Huawei P8Max All specs
Full specifications phone: Huawei P8Max specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
The Huawei P8Max (Dual-Sim 16GB) is a good Android phone with 2.2GHz Octa-core processor that allows run games and heavy applications.
An advantage of the Huawei P8Max (Dual-Sim 16GB) is the possibility of using two mobile carriers, a Dual-SIM device with two SIM card slots.
Great connectivity of this device includes Bluetooth 4.0 + A2DP, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac [wifi5] (2.4GHz, 5GHz) and NFC to make mobile payments or connection to other devices.
Including the battery, the Huawei P8Max (Dual-Sim 16GB) phone has 228 grams and it's a very thin device, only 6.8mm.
Summary
*depends on the modelLTPS LCD
💽 ROM: 16GB / 32GB / 64GB*
🤳 (front) 5MP
📱 Model features | |
| Huawei P8Max | |
| Model | P8Max (Dual-Sim 16GB) |
| Other model names | Huawei P8 Max Standard Edition DAV-703L, Huawei DAV-703L |
| Country or region available | feature not registered |
| Brand | Huawei |
| Release date | 6/1/2015 |
| Depth | 6.8 millimeters (0.27 inches) |
| Size (width x height) | 93 x 182.7 millimeters (3.66 x 7.19 in) |
| Weight | 228 grams (7.98 ounces) |
| Build, materials | feature not registered |
| Protection against water and others | Not supported |
📲 Display | |
| Huawei P8Max | |
| Display type | LTPS LCD |
| Screen size | 6.8" inches |
| Screen-to-body ratio | ~75% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 1080x1920 pixels |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch |
| Pixel density (dot pitch) | 324 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Gorilla Glass 3 |
| Refresh rate | feature not registered |
| Display features | feature not registered |
🤖 Operating System | |
| Huawei P8Max | |
| System version | Android 5.0.2 Lollipop |
| Firmware update | feature not registered |
| User Interface | feature not registered |
⚙️ Processor | |
| Huawei P8Max | |
| Chipset | 64bit: HiSilicon Kirin 935 (28nm) |
| CPU | Octa-core, 2 processors: 4x 2.2GHz ARM Cortex-A53 (Quad-core) 4x 1.5GHz ARM Cortex-A53 (Quad-core) |
| GPU graphical controller | ARM Mali-T628 MP4 |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
💽 Memory and storage | |
| Huawei P8Max | |
| RAM memory | 3GB LPDDR3 |
| Internal storage | 16GB (10GB available) |
| External storage | Until 128GB microSD, microSDXC (dedicated slot) |
📶 Mobile networks | |
| Huawei P8Max | |
| Dual-SIM | Dual-SIM Standby - Call active on one sim card (dedicated slot) |
| SIM card | 2 slots (Dual-SIM) nano-SIM (4FF) |
| Maximum Download / Upload | 300/50 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G, 4G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | UMTS 850/900/1900/2100, TD-SCDMA 1900/2000 |
| Primary 4G network | LTE Cat6 1800/2100 (Bands 1,3), TD-LTE 1900/2300/2500/2600 (Bands 38,39,40,41) |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+, LTE, LTE-A |
| Secondary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Secondary 3G network | Not supported |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | GPRS, EDGE |
📷 Camera | |
| Huawei P8Max | |
| Back camera (main camera) | 13 megapixels |
| Main camera resolution | 4160x3120 pixels |
| Video recording (primary) | Full HD (1920x1080) 30 fps |
| Flash | Dual-LED flash |
| Focal aperture | f/2.0 (aperture) |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
| Autofocus | Autofocus |
| Touch focus | Supported |
| Image stabilization | feature not registered |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | Face detection, Smile detection |
| BSI sensor | Not supported |
| HDR | HDR photo only main camera |
| Camera extras | feature not registered |
📸 Front camera | |
| Huawei P8Max | |
| Front camera (secondary) | 5 megapixels |
| Front camera resolution | 2592x1944 pixels |
| Video recording (secondary) | Full HD (1920x1080) |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
🔉 Sound and multimedia | |
| Huawei P8Max | |
| Loudspeaker | Supported |
| Active noise cancellation | 2 microphones or more |
| Radio | FM |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, H.264, H.263 |
| Audio formats | MP3, WAV, eAAC+, FLAC |
🔌 Connectivity | |
| Huawei P8Max | |
| USB | MicroUSB 2.0 |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | Not supported |
| Bluetooth | 4.0 + A2DP |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac [wifi5] (2.4GHz, 5GHz) WiFi Direct, hotspot |
| DLNA | Supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging, GLONASS |
| NFC | Supported |
| Infrared port | Not supported |
🧭 Sensors | |
| Huawei P8Max | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor Compass Gyroscope Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
🔋 Battery | |
| Huawei P8Max | |
| Battery type | LiPo: li-ion polymer (Non removable) |
| Battery capacity | 4360 mAh |
| Charger, watts | Wired charging |
| Inductive / wireless charging | feature not registered |
| Talk time autonomy | 39 hours (1.6 days) |
| Standby | 750 hours (31.3 days) |
➕ Other features | |
| Huawei P8Max | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder, Voice commands |
| Messaging | SMS (T9), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, HTML5 |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | • Colors: Titanium Grey, Mystic Champagne, Luxurious Gold • USB OTG On-The-Go • Huawei Emotion 3.1 UI • Beidou GPS • Dolby Digital Plus • nanoSim2 or microSD (shared slot) |
☢️ Radiation rate | |
| Huawei P8Max | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | feature not registered |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | feature not registered |
Huawei P8Max versions (variations) with different specifications
Huawei P8Max (Dual-Sim 16GB)
Huawei P8Max (Dual-Sim 32GB)
Huawei P8Max (Dual-Sim 64GB)
Huawei P8Max (Dual-Sim 16GB) vs
Choose the model
The backbone of 5G: How telecom giants keep cell towers powered during grid failures
Wednesday, 4.29.2026
A field report on IaC scanning: lessons from 100+ teams
Monday, 4.6.2026
How a mobile phone can make your travels easy in Canada
Wednesday, 2.11.2026
Qbex Flix
LG K10 2017
LG G4
Samsung Galaxy SL