Lenovo K6 All specs
Full specifications phone: Lenovo K6 specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
,
The Lenovo K6 (16GB) is a good Android phone with 1.4GHz Octa-core processor that allows run games and heavy applications.
An advantage of the Lenovo K6 (16GB) is the possibility of using two mobile carriers, a Dual-SIM device with two SIM card slots.
Good connectivity of this device includes Bluetooth 4.1 + A2DP, WiFi 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz), but it lacks NFC connection.
Including the battery, the Lenovo K6 (16GB) phone has 140 grams and it's a very thin device, only 8.2mm.
Summary
⚙️ CPU: Qualcomm Snapdragon 430 MSM8937 (28nm)
🤖 Android 6.0.1
📱 5"
TFT IPS LCD
TFT IPS LCD
🔳 RAM: 2GB
💽 ROM: 16GB
💽 ROM: 16GB
🔌 WIFI4, BT4.1, FM
📷 (back) 13MP
🤳 (front) 8MP
🤳 (front) 8MP
🔋 3000mAh
⚡ 10W
⚡ 10W
📱 Model features |
|
| Lenovo K6 | |
| Change model | |
| Model | Lenovo K6 (16GB) |
| Other model names | Lenovo K6 K33b36, Lenovo K6 Dual-Sim K33b36 |
| Country or region available | feature not registered |
| Brand | Lenovo |
| Release date | 11/1/2016 |
| Depth | 8.2 millimeters (0.32 inches) |
| Size (width x height) | 70.3 x 141.9 millimeters (2.77 x 5.59 in) |
| Weight | 140 grams (4.9 ounces) |
| Build, materials | feature not registered |
| Protection against water and others | Not supported |
📲 Display |
|
| Lenovo K6 | |
| Display type | TFT IPS LCD |
| Screen size | 5" inches |
| Screen-to-body ratio | ~69.1% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 1080x1920 pixels |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch |
| Pixel density (dot pitch) | 441 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Not supported |
| Refresh rate | feature not registered |
| Display features | feature not registered |
🤖 Operating System |
|
| Lenovo K6 | |
| System version | Android 6.0.1 Marshmallow |
| Firmware update | feature not registered |
| User Interface | feature not registered |
⚙️ Processor |
|
| Lenovo K6 | |
| Chipset | 64bit: Qualcomm Snapdragon 430 MSM8937 (28nm) |
| CPU | Octa-core, 2 processors: 4x 1.4GHz ARM Cortex-A53 (Quad-core) 4x 1.1GHz ARM Cortex-A53 (Quad-core) |
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno 505 450Mhz |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
💽 Memory and storage |
|
| Lenovo K6 | |
| RAM memory | 2GB LPDDR3 |
| Internal storage | 16GB (11GB available) |
| External storage | Until 256GB microSD, microSDXC (hybrid slot/shares the same SIM-2 slot) |
📶 Mobile networks |
|
| Lenovo K6 | |
| Dual-SIM | Dual-SIM Standby - Call active on one sim card (hybrid slot/shares the same microSD slot) |
| SIM card | 2 slots (Dual-SIM) nano-SIM (4FF) |
| Maximum Download / Upload | 150/50 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G, 4G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | UMTS 850/900/1700/1900/2100 |
| Primary 4G network | LTE Cat4 700/850/900/1700/1800/1900/2100/2600 (Bands 1,2,3,4,5,7,8,28) |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+, LTE |
| Secondary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Secondary 3G network | Not supported |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | GPRS, EDGE |
📷 Camera |
|
| Lenovo K6 | |
| Back camera (main camera) | 13 megapixels |
| Main camera resolution | 4160x3120 pixels |
| Video recording (primary) | Full HD (1920x1080) 30 fps |
| Flash | LED flash |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
| Autofocus | PDAF: phase detection autofocus |
| Touch focus | Supported |
| Image stabilization | EIS: Digital stabilization |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | Face detection, Smile detection |
| BSI sensor | Not supported |
| HDR | HDR photo only main camera |
| Camera extras | feature not registered |
📸 Front camera |
|
| Lenovo K6 | |
| Front camera (secondary) | 8 megapixels |
| Front camera resolution | 3264x2448 pixels |
| Video recording (secondary) | HD (1280x720) |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
🔉 Sound and multimedia |
|
| Lenovo K6 | |
| Loudspeaker | Supported |
| Active noise cancellation | 2 microphones or more |
| Radio | FM (RDS) |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, H.265, H.264, H.263 |
| Audio formats | MP3, WAV, eAAC+, FLAC |
🔌 Connectivity |
|
| Lenovo K6 | |
| USB | MicroUSB 2.0 |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | Not supported |
| Bluetooth | 4.1 + A2DP |
| WiFi | 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz) WiFi Direct, hotspot |
| DLNA | Not supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging, GLONASS, BeiDou |
| NFC | Not supported |
| Infrared port | Not supported |
🧭 Sensors |
|
| Lenovo K6 | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor Compass Fingerprint sensor Gyroscope Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
🔋 Battery |
|
| Lenovo K6 | |
| Battery type | LiPo: li-ion polymer (Non removable) |
| Battery capacity | 3000 mAh |
| Charger, watts | 10W (5V/2A) Wired charging |
| Inductive / wireless charging | feature not registered |
| Talk time autonomy | feature not registered |
| Standby | feature not registered |
➕ Other features |
|
| Lenovo K6 | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder |
| Messaging | SMS (T9), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, HTML5 |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | • Colors: Silver, Gold, Dark Grey • Aluminum body • Slow motion camera • Dolby Atmos sound • Fast battery charging 10W |
☢️ Radiation rate |
|
| Lenovo K6 | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | feature not registered |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | feature not registered |



