LG L35 (D150) All specs
Full specifications phone: LG L35 (D150) specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
Android phone with 1.2GHz Dual-core median processor provides good performance when performing some functions of the LG L35 (D150).
With one SIM card slot, the LG L35 (D150) allows download up to 14.4 Mbps for internet browsing, but it also depends on the carrier.
Good connectivity of this device includes Bluetooth 4.0 + A2DP, WiFi 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz), but it lacks NFC connection.
Device with 107 grams including the battery. The LG L35 (D150) phone is relatively thin with 11.9mm thickness.
Summary
TFT IPS LCD
60Hz
💽 ROM: 4GB
📱 Model features | |
| LG L35 (D150) | |
| Model | L35 (D150) |
| Other model names | LG D150 L Series III L35 Single-SIM |
| Country or region available | ![]() (Global, International) |
| Brand | LG |
| Release date | 6/1/2014, Announced: 7/1/2014 |
| Depth | 11.9 millimeters (0.47 inches) |
| Size (width x height) | 59 x 109.4 millimeters (2.32 x 4.31 in) |
| Weight | 107 grams (3.75 ounces) |
| Build, materials | Plastic body, glass front |
| Protection against water and others | Not supported |
📲 Display | |
| LG L35 (D150) | |
| Display type | TFT IPS LCD |
| Screen size | 3.2" inches |
| Screen-to-body ratio | ~47.2% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 320x480 pixels |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch |
| Pixel density (dot pitch) | 180 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Not supported |
| Refresh rate | 60Hz |
| Display features | Not supported |
🤖 Operating System | |
| LG L35 (D150) | |
| System version | Android 4.4.2 KitKat |
| Firmware update | feature not registered |
| User Interface | feature not registered |
⚙️ Processor | |
| LG L35 (D150) | |
| Chipset | 32bit: Qualcomm Snapdragon 200 (MSM8210) (28nm) |
| CPU | Dual-core, 1 processor: 2x 1.2GHz ARM Cortex-A7 (Dual-core) |
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno 302 (400MHz) |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
💽 Memory and storage | |
| LG L35 (D150) | |
| RAM memory | 512MB LPDDR2 |
| Internal storage | 4GB (1.39GB available) eMMC 4.5 |
| External storage | Until 32GB microSD, microSDHC (dedicated slot) |
📶 Mobile networks | |
| LG L35 (D150) | |
| Dual-SIM | Not supported |
| SIM card | 1 slot (Single-SIM) Standard mini-SIM (2FF) |
| Maximum Download / Upload | 14.4/5.76 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | UMTS 900/2100 |
| Primary 4G network | Not supported |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+ |
| Secondary 2G network | Not supported |
| Secondary 3G network | Not supported |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | Not supported |
📷 Camera | |
| LG L35 (D150) | |
| Back camera (main camera) | 3.1 megapixels |
| Main camera resolution | 2048x1536 pixels |
| Video recording (primary) | WVGA (800x480) 30 fps |
| Flash | Not supported |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
| Autofocus | Not supported |
| Touch focus | Not supported |
| Image stabilization | EIS: Digital stabilization |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | Smile detection |
| BSI sensor | Not supported |
| HDR | Not supported |
| Camera extras | feature not registered |
📸 Front camera | |
| LG L35 (D150) | |
| Front camera (secondary) | Not supported |
| Front camera resolution | Not supported |
| Video recording (secondary) | Not supported |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
🔉 Sound and multimedia | |
| LG L35 (D150) | |
| Loudspeaker | Mono sound (not stereo) |
| Active noise cancellation | 1 microphone |
| Radio | FM |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, H.264, H.263, WMV |
| Audio formats | MP3, WAV, WMA, eAAC+, FLAC |
🔌 Connectivity | |
| LG L35 (D150) | |
| USB | MicroUSB 2.0 |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | Not supported |
| Bluetooth | 4.0 + A2DP |
| WiFi | 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz) WiFi Direct, hotspot |
| DLNA | Not supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging |
| NFC | Not supported |
| Infrared port | Not supported |
🧭 Sensors | |
| LG L35 (D150) | |
| Sensors | Accelerometer |
| Vibrating alert | Supported |
🔋 Battery | |
| LG L35 (D150) | |
| Battery type | Li-Ion: lithium-ion (Removable) |
| Battery capacity | 1540 mAh |
| Charger, watts | Wired charging |
| Inductive / wireless charging | Not supported |
| Talk time autonomy | 5 hours |
| Standby | 350 hours (14.6 days) |
➕ Other features | |
| LG L35 (D150) | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder |
| Messaging | SMS (T9), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Not supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, HTML5 |
| Antenna | External retractable antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | • Colors: White, Black • Knock Code, Quickmemo • Java framework |
☢️ Radiation rate | |
| LG L35 (D150) | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | feature not registered |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | feature not registered |
LG L35 versions (variations) with different specifications
LG L35 (D150)
LG L35 (Dual TV D157)
LG L35 (D150) vs
Choose the model
The backbone of 5G: How telecom giants keep cell towers powered during grid failures
Wednesday, 4.29.2026
A field report on IaC scanning: lessons from 100+ teams
Monday, 4.6.2026
How a mobile phone can make your travels easy in Canada
Wednesday, 2.11.2026

LG Spirit 4G
Apple iPhone 6
Alcatel Pop C7
Sony Xperia S