Lenovo Z5s (128GB) All specs
Full specifications phone: Lenovo Z5s (128GB) specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
The Lenovo Z5s (128GB) is a good Android phone with 2.2GHz Octa-core processor that allows run games and heavy applications.
An advantage of the Lenovo Z5s (128GB) is the possibility of using two mobile carriers, a Dual-SIM device with two SIM card slots.
Good connectivity of this device includes Bluetooth 5.0 + A2DP/LE, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac [wifi5] (2.4GHz, 5GHz) + MIMO, but it lacks NFC connection.
Including the battery, the Lenovo Z5s (128GB) phone has 172 grams and it's a very thin device, only 7.85mm.
Summary
*depends on the modelLTPS IPS LCD
๐ฝ ROM: 64GB / 128GB*
๐คณ (front) 16MP
โก 15W
๐ฑ Model features |
|
| Lenovo Z5s (128GB) | |
| Model | Z5s (128GB) |
| Other model names | Lenovo Z5s L78071 (128GB + 6GB RAM) |
| Country or region available | ![]() ![]() China, Hong Kong |
| Brand | Lenovo |
| Release date | 12/1/2018 |
| Depth | 7.85 millimeters (0.31 inches) |
| Size (width x height) | 74.56 x 156.7 millimeters (2.94 x 6.17 in) |
| Weight | 172 grams (6.02 ounces) |
| Build, materials | Aluminum frame, glass front/back |
| Protection against water and others | Not supported |
๐ฒ Display |
|
| Lenovo Z5s (128GB) | |
| Display type | LTPS IPS LCD |
| Screen size | 6.3" inches |
| Screen-to-body ratio | ~83.4% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 1080x2340 pixels |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch |
| Pixel density (dot pitch) | 409 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Gorilla Glass 3 |
| Refresh rate | feature not registered |
| Display features | feature not registered |
๐ค Operating System |
|
| Lenovo Z5s (128GB) | |
| System version | Android 9.0 Pie |
| Firmware update | feature not registered |
| User Interface | feature not registered |
โ๏ธ Processor |
|
| Lenovo Z5s (128GB) | |
| Chipset | 64bit: Qualcomm Snapdragon 710 SDM710 (10nm) |
| CPU | Octa-core, 2 processors: 2x 2.2GHz Kryo 360 Gold (Dual-core) 6x 1.7GHz Kryo 360 Silver (Hexa-core) |
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno 616 500Mhz |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
๐ฝ Memory and storage |
|
| Lenovo Z5s (128GB) | |
| RAM memory | 6GB LPDDR4X |
| Internal storage | 128GB (108GB available) eMMC 5.1 |
| External storage | Until 256GB microSD, microSDXC (hybrid slot/shares the same SIM-2 slot) |
๐ถ Mobile networks |
|
| Lenovo Z5s (128GB) | |
| Dual-SIM | Dual-SIM Standby - Call active on one sim card (hybrid slot/shares the same microSD slot) |
| SIM card | 2 slots (Dual-SIM) nano-SIM (4FF) |
| Maximum Download / Upload | 300/50 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G, 4G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | CDMA 800, GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | CDMA2000 1xEV-DO TD-SCDMA 1900/2000 UMTS 850/900/1900/2100 |
| Primary 4G network | LTE Cat6 (Bands 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20) TD-LTE (Bands, 34, 38, 39, 40, 41) |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | GPRS, EDGE, CDMA2000 EV-DO Rev 0, CDMA2000 EV-DO Rev A, TD-SCDMA, UMTS, TD-HSDPA, HSDPA, HSUPA, HSPA+, TD-LTE, LTE, LTE-A |
| Secondary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Secondary 3G network | Not supported |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | GPRS, EDGE |
๐ท Camera |
|
| Lenovo Z5s (128GB) | |
| Back camera (main camera) | (triple camera) 16 megapixels 8MP telephoto f/2.4PDAF2x-optical-zoom 5MP depth f/2.4 |
| Main camera resolution | 4608x3456 pixels |
| Video recording (primary) | 4K UHD (3840x2160) 30 fps |
| Flash | Dual-LED flash |
| Focal aperture | f/1.8 (aperture) |
| Focal length | 26mm (lens) |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
| Autofocus | PDAF: phase detection autofocus |
| Touch focus | Supported |
| Image stabilization | EIS: Digital stabilization |
| Zoom | Digital and optical zoom |
| Face/smile detection | Face detection, Smile detection |
| BSI sensor | Not supported |
| HDR | HDR photo on both cameras |
| Camera extras | feature not registered |
๐ธ Front camera |
|
| Lenovo Z5s (128GB) | |
| Front camera (secondary) | 16 megapixels |
| Front camera resolution | 4608x3456 pixels |
| Video recording (secondary) | Full HD (1920x1080) |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | f/2.0 (aperture) |
| Focal length | 26mm (lens) |
| Sensor size | 1/3.1" inches |
| Pixel size | 1ยตm pixel |
๐ Sound and multimedia |
|
| Lenovo Z5s (128GB) | |
| Loudspeaker | Supported |
| Active noise cancellation | 2 microphones or more |
| Radio | FM |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, H.265, H.264, H.263, XviD, MKV |
| Audio formats | MP3, WAV, WMA, eAAC+, FLAC |
๐ Connectivity |
|
| Lenovo Z5s (128GB) | |
| USB | USB 2.0 Type-C reversible connector |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | Not supported |
| Bluetooth | 5.0 + A2DP/LE |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac [wifi5] (2.4GHz, 5GHz) + MIMO WiFi Direct, hotspot |
| DLNA | Not supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging |
| NFC | Not supported |
| Infrared port | Not supported |
๐งญ Sensors |
|
| Lenovo Z5s (128GB) | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor Compass Face unlock 2D Fingerprint sensor (rear-mounted) Gyroscope Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
๐ Battery |
|
| Lenovo Z5s (128GB) | |
| Battery type | Li-Ion: lithium-ion (Non removable) |
| Battery capacity | 3300 mAh |
| Charger, watts | 15W Wired fast charging |
| Inductive / wireless charging | feature not registered |
| Talk time autonomy | 19 hours |
| Standby | 290 hours (12.1 days) |
โ Other features |
|
| Lenovo Z5s (128GB) | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder |
| Messaging | SMS (T9), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, HTML5 |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | โข Colors: Starry Night Grey, Love Orange, Titanium Blue โข ZUI 10 |
โข๏ธ Radiation rate |
|
| Lenovo Z5s (128GB) | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | feature not registered |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | feature not registered |
Lenovo Z5s versions (variations) with different specifications
Lenovo Z5s (128GB)
Lenovo Z5s (64GB)
A field report on IaC scanning: lessons from 100+ teams
Monday, 4.6.2026
How a mobile phone can make your travels easy in Canada
Wednesday, 2.11.2026
Testing the 5 best AI app builders for 2026
Monday, 2.9.2026

