Huawei MediaPad 7 Vogue All specs
Full specifications tablet: Huawei MediaPad 7 Vogue specs, detailed technical information, features, price and review. All about this tablet.
,
Good Android tablet with 1.2GHz Quad-core processor provides good performance and great system execution of the Huawei MediaPad 7 Vogue.
With one SIM card slot, the Huawei MediaPad 7 Vogue allows download up to 42 Mbps for internet browsing, but it also depends on the carrier.
Good connectivity of this device includes Bluetooth 3.0 + A2DP, WiFi 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz), but it lacks NFC connection.
Including the battery, the Huawei MediaPad 7 Vogue tablet has 335 grams and it's a very thin device, only 9.5mm.
Summary
⚙️ CPU: Huawei K3V2 HiSilicon Hi3620
🤖 Android 4.1.2
📱 7"
TFT IPS LCD
TFT IPS LCD
🔳 RAM: 1GB
💽 ROM: 8GB
💽 ROM: 8GB
🔌 WIFI4, BT3.0
📷 (back) 3.1MP
🤳 (front) 0.3MP
🤳 (front) 0.3MP
🔋 4100mAh
📱 Model features |
|
| Huawei MediaPad 7 Vogue | |
| Change model | |
| Model | MediaPad 7 Vogue |
| Other model names | Tablet Huawei MediaPad 7 Vogue, Huawei S7-601u |
| Country or region available | feature not registered |
| Brand | Huawei |
| Release date | 7/1/2013 |
| Depth | 9.5 millimeters (0.37 inches) |
| Size (width x height) | 121.3 x 193.8 millimeters (4.78 x 7.63 in) |
| Weight | 335 grams (11.73 ounces) |
| Build, materials | feature not registered |
| Protection against water and others | Not supported |
📲 Display |
|
| Huawei MediaPad 7 Vogue | |
| Display type | TFT IPS LCD |
| Screen size | 7" inches |
| Screen-to-body ratio | ~58.7% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 600x1024 pixels |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch |
| Pixel density (dot pitch) | 170 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Not supported |
| Refresh rate | feature not registered |
| Display features | feature not registered |
🤖 Operating System |
|
| Huawei MediaPad 7 Vogue | |
| System version | Android 4.1.2 Jelly Bean |
| Firmware update | feature not registered |
| User Interface | feature not registered |
⚙️ Processor |
|
| Huawei MediaPad 7 Vogue | |
| Chipset | 32bit: Huawei K3V2 HiSilicon Hi3620 |
| CPU | Quad-core, 1 processor: 4x 1.2GHz ARM Cortex-A9 (Quad-core) |
| GPU graphical controller | Vivante GC4000 |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
💽 Memory and storage |
|
| Huawei MediaPad 7 Vogue | |
| RAM memory | 1GB LPDDR2 |
| Internal storage | 8GB |
| External storage | Until 32GB microSD, microSDHC (dedicated slot) |
📶 Mobile networks |
|
| Huawei MediaPad 7 Vogue | |
| Dual-SIM | Not supported |
| SIM card | 1 slot (Single-SIM) Standard mini-SIM (2FF) |
| Maximum Download / Upload | 42/5.76 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | UMTS 900/2100 |
| Primary 4G network | Not supported |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+ |
| Secondary 2G network | Not supported |
| Secondary 3G network | Not supported |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | Not supported |
📷 Camera |
|
| Huawei MediaPad 7 Vogue | |
| Back camera (main camera) | 3.1 megapixels |
| Main camera resolution | 2048x1536 pixels |
| Video recording (primary) | HD (1280x720) 30 fps |
| Flash | Not supported |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
| Autofocus | Not supported |
| Touch focus | feature not registered |
| Image stabilization | feature not registered |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | feature not registered |
| BSI sensor | feature not registered |
| HDR | feature not registered |
| Camera extras | feature not registered |
📸 Front camera |
|
| Huawei MediaPad 7 Vogue | |
| Front camera (secondary) | 0.3 megapixels |
| Front camera resolution | 640x480 pixels |
| Video recording (secondary) | VGA (640x480) |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
🔉 Sound and multimedia |
|
| Huawei MediaPad 7 Vogue | |
| Loudspeaker | Supported |
| Active noise cancellation | feature not registered |
| Radio | Not supported |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, H.264, H.263, WMV |
| Audio formats | MP3, WAV, WMA, eAAC+ |
🔌 Connectivity |
|
| Huawei MediaPad 7 Vogue | |
| USB | MicroUSB 2.0 |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | Micro-B USB MHL |
| Bluetooth | 3.0 + A2DP |
| WiFi | 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz) |
| DLNA | feature not registered |
| GPS | A-GPS, GeoTagging |
| NFC | Not supported |
| Infrared port | feature not registered |
🧭 Sensors |
|
| Huawei MediaPad 7 Vogue | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor Compass |
| Vibrating alert | Supported |
🔋 Battery |
|
| Huawei MediaPad 7 Vogue | |
| Battery type | LiPo: li-ion polymer (Non removable) |
| Battery capacity | 4100 mAh |
| Charger, watts | Wired charging |
| Inductive / wireless charging | feature not registered |
| Talk time autonomy | 20 hours |
| Standby | feature not registered |
➕ Other features |
|
| Huawei MediaPad 7 Vogue | |
| Call control | Voice recorder |
| Messaging | SMS (T9), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, HTML5 |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | • Colors: Black, White • Emotion UI 1.5 • 5-point multi-touch • DLNA • WiFi hotspot • Java framework |
☢️ Radiation rate |
|
| Huawei MediaPad 7 Vogue | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | feature not registered |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | feature not registered |



