Huawei P40 Lite 5G All specs
Full specifications phone: Huawei P40 Lite 5G specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
,
The Huawei P40 Lite 5G is a good Android phone with 2.36GHz Octa-core processor that allows run games and heavy applications.
An advantage of the Huawei P40 Lite 5G is the possibility of using two mobile carriers, a Dual-SIM device with two SIM card slots.
Great connectivity of this device includes Bluetooth 5.1 + A2DP/LE, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac [wifi5] (2.4GHz, 5GHz) + MIMO and NFC to make mobile payments or connection to other devices.
Including the battery, the Huawei P40 Lite 5G phone has 189 grams and it's a very thin device, only 8.6mm.
Summary
⚙️ CPU: HiSilicon Kirin 820 (7nm)
🤖 Android 10
📱 6.5"
LTPS IPS LCD
60Hz
LTPS IPS LCD
60Hz
🔳 RAM: 6GB
💽 ROM: 128GB
💽 ROM: 128GB
🔌 WIFI5, BT5.1, NFC
📷 (quad camera) 64MP + 8MP + 2MP + 2MP
🤳 (front) 16MP
🤳 (front) 16MP
🔋 4000mAh
⚡ 40W
⚡ 40W
📱 Model features |
|
| Huawei P40 Lite 5G | |
| Change model | |
| Model | P40 Lite 5G |
| Other model names | Huawei P40 lite 5G (CDY-N29A, CDY-NX9A, 51095MCE, 51095MCA) |
| Country or region available | ![]() (Global, International) |
| Brand | Huawei |
| Release date | 5/28/2020 |
| Depth | 8.6 millimeters (0.34 inches) |
| Size (width x height) | 75 x 162.31 millimeters (2.95 x 6.39 in) |
| Weight | 189 grams (6.62 ounces) |
| Build, materials | Aluminum body, glass front, plastic back |
| Protection against water and others | Not supported |
📲 Display |
|
| Huawei P40 Lite 5G | |
| Display type | LTPS IPS LCD |
| Screen size | 6.5" inches |
| Screen-to-body ratio | ~83.8% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 1080x2400 pixels (20:9) |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch |
| Pixel density (dot pitch) | 405 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Not supported |
| Refresh rate | 60Hz |
| Display features | HDR10 |
🤖 Operating System |
|
| Huawei P40 Lite 5G | |
| System version | Android 10 |
| Firmware update | feature not registered |
| User Interface | feature not registered |
⚙️ Processor |
|
| Huawei P40 Lite 5G | |
| Chipset | 64bit: HiSilicon Kirin 820 (7nm) |
| CPU | Octa-core, 3 processors: 1x 2.36GHz ARM Cortex-A76 (Single-core) 3x 2.22GHz ARM Cortex-A76 (Triple-core) 4x 1.84GHz ARM Cortex-A55 (Quad-core) |
| GPU graphical controller | ARM Mali-G57 MP6 |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
💽 Memory and storage |
|
| Huawei P40 Lite 5G | |
| RAM memory | 6GB LPDDR4X |
| Internal storage | 128GB (107GB available) UFS 2.1 |
| External storage | Until 256GB nano-Memory (hybrid slot/shares the same SIM-2 slot) |
📶 Mobile networks |
|
| Huawei P40 Lite 5G | |
| Dual-SIM | Dual-SIM Standby - Call active on one sim card (hybrid slot/shares the same nano-Memory slot) |
| SIM card | 2 slots (Dual-SIM) nano-SIM (4FF) |
| Maximum Download / Upload | 2000/1024 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | CDMA 800, GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | CDMA2000 1xEV-DO UMTS 800/850/900/1700/1900/2100 |
| Primary 4G network | LTE Cat11 (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 66) TD-LTE (34, 38, 39, 40, 41) VoLTE |
| Primary 5G network | SA/NSA (1, 3, 28, 38, 41, 77, 78, 79) |
| Primary data network | GPRS, EDGE, CDMA2000 EV-DO Rev 0, CDMA2000 EV-DO Rev A, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+, TD-LTE, LTE, LTE-A, SA/NSA |
| Secondary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Secondary 3G network | UMTS 800/850/900/1700/1900/2100 |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+ |
📷 Camera |
|
| Huawei P40 Lite 5G | |
| Back camera (main camera) | (quad camera) 64 megapixels 8MP ultrawide f/2.417mm 2MP macro f/2.4 2MP depth f/2.4 |
| Main camera resolution | 10120x6328 pixels |
| Video recording (primary) | 4K UHD (3840x2160) 30 fps |
| Flash | LED flash |
| Focal aperture | f/1.8 (aperture) |
| Focal length | 26mm (lens) |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
| Autofocus | PDAF: phase detection autofocus |
| Touch focus | Supported |
| Image stabilization | EIS: Digital stabilization |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | Face detection, Smile detection |
| BSI sensor | Not supported |
| HDR | HDR photo on both cameras |
| Camera extras | feature not registered |
📸 Front camera |
|
| Huawei P40 Lite 5G | |
| Front camera (secondary) | 16 megapixels |
| Front camera resolution | 4608x3456 pixels |
| Video recording (secondary) | Full HD (1920x1080) |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | f/2.0 (aperture) |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
🔉 Sound and multimedia |
|
| Huawei P40 Lite 5G | |
| Loudspeaker | Supported |
| Active noise cancellation | 2 microphones or more |
| Radio | Not supported |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, H.265, H.264, H.263, XviD, MKV |
| Audio formats | MP3, WAV, WMA, eAAC+, FLAC |
🔌 Connectivity |
|
| Huawei P40 Lite 5G | |
| USB | USB 2.0 Type-C, USB OTG On-The-Go |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | USB Type-C (reversible) |
| Bluetooth | 5.1 + A2DP/LE |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac [wifi5] (2.4GHz, 5GHz) + MIMO WiFi Direct, hotspot |
| DLNA | Not supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging, GLONASS, GALILEO, BeiDou |
| NFC | Supported |
| Infrared port | Not supported |
🧭 Sensors |
|
| Huawei P40 Lite 5G | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor Compass Face unlock 2D Fingerprint sensor (side-mounted) Gyroscope Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
🔋 Battery |
|
| Huawei P40 Lite 5G | |
| Battery type | LiPo: li-ion polymer (Non removable) |
| Battery capacity | 4000 mAh |
| Charger, watts | 40W Wired fast charging 5W Reverse charging by cable |
| Inductive / wireless charging | Not supported |
| Talk time autonomy | feature not registered |
| Standby | feature not registered |
➕ Other features |
|
| Huawei P40 Lite 5G | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder, Voice commands |
| Messaging | SMS (T9), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, HTML5 |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | • Colors: Midnight Black, Crush Green, Space Silver • EMUI 10.1 • Screen protective film included |
☢️ Radiation rate |
|
| Huawei P40 Lite 5G | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | feature not registered |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | feature not registered |




