LG G Watch R All specs
Full specifications smartwatch: LG G Watch R specs, detailed technical information, features, price and review. All about this smartwatch.
,
Good Android Wear smartwatch with 1.2GHz Quad-core processor provides good performance and great system execution of the LG G Watch R (W110).
It's weak on connectivity, this device has Bluetooth 4.0 + A2DP, but it doesn't have WiFi to connect to internet.
Including the battery, the LG G Watch R (W110) smartwatch has 62 grams and it's a very thin device, only 9.7mm.
Summary
⚙️ CPU: Qualcomm Snapdragon 400 APQ8026
🤖 Android Wear 4.4W1
🔄 Android Wear 1.1
🔄 Android Wear 1.1
📱 1.3"
P-OLED
P-OLED
🔳 RAM: 512MB
💽 ROM: 4GB
💽 ROM: 4GB
🔌 BT4.0
📷 Not supported
🔋 410mAh
📱 Model features | |
| LG G Watch R | |
| Change model | |
| Model | LG G Watch R (W110) |
| Other model names | LG W110 G Watch R, LG Watch R W110 |
| Country or region available | feature not registered |
| Brand | LG |
| Release date | 10/1/2014 |
| Depth | 9.7 millimeters (0.38 inches) |
| Size (width x height) | 46.4 x 53.6 millimeters (1.83 x 2.11 in) |
| Weight | 62 grams (2.17 ounces) |
| Build, materials | feature not registered |
| Protection against water and others | Waterproof (IP?) |
📲 Display | |
| LG G Watch R | |
| Display type | P-OLED |
| Screen size | 1.3" inches |
| Screen-to-body ratio | ~21.9% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 320x320 pixels |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch |
| Pixel density (dot pitch) | 348 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Gorilla Glass 3 |
| Refresh rate | feature not registered |
| Display features | feature not registered |
🤖 Operating System | |
| LG G Watch R | |
| System version | Android Wear 4.4W1 KitKat |
| Firmware update | Android Wear 1.1 (5.1.1 Lollipop) |
| User Interface | feature not registered |
⚙️ Processor | |
| LG G Watch R | |
| Chipset | 32bit: Qualcomm Snapdragon 400 APQ8026 |
| CPU | Quad-core, 1 processor: 4x 1.2GHz ARM Cortex-A7 (Quad-core) |
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno 305 |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
💽 Memory and storage | |
| LG G Watch R | |
| RAM memory | 512MB |
| Internal storage | 4GB (3GB available) |
| External storage | Not supported |
📶 Mobile networks | |
| LG G Watch R | |
| Dual-SIM | Not supported |
| SIM card | Not supported |
| Maximum Download / Upload | feature not registered |
| Network technology | feature not registered |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Not supported |
| Primary 2G network | Not supported |
| Primary 3G network | Not supported |
| Primary 4G network | Not supported |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | Not supported |
| Secondary 2G network | Not supported |
| Secondary 3G network | Not supported |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | Not supported |
📷 Camera | |
| LG G Watch R | |
| Back camera (main camera) | Not supported |
| Main camera resolution | Not supported |
| Video recording (primary) | Not supported |
| Flash | Not supported |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
| Autofocus | Not supported |
| Touch focus | Not supported |
| Image stabilization | feature not registered |
| Zoom | Not supported |
| Face/smile detection | Not supported |
| BSI sensor | Not supported |
| HDR | Not supported |
| Camera extras | feature not registered |
📸 Front camera | |
| LG G Watch R | |
| Front camera (secondary) | Not supported |
| Front camera resolution | Not supported |
| Video recording (secondary) | Not supported |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
🔉 Sound and multimedia | |
| LG G Watch R | |
| Loudspeaker | feature not registered |
| Active noise cancellation | Not supported |
| Radio | Not supported |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, H.264, H.263 |
| Audio formats | MP3, WAV, eAAC+ |
🔌 Connectivity | |
| LG G Watch R | |
| USB | Not supported |
| Audio output | Not supported |
| TV output | Not supported |
| Bluetooth | 4.0 + A2DP |
| WiFi | Not supported |
| DLNA | Not supported |
| GPS | Not supported |
| NFC | Not supported |
| Infrared port | Not supported |
🧭 Sensors | |
| LG G Watch R | |
| Sensors | Accelerometer Compass Gyroscope Heart rate |
| Vibrating alert | Supported |
🔋 Battery | |
| LG G Watch R | |
| Battery type | LiPo: li-ion polymer (Non removable) |
| Battery capacity | 410 mAh |
| Charger, watts | Wired charging |
| Inductive / wireless charging | feature not registered |
| Talk time autonomy | feature not registered |
| Standby | feature not registered |
➕ Other features | |
| LG G Watch R | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder, Voice commands |
| Messaging | SMS, E-mail |
| Hands-free calling | Not supported |
| Video calling | Not supported |
| Ringtones | feature not registered |
| Web browser | Not supported |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | • Watch colors: Black • Watchband colors: Black • IP67 certified: dust tight and water proof up to 1m for 30min • MicroUSB only battery charging • No speaker, It only has vibrate and a mic |
☢️ Radiation rate | |
| LG G Watch R | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | feature not registered |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | feature not registered |
▶️ Video |
| |
LG G Watch R (W110) vs
Choose the model
Using Dogecoin on your phone: wallets, safety, and everyday habits
Friday, 5.29.2026
The backbone of 5G: How telecom giants keep cell towers powered during grid failures
Wednesday, 4.29.2026
A field report on IaC scanning: lessons from 100+ teams
Monday, 4.6.2026
Samsung Gear S2
Sony SmartWatch 2
Motorola Moto 360
Samsung Galaxy Gear