Lenovo S930 All specs
Full specifications phone: Lenovo S930 specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
,
Good Android phone with 1.3GHz Quad-core processor provides good performance and great system execution of the Lenovo S930.
An advantage of the Lenovo S930 is the possibility of using two mobile carriers, a Dual-SIM device with two SIM card slots.
Good connectivity of this device includes Bluetooth 3.0 + A2DP, WiFi 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz), but it lacks NFC connection.
Including the battery, the Lenovo S930 phone has 170 grams and it's a very thin device, only 8.7mm.
Summary
⚙️ CPU: MediaTek MT6582
🤖 Android 4.2.2
📱 6"
TFT IPS LCD
TFT IPS LCD
🔳 RAM: 1GB
💽 ROM: 8GB
💽 ROM: 8GB
🔌 WIFI4, BT3.0, FM
📷 (back) 8MP
🤳 (front) 1.6MP
🤳 (front) 1.6MP
🔋 3000mAh
📱 Model features | |
| Lenovo S930 | |
| Change model | |
| Model | Lenovo S930 |
| Other model names | Lenovo S930 Dual Sim, Lenovo IdeaPhone S930 Dual Sim |
| Country or region available | feature not registered |
| Brand | Lenovo |
| Release date | 12/13/2013 |
| Depth | 8.7 millimeters (0.34 inches) |
| Size (width x height) | 86.5 x 170 millimeters (3.41 x 6.69 in) |
| Weight | 170 grams (5.95 ounces) |
| Build, materials | feature not registered |
| Protection against water and others | Not supported |
📲 Display | |
| Lenovo S930 | |
| Display type | TFT IPS LCD |
| Screen size | 6" inches |
| Screen-to-body ratio | ~67.5% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 720x1280 pixels |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch |
| Pixel density (dot pitch) | 245 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Not supported |
| Refresh rate | feature not registered |
| Display features | feature not registered |
🤖 Operating System | |
| Lenovo S930 | |
| System version | Android 4.2.2 Jelly Bean |
| Firmware update | feature not registered |
| User Interface | feature not registered |
⚙️ Processor | |
| Lenovo S930 | |
| Chipset | 32bit: MediaTek MT6582 |
| CPU | Quad-core, 1 processor: 4x 1.3GHz ARM Cortex-A7 (Quad-core) |
| GPU graphical controller | ARM Mali-400 MP2 |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
💽 Memory and storage | |
| Lenovo S930 | |
| RAM memory | 1GB LPDDR2 |
| Internal storage | 8GB (5.49GB available) |
| External storage | Until 32GB microSD, microSDHC (dedicated slot) |
📶 Mobile networks | |
| Lenovo S930 | |
| Dual-SIM | Dual-SIM Standby - Call active on one sim card (dedicated slot) |
| SIM card | 2 slots (Dual-SIM) Standard mini-SIM (2FF) |
| Maximum Download / Upload | 21/5.76 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Tri-Band 900/1800/1900 |
| Primary 2G network | GSM 900/1800/1900 - USA: 850/1800/1900 |
| Primary 3G network | UMTS 900/2100 - USA: 850/1900 |
| Primary 4G network | Not supported |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+ |
| Secondary 2G network | GSM 900/1800/1900 - USA: 850/1800/1900 |
| Secondary 3G network | Not supported |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | GPRS, EDGE |
📷 Camera | |
| Lenovo S930 | |
| Back camera (main camera) | 8 megapixels |
| Main camera resolution | 3264x2448 pixels |
| Video recording (primary) | Full HD (1920x1080) |
| Flash | LED flash |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
| Autofocus | Autofocus |
| Touch focus | Supported |
| Image stabilization | feature not registered |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | Face detection, Smile detection |
| BSI sensor | Not supported |
| HDR | HDR photo only main camera |
| Camera extras | feature not registered |
📸 Front camera | |
| Lenovo S930 | |
| Front camera (secondary) | 1.6 megapixels |
| Front camera resolution | 1536x1024 pixels |
| Video recording (secondary) | VGA (640x480) |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
🔉 Sound and multimedia | |
| Lenovo S930 | |
| Loudspeaker | Supported |
| Active noise cancellation | 2 microphones or more |
| Radio | FM |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, H.264, H.263, WMV |
| Audio formats | MP3, WAV, WMA, eAAC+ |
🔌 Connectivity | |
| Lenovo S930 | |
| USB | MicroUSB 2.0 |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | Not supported |
| Bluetooth | 3.0 + A2DP |
| WiFi | 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz) |
| DLNA | Not supported |
| GPS | S-GPS, GeoTagging |
| NFC | Not supported |
| Infrared port | Not supported |
🧭 Sensors | |
| Lenovo S930 | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor Compass Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
🔋 Battery | |
| Lenovo S930 | |
| Battery type | LiPo: li-ion polymer (Removable) |
| Battery capacity | 3000 mAh |
| Charger, watts | Wired charging |
| Inductive / wireless charging | feature not registered |
| Talk time autonomy | 12 hours |
| Standby | feature not registered |
➕ Other features | |
| Lenovo S930 | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder |
| Messaging | SMS (T9), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, HTML5 |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | • Colors: Silver • Dolby Digital Plus • WiFi hotspot • Java framework |
☢️ Radiation rate | |
| Lenovo S930 | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | feature not registered |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | feature not registered |

Lenovo S930
Choose the model
HMD Fusion X1
Infinix Note 11 Pro
Xiaomi Redmi 9 Prime
Samsung Galaxy Note 5 

