Lenovo K8 Note All specs
Full specifications phone: Lenovo K8 Note specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
The Lenovo K8 Note (32GB) is a good Android phone with 2.3GHz Deca-core processor that allows run games and heavy applications.
An advantage of the Lenovo K8 Note (32GB) is the possibility of using two mobile carriers, a Dual-SIM device with two SIM card slots.
Good connectivity of this device includes Bluetooth 4.2 + A2DP, WiFi 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz), but it lacks NFC connection.
Including the battery, the Lenovo K8 Note (32GB) phone has 180 grams and it's a very thin device, only 8.5mm.
Summary
*depends on the model🔄 Android 8.0
TFT IPS LCD
💽 ROM: 32GB / 64GB*
🤳 (front) 13MP
📱 Model features |
|
| Lenovo K8 Note | |
| Model | Lenovo K8 Note (32GB) |
| Other model names | Lenovo K8 Note XT1902-3 3GB RAM, M2CB2 |
| Country or region available | ![]() (Global, International) |
| Brand | Lenovo |
| Release date | 8/1/2017 |
| Depth | 8.5 millimeters (0.33 inches) |
| Size (width x height) | 75.9 x 154.5 millimeters (2.99 x 6.08 in) |
| Weight | 180 grams (6.3 ounces) |
| Build, materials | feature not registered |
| Protection against water and others | Water splash resistant (don't immerse) |
📲 Display |
|
| Lenovo K8 Note | |
| Display type | TFT IPS LCD |
| Screen size | 5.5" inches |
| Screen-to-body ratio | ~71.1% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 1080x1920 pixels |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch |
| Pixel density (dot pitch) | 401 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Gorilla Glass 3 |
| Refresh rate | feature not registered |
| Display features | feature not registered |
🤖 Operating System |
|
| Lenovo K8 Note | |
| System version | Android 7.1.1 Nougat |
| Firmware update | Android 8.0 Oreo |
| User Interface | feature not registered |
⚙️ Processor |
|
| Lenovo K8 Note | |
| Chipset | 64bit: MediaTek MT6797D Helio X23 (20nm) |
| CPU | Deca-core, 3 processors: 2x 2.3GHz ARM Cortex-A72 (Dual-core) 4x 1.85GHz ARM Cortex-A53 (Quad-core) 4x 1.4GHz ARM Cortex-A53 (Quad-core) |
| GPU graphical controller | ARM Mali-T880 MP4 800Mhz |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
💽 Memory and storage |
|
| Lenovo K8 Note | |
| RAM memory | 3GB LPDDR3 |
| Internal storage | 32GB (22GB available) |
| External storage | Until 256GB microSD, microSDXC (dedicated slot) |
📶 Mobile networks |
|
| Lenovo K8 Note | |
| Dual-SIM | Dual-SIM Standby - Call active on one sim card (dedicated slot) |
| SIM card | 2 slots (Dual-SIM) nano-SIM (4FF) |
| Maximum Download / Upload | 150/50 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G, 4G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | UMTS 850/900/2100 |
| Primary 4G network | LTE Cat4 (Bands 1,3,5,7,8) TD-LTE (Bands 40) |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+, TD-LTE, LTE |
| Secondary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Secondary 3G network | Not supported |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | GPRS, EDGE |
📷 Camera |
|
| Lenovo K8 Note | |
| Back camera (main camera) | (dual camera) 13 megapixels 5MP depth f/1.2 |
| Main camera resolution | 4128x3096 pixels |
| Video recording (primary) | Full HD (1920x1080) 30 fps |
| Flash | Dual-LED on main camera and LED on front camera |
| Focal aperture | f/1.7 (aperture) |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
| Autofocus | PDAF: phase detection autofocus |
| Touch focus | Supported |
| Image stabilization | EIS: Digital stabilization |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | Face detection, Smile detection |
| BSI sensor | Not supported |
| HDR | HDR photo on both cameras |
| Camera extras | feature not registered |
📸 Front camera |
|
| Lenovo K8 Note | |
| Front camera (secondary) | 13 megapixels |
| Front camera resolution | 4128x3096 pixels |
| Video recording (secondary) | Full HD (1920x1080) |
| Front flash | LED |
| Focal aperture | f/2.0 (aperture) |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
🔉 Sound and multimedia |
|
| Lenovo K8 Note | |
| Loudspeaker | Supported |
| Active noise cancellation | 2 microphones or more |
| Radio | FM |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, H.264, H.263, XviD |
| Audio formats | MP3, OGG, eAAC+, FLAC |
🔌 Connectivity |
|
| Lenovo K8 Note | |
| USB | MicroUSB 2.0 |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | Not supported |
| Bluetooth | 4.2 + A2DP |
| WiFi | 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz) WiFi Direct, hotspot |
| DLNA | Not supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging |
| NFC | Not supported |
| Infrared port | Not supported |
🧭 Sensors |
|
| Lenovo K8 Note | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor Compass Fingerprint sensor Gyroscope Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
🔋 Battery |
|
| Lenovo K8 Note | |
| Battery type | LiPo: li-ion polymer (Non removable) |
| Battery capacity | 4000 mAh |
| Charger, watts | Wired charging |
| Inductive / wireless charging | feature not registered |
| Talk time autonomy | 25 hours (1 days) |
| Standby | 378 hours (15.8 days) |
➕ Other features |
|
| Lenovo K8 Note | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder |
| Messaging | SMS (T9), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, HTML5 |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | • Colors: Venom Black, Fine Gold • Aluminum body • 2.5D glass screen • USB OTG On-The-Go • Dolby Atmos audio • Fast battery charging (Turbo Charge) • Splash Resistant |
☢️ Radiation rate |
|
| Lenovo K8 Note | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | feature not registered |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | feature not registered |
Lenovo K8 Note versions (variations) with different specifications
Lenovo K8 Note (32GB)
Lenovo K8 Note (64GB)
A field report on IaC scanning: lessons from 100+ teams
Monday, 4.6.2026
How a mobile phone can make your travels easy in Canada
Wednesday, 2.11.2026
Testing the 5 best AI app builders for 2026
Monday, 2.9.2026
