Huawei Ascend Y300 All specs
Full specifications phone: Huawei Ascend Y300 specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
,
Android phone with 1GHz Dual-core median processor provides good performance when performing some functions of the Huawei Ascend Y300.
With one SIM card slot, the Huawei Ascend Y300 allows download up to 7.2 Mbps for internet browsing, but it also depends on the carrier.
Good connectivity of this device includes Bluetooth 2.1 + A2DP, WiFi 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz), but it lacks NFC connection.
Device with 130 grams including the battery. The Huawei Ascend Y300 phone is relatively thin with 11.2mm thickness.
Summary
⚙️ CPU: Qualcomm Snapdragon S4 Play (MSM8225)
🤖 Android 4.1.1
📱 4"
TFT IPS LCD
60Hz
TFT IPS LCD
60Hz
🔳 RAM: 512MB
💽 ROM: 4GB
💽 ROM: 4GB
🔌 WIFI4, BT2.1, FM
📷 (back) 5MP
🤳 (front) 0.3MP
🤳 (front) 0.3MP
🔋 1730mAh
⚡ 5W
⚡ 5W
📱 Model features |
|
| Huawei Ascend Y300 | |
| Change model | |
| Model | Ascend Y300 |
| Other model names | Huawei Ascend Y300-0100, Y300-0151 |
| Country or region available | ![]() (Global, International) |
| Brand | Huawei |
| Release date | 3/1/2013 |
| Depth | 11.2 millimeters (0.44 inches) |
| Size (width x height) | 63.8 x 124.5 millimeters (2.51 x 4.9 in) |
| Weight | 130 grams (4.55 ounces) |
| Build, materials | Plastic body, glass front |
| Protection against water and others | Not supported |
📲 Display |
|
| Huawei Ascend Y300 | |
| Display type | TFT IPS LCD |
| Screen size | 4" inches |
| Screen-to-body ratio | ~57.3% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 480x800 pixels |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch |
| Pixel density (dot pitch) | 233 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Scratch-resistant glass |
| Refresh rate | 60Hz |
| Display features | Not supported |
🤖 Operating System |
|
| Huawei Ascend Y300 | |
| System version | Android 4.1.1 Jelly Bean |
| Firmware update | feature not registered |
| User Interface | feature not registered |
⚙️ Processor |
|
| Huawei Ascend Y300 | |
| Chipset | 32bit: Qualcomm Snapdragon S4 Play (MSM8225) (45nm) |
| CPU | Dual-core, 1 processor: 2x 1GHz ARM Cortex-A5 (Dual-core) |
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno 203 (320MHz) |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
💽 Memory and storage |
|
| Huawei Ascend Y300 | |
| RAM memory | 512MB LPDDR2 |
| Internal storage | 4GB (1.5GB available) eMMC 4.41 |
| External storage | Until 32GB microSD, microSDHC (dedicated slot) |
📶 Mobile networks |
|
| Huawei Ascend Y300 | |
| Dual-SIM | Not supported |
| SIM card | 1 slot (Single-SIM) Standard mini-SIM (2FF) |
| Maximum Download / Upload | 7.2/5.76 Mbps |
| Network technology | 2G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | Not supported |
| Primary 4G network | Not supported |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA |
| Secondary 2G network | Not supported |
| Secondary 3G network | Not supported |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | Not supported |
📷 Camera |
|
| Huawei Ascend Y300 | |
| Back camera (main camera) | 5 megapixels |
| Main camera resolution | 2592x1944 pixels |
| Video recording (primary) | VGA (720x480) 30 fps |
| Flash | LED flash |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
| Autofocus | Autofocus |
| Touch focus | Supported |
| Image stabilization | EIS: Digital stabilization |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | Smile detection |
| BSI sensor | Not supported |
| HDR | Not supported |
| Camera extras | feature not registered |
📸 Front camera |
|
| Huawei Ascend Y300 | |
| Front camera (secondary) | 0.3 megapixels |
| Front camera resolution | 640x480 pixels |
| Video recording (secondary) | Not supported |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
🔉 Sound and multimedia |
|
| Huawei Ascend Y300 | |
| Loudspeaker | Mono sound (not stereo) |
| Active noise cancellation | 1 microphone |
| Radio | FM |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, H.264, H.263 |
| Audio formats | MP3, WAV, eAAC+ |
🔌 Connectivity |
|
| Huawei Ascend Y300 | |
| USB | MicroUSB 2.0 |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | Not supported |
| Bluetooth | 2.1 + A2DP |
| WiFi | 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz) WiFi hotspot |
| DLNA | Supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging |
| NFC | Not supported |
| Infrared port | Not supported |
🧭 Sensors |
|
| Huawei Ascend Y300 | |
| Sensors | Accelerometer Compass Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
🔋 Battery |
|
| Huawei Ascend Y300 | |
| Battery type | Li-Ion: lithium-ion (Removable) |
| Battery capacity | 1730 mAh |
| Charger, watts | 5W Wired charging |
| Inductive / wireless charging | Not supported |
| Talk time autonomy | 5 hours |
| Standby | 320 hours (13.3 days) |
➕ Other features |
|
| Huawei Ascend Y300 | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder |
| Messaging | SMS (T9), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, HTML5 |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | • Colors: Black, White • Java framework |
☢️ Radiation rate |
|
| Huawei Ascend Y300 | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | 0.83W/kg (head), 1.02W/kg (body) |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | 0.75W/kg (head), 0.77W/kg (body) |




