LG Lucid 4G All specs
Full specifications phone: LG Lucid 4G specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
,
Android phone with 1.2GHz Dual-core median processor provides good performance when performing some functions of the LG Lucid 4G (VS840).
Good connectivity of this device includes Bluetooth 3.0 + A2DP, WiFi 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz), but it lacks NFC connection.
Device with 142 grams including the battery. The LG Lucid 4G (VS840) phone is relatively thin with 11.4mm thickness.
Summary
⚙️ CPU: Qualcomm Snapdragon MSM8660
🤖 Android 2.3.6
🔄 Android 4.0.4
🔄 Android 4.0.4
📱 4"
TFT NOVA IPS
TFT NOVA IPS
🔳 RAM: 1GB
💽 ROM: 8GB
💽 ROM: 8GB
🔌 WIFI4, BT3.0
📷 (back) 5MP
🤳 (front) 0.3MP
🤳 (front) 0.3MP
🔋 1700mAh
📱 Model features |
|
| LG Lucid 4G | |
| Change model | |
| Model | Lucid 4G (VS840) |
| Other model names | Verizon LG Lucid 4G VS840, LG VS840, LG Cayman |
| Country or region available | ![]() USA |
| Brand | LG |
| Release date | 3/29/2012 |
| Depth | 11.4 millimeters (0.45 inches) |
| Size (width x height) | 62.2 x 119.1 millimeters (2.45 x 4.69 in) |
| Weight | 142 grams (4.97 ounces) |
| Build, materials | feature not registered |
| Protection against water and others | Not supported |
📲 Display |
|
| LG Lucid 4G | |
| Display type | TFT NOVA IPS |
| Screen size | 4" inches |
| Screen-to-body ratio | ~61.5% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 480x800 pixels |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch |
| Pixel density (dot pitch) | 233 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Gorilla Glass |
| Refresh rate | feature not registered |
| Display features | feature not registered |
🤖 Operating System |
|
| LG Lucid 4G | |
| System version | Android 2.3.6 Gingerbread |
| Firmware update | Android 4.0.4 Ice Cream Sandwich ICS |
| User Interface | feature not registered |
⚙️ Processor |
|
| LG Lucid 4G | |
| Chipset | 32bit: Qualcomm Snapdragon MSM8660 |
| CPU | Dual-core, 1 processor: 2x 1.2GHz Scorpion (Dual-core) |
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno 220 |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
💽 Memory and storage |
|
| LG Lucid 4G | |
| RAM memory | 1GB LPDDR2 |
| Internal storage | 8GB |
| External storage | Until 32GB microSD, microSDHC (dedicated slot) |
📶 Mobile networks |
|
| LG Lucid 4G | |
| Dual-SIM | Not supported |
| SIM card | Not supported |
| Maximum Download / Upload | 100/50 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G, 4G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Not supported |
| Primary 2G network | CDMA 800/1900 |
| Primary 3G network | CDMA2000 1xEV-DO |
| Primary 4G network | LTE 700 |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | CDMA2000 EV-DO Rev A, LTE |
| Secondary 2G network | Not supported |
| Secondary 3G network | Not supported |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | Not supported |
📷 Camera |
|
| LG Lucid 4G | |
| Back camera (main camera) | 5 megapixels |
| Main camera resolution | 2592x1944 pixels |
| Video recording (primary) | Full HD (1920x1080) 30 fps |
| Flash | LED flash |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
| Autofocus | Autofocus |
| Touch focus | feature not registered |
| Image stabilization | feature not registered |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | Face detection |
| BSI sensor | feature not registered |
| HDR | feature not registered |
| Camera extras | feature not registered |
📸 Front camera |
|
| LG Lucid 4G | |
| Front camera (secondary) | 0.3 megapixels |
| Front camera resolution | 640x480 pixels |
| Video recording (secondary) | Not supported |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
🔉 Sound and multimedia |
|
| LG Lucid 4G | |
| Loudspeaker | Supported |
| Active noise cancellation | feature not registered |
| Radio | Not supported |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, DivX, XviD, H.263, H.264, WMV |
| Audio formats | MP3, WAV, WMA, eAAC+ |
🔌 Connectivity |
|
| LG Lucid 4G | |
| USB | MicroUSB 2.0 |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | Not supported |
| Bluetooth | 3.0 + A2DP |
| WiFi | 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz) WiFi Direct, hotspot |
| DLNA | feature not registered |
| GPS | A-GPS, GeoTagging |
| NFC | Not supported |
| Infrared port | feature not registered |
🧭 Sensors |
|
| LG Lucid 4G | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor Compass Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
🔋 Battery |
|
| LG Lucid 4G | |
| Battery type | Li-Ion: lithium-ion (Removable) |
| Battery capacity | 1700 mAh |
| Charger, watts | Wired charging |
| Inductive / wireless charging | feature not registered |
| Talk time autonomy | 8 hours |
| Standby | 350 hours (14.6 days) |
➕ Other features |
|
| LG Lucid 4G | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder, Voice commands |
| Messaging | SMS (Swype), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, Flash player |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | • Colors: Black • HAC (M4/T4) • DLNA • Java framework |
☢️ Radiation rate |
|
| LG Lucid 4G | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | feature not registered |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | feature not registered |




