HTC One X+ All specs
Full specifications phone: HTC One X+ specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
Good Android phone with 1.7GHz Quad-core processor provides good performance and great system execution of the HTC One X+ (S728E 32GB).
With one SIM card slot, the HTC One X+ (S728E 32GB) allows download up to 42 Mbps for internet browsing, but it also depends on the carrier.
Great connectivity of this device includes Bluetooth 4.0 + A2DP, WiFi 802.11 a/b/g/n [wifi4] (2.4GHz, 5GHz) + MIMO and NFC to make mobile payments or connection to other devices.
Including the battery, the HTC One X+ (S728E 32GB) phone has 135 grams and it's a very thin device, only 8.9mm.
Summary
*depends on the model🔄 Android 4.2.2
TFT Super LCD 2
💽 ROM: 32GB / 64GB*
🤳 (front) 1.6MP
📱 Model features | |
| HTC One X+ | |
| Model | One X+ (S728E 32GB) |
| Other model names | HTC One X Plus S728e 32GB, HTC Endeavor C2 |
| Country or region available | ![]() (Global, International) |
| Brand | HTC |
| Release date | 10/1/2012 |
| Depth | 8.9 millimeters (0.35 inches) |
| Size (width x height) | 69.9 x 134.36 millimeters (2.75 x 5.29 in) |
| Weight | 135 grams (4.73 ounces) |
| Build, materials | feature not registered |
| Protection against water and others | Not supported |
📲 Display | |
| HTC One X+ | |
| Display type | TFT Super LCD 2 |
| Screen size | 4.7" inches |
| Screen-to-body ratio | ~64.8% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 720x1280 pixels |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch |
| Pixel density (dot pitch) | 312 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Gorilla Glass 2 |
| Refresh rate | feature not registered |
| Display features | feature not registered |
🤖 Operating System | |
| HTC One X+ | |
| System version | Android 4.1.1 Jelly Bean |
| Firmware update | Android 4.2.2 Jelly Bean |
| User Interface | feature not registered |
⚙️ Processor | |
| HTC One X+ | |
| Chipset | 32bit: NVIDIA Tegra 3+ AP37 |
| CPU | Quad-core, 1 processor: 4x 1.7GHz ARM Cortex-A9 (Quad-core) |
| GPU graphical controller | NVIDIA ULP GeForce 2 |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
💽 Memory and storage | |
| HTC One X+ | |
| RAM memory | 1GB |
| Internal storage | 32GB (26GB available) |
| External storage | Not supported |
📶 Mobile networks | |
| HTC One X+ | |
| Dual-SIM | Not supported |
| SIM card | 1 slot (Single-SIM) micro-SIM (3FF) |
| Maximum Download / Upload | 42/5.76 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | UMTS 850/900/1900/2100 |
| Primary 4G network | Not supported |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+ |
| Secondary 2G network | Not supported |
| Secondary 3G network | Not supported |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | Not supported |
📷 Camera | |
| HTC One X+ | |
| Back camera (main camera) | 8 megapixels |
| Main camera resolution | 3264x2448 pixels |
| Video recording (primary) | Full HD (1920x1080) 30 fps |
| Flash | LED flash |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
| Autofocus | Autofocus |
| Touch focus | Supported |
| Image stabilization | EIS: Digital stabilization |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | Face detection, Smile detection |
| BSI sensor | Not supported |
| HDR | HDR photo only main camera |
| Camera extras | feature not registered |
📸 Front camera | |
| HTC One X+ | |
| Front camera (secondary) | 1.6 megapixels |
| Front camera resolution | 1680x960 pixels |
| Video recording (secondary) | HD (1280x720) |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
🔉 Sound and multimedia | |
| HTC One X+ | |
| Loudspeaker | Supported |
| Active noise cancellation | 2 microphones or more |
| Radio | FM (RDS) |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, H.264, H.263, XviD, MKV |
| Audio formats | MP3, WAV, WMA, eAAC+ |
🔌 Connectivity | |
| HTC One X+ | |
| USB | MicroUSB 2.0 |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | Micro-B USB MHL |
| Bluetooth | 4.0 + A2DP |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n [wifi4] (2.4GHz, 5GHz) + MIMO |
| DLNA | Supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging, GLONASS |
| NFC | Supported |
| Infrared port | Not supported |
🧭 Sensors | |
| HTC One X+ | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor Compass Gyroscope Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
🔋 Battery | |
| HTC One X+ | |
| Battery type | LiPo: li-ion polymer (Non removable) |
| Battery capacity | 2100 mAh |
| Charger, watts | Wired charging |
| Inductive / wireless charging | feature not registered |
| Talk time autonomy | 12.8 hours |
| Standby | 360 hours (15 days) |
➕ Other features | |
| HTC One X+ | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder, Voice commands |
| Messaging | SMS (T9), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, HTML5 |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | • Colors: Black, White, Gray • VideoPic • Video stabilization • HTC Sense 4+ UI • HTC Beats Audio • Wi-Fi hotspot |
☢️ Radiation rate | |
| HTC One X+ | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | feature not registered |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | feature not registered |
HTC One X+ versions (variations) with different specifications
HTC One X+ (S728E 32GB)
HTC One X+ (S728E 64GB)
HTC One X+ (S728E 32GB) vs
Choose the model
The backbone of 5G: How telecom giants keep cell towers powered during grid failures
Wednesday, 4.29.2026
A field report on IaC scanning: lessons from 100+ teams
Monday, 4.6.2026
How a mobile phone can make your travels easy in Canada
Wednesday, 2.11.2026

Samsung Galaxy S2 HD
Samsung Galaxy Victory 4G
HTC One X