LG Bello 2 (X150) All specs
Full specifications phone: LG Bello 2 (X150) specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
,
Good Android phone with 1.3GHz Quad-core processor provides good performance and great system execution of the LG Bello 2 (X150).
With one SIM card slot, the LG Bello 2 (X150) allows download up to 21 Mbps for internet browsing, but it also depends on the carrier.
Good connectivity of this device includes Bluetooth 4.0 + A2DP, WiFi 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz), but it lacks NFC connection.
Including the battery, the LG Bello 2 (X150) phone has 155 grams and it's a very thin device, only 9.6mm.
Summary
⚙️ CPU: MediaTek MT6582
🤖 Android 5.0.1
📱 5"
TFT IPS LCD
TFT IPS LCD
🔳 RAM: 1GB
💽 ROM: 8GB
💽 ROM: 8GB
🔌 WIFI4, BT4.0, FM
📷 (back) 5MP
🤳 (front) 2MP
🤳 (front) 2MP
🔋 2540mAh
📱 Model features |
|
| LG Bello 2 (X150) | |
| Change model | |
| Model | Bello 2 (X150) |
| Other model names | LG Bello II X150, LGX150, LG X150 |
| Country or region available | ![]() (Europe) |
| Brand | LG |
| Release date | 7/1/2015 |
| Depth | 9.6 millimeters (0.38 inches) |
| Size (width x height) | 71.6 x 140.8 millimeters (2.82 x 5.54 in) |
| Weight | 155 grams (5.43 ounces) |
| Build, materials | feature not registered |
| Protection against water and others | Not supported |
📲 Display |
|
| LG Bello 2 (X150) | |
| Display type | TFT IPS LCD |
| Screen size | 5" inches |
| Screen-to-body ratio | ~68.3% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 480x854 pixels |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch |
| Pixel density (dot pitch) | 196 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Not supported |
| Refresh rate | feature not registered |
| Display features | feature not registered |
🤖 Operating System |
|
| LG Bello 2 (X150) | |
| System version | Android 5.0.1 Lollipop |
| Firmware update | feature not registered |
| User Interface | feature not registered |
⚙️ Processor |
|
| LG Bello 2 (X150) | |
| Chipset | 32bit: MediaTek MT6582 |
| CPU | Quad-core, 1 processor: 4x 1.3GHz ARM Cortex-A7 (Quad-core) |
| GPU graphical controller | ARM Mali-400 MP2 |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
💽 Memory and storage |
|
| LG Bello 2 (X150) | |
| RAM memory | 1GB |
| Internal storage | 8GB (3GB available) |
| External storage | Until 32GB microSD, microSDHC (dedicated slot) |
📶 Mobile networks |
|
| LG Bello 2 (X150) | |
| Dual-SIM | Not supported |
| SIM card | 1 slot (Single-SIM) micro-SIM (3FF) |
| Maximum Download / Upload | 21/5.76 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | UMTS 900/2100 |
| Primary 4G network | Not supported |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+ |
| Secondary 2G network | Not supported |
| Secondary 3G network | Not supported |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | Not supported |
📷 Camera |
|
| LG Bello 2 (X150) | |
| Back camera (main camera) | 5 megapixels |
| Main camera resolution | 2560x1920 pixels |
| Video recording (primary) | Full HD (1920x1080) 30 fps |
| Flash | LED flash |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
| Autofocus | Autofocus |
| Touch focus | Supported |
| Image stabilization | feature not registered |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | Face detection, Smile detection |
| BSI sensor | Not supported |
| HDR | HDR photo only main camera |
| Camera extras | feature not registered |
📸 Front camera |
|
| LG Bello 2 (X150) | |
| Front camera (secondary) | 2 megapixels |
| Front camera resolution | 1600x1200 pixels |
| Video recording (secondary) | VGA (640x480) |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
🔉 Sound and multimedia |
|
| LG Bello 2 (X150) | |
| Loudspeaker | Supported |
| Active noise cancellation | Not supported |
| Radio | FM (RDS) |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, H.264, H.263, XviD |
| Audio formats | MP3, WAV, WMA, eAAC+, FLAC |
🔌 Connectivity |
|
| LG Bello 2 (X150) | |
| USB | MicroUSB 2.0 |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | Not supported |
| Bluetooth | 4.0 + A2DP |
| WiFi | 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz) WiFi Direct, hotspot |
| DLNA | Not supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging |
| NFC | Not supported |
| Infrared port | Not supported |
🧭 Sensors |
|
| LG Bello 2 (X150) | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor Compass Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
🔋 Battery |
|
| LG Bello 2 (X150) | |
| Battery type | Li-Ion: lithium-ion (Removable) |
| Battery capacity | 2540 mAh |
| Charger, watts | Wired charging |
| Inductive / wireless charging | feature not registered |
| Talk time autonomy | 4 hours |
| Standby | 100 hours (4.2 days) |
➕ Other features |
|
| LG Bello 2 (X150) | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder |
| Messaging | SMS (T9), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, HTML5 |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | • Colors: Black, White • LG UI 4.0 • Knock On, Knock Code |
☢️ Radiation rate |
|
| LG Bello 2 (X150) | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | feature not registered |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | 0.538W/kg (body) |




