MP
🔋 1500mAh
📱 Model features |
|
| LG Marquee | |
| Change model | |
| Model | Marquee (LS855) |
| Other model names | Sprint LG Marquee LS855, LG LS855 |
| Country or region available | ![]() USA |
| Brand | LG |
| Release date | 10/2/2011 |
| Depth | 9 millimeters (0.35 inches) |
| Size (width x height) | 64 x 122 millimeters (2.52 x 4.8 in) |
| Weight | 112 grams (3.92 ounces) |
| Build, materials | Plastic body, glass front |
| Protection against water and others | Not supported |
📲 Display |
|
| LG Marquee | |
| Display type | TFT NOVA IPS |
| Screen size | 4" inches |
| Screen-to-body ratio | ~58.3% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 480x800 pixels |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch |
| Pixel density (dot pitch) | 233 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Gorilla Glass |
| Refresh rate | 60Hz |
| Display features | Not supported |
🤖 Operating System |
|
| LG Marquee | |
| System version | Android 2.3 Gingerbread |
| Firmware update | Android 2.3.4 Gingerbread |
| User Interface | Optimus 2.0 Gesture UI |
⚙️ Processor |
|
| LG Marquee | |
| Chipset | 32bit: Texas Instruments OMAP 3630 (45nm) |
| CPU | Single-core, 1 processor: 1x 1GHz ARM Cortex-A8 (Single-core) |
| GPU graphical controller | PowerVR SGX530 MP1 |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
💽 Memory and storage |
|
| LG Marquee | |
| RAM memory | 512MB LPDDR |
| Internal storage | 4GB (1.29GB available) |
| External storage | Until 32GB microSD, microSDHC (dedicated slot) |
📶 Mobile networks |
|
| LG Marquee | |
| Dual-SIM | Not supported |
| SIM card | 1 slot (Single-SIM) Standard mini-SIM (2FF) |
| Maximum Download / Upload | 3.1 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Not supported |
| Primary 2G network | CDMA 800/1900 |
| Primary 3G network | CDMA2000 1xEV-DO |
| Primary 4G network | Not supported |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | CDMA2000 EV-DO Rev A |
| Secondary 2G network | Not supported |
| Secondary 3G network | Not supported |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | Not supported |
📷 Camera |
|
| LG Marquee | |
| Back camera (main camera) | 5 megapixels |
| Main camera resolution | 2592x1944 pixels |
| Video recording (primary) | HD (1280x720) 30 fps |
| Flash | LED flash |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
| Autofocus | Autofocus |
| Touch focus | Not supported |
| Image stabilization | EIS: Digital stabilization |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | Face detection |
| BSI sensor | Not supported |
| HDR | Not supported |
| Camera extras | feature not registered |
📸 Front camera |
|
| LG Marquee | |
| Front camera (secondary) | 2 megapixels |
| Front camera resolution | 1600x1200 pixels |
| Video recording (secondary) | Not supported |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
🔉 Sound and multimedia |
|
| LG Marquee | |
| Loudspeaker | Mono sound (not stereo) |
| Active noise cancellation | 1 microphone |
| Radio | FM (RDS) |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, DivX, XviD, H.263, H.264, WMV |
| Audio formats | MP3, WAV, WMA, eAAC+ |
🔌 Connectivity |
|
| LG Marquee | |
| USB | MicroUSB 2.0 |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | Not supported |
| Bluetooth | 3.0 + A2DP |
| WiFi | 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz) WiFi hotspot |
| DLNA | Supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging |
| NFC | Not supported |
| Infrared port | Not supported |
🧭 Sensors |
|
| LG Marquee | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
🔋 Battery |
|
| LG Marquee | |
| Battery type | Li-Ion: lithium-ion (Removable) |
| Battery capacity | 1500 mAh |
| Charger, watts | Wired charging |
| Inductive / wireless charging | Not supported |
| Talk time autonomy | 5.5 hours |
| Standby | feature not registered |
➕ Other features |
|
| LG Marquee | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder, Voice commands |
| Messaging | SMS (Swype), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, Flash player |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | • Colors: Black • 2GB microSD included • Java framework |
☢️ Radiation rate |
|
| LG Marquee | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | feature not registered |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | feature not registered |




