HTC One S (Z250E) All specs
Full specifications phone: HTC One S (Z250E) specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
Android phone with 1.5GHz Dual-core median processor provides good performance when performing some functions of the HTC One S (Z250E).
With one SIM card slot, the HTC One S (Z250E) allows download up to 42 Mbps for internet browsing, but it also depends on the carrier.
Good connectivity of this device includes Bluetooth 4.0 + A2DP, WiFi 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz), but it lacks NFC connection.
Including the battery, the HTC One S (Z250E) phone has 120 grams and it's a very thin device, only 7.8mm.
Summary
*depends on the model🔄 Android 4.1.1
Super AMOLED
60Hz
💽 ROM: 16GB / 64GB*
🤳 (front) 1.3MP
📱 Model features |
|
| HTC One S (Z250E) | |
| Model | One S (Z250E) |
| Other model names | HTC One S Z250E, Z320E, HTC Ville |
| Country or region available | ![]() ![]() ![]() ![]() (Europe), (Global, International), Canada, USA |
| Brand | HTC |
| Release date | 3/30/2012 |
| Depth | 7.8 millimeters (0.31 inches) |
| Size (width x height) | 65 x 130.9 millimeters (2.56 x 5.15 in) |
| Weight | 120 grams (4.2 ounces) |
| Build, materials | Plastic body, glass front |
| Protection against water and others | Not supported |
📲 Display |
|
| HTC One S (Z250E) | |
| Display type | Super AMOLED |
| Screen size | 4.3" inches |
| Screen-to-body ratio | ~59.9% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 540x960 pixels |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch |
| Pixel density (dot pitch) | 256 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Gorilla Glass |
| Refresh rate | 60Hz |
| Display features | Not supported |
🤖 Operating System |
|
| HTC One S (Z250E) | |
| System version | Android 4.0.3 Ice Cream Sandwich ICS |
| Firmware update | Android 4.1.1 Jelly Bean |
| User Interface | HTS Sense 4.0 UI |
⚙️ Processor |
|
| HTC One S (Z250E) | |
| Chipset | 32bit: Qualcomm Snapdragon S3 (MSM8260) (45nm) |
| CPU | Dual-core, 1 processor: 2x 1.5GHz Scorpion (Dual-core) |
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno 220 (266MHz) |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
💽 Memory and storage |
|
| HTC One S (Z250E) | |
| RAM memory | 1GB LPDDR2 |
| Internal storage | 16GB (12GB available) |
| External storage | Not supported |
📶 Mobile networks |
|
| HTC One S (Z250E) | |
| Dual-SIM | Not supported |
| SIM card | 1 slot (Single-SIM) micro-SIM (3FF) |
| Maximum Download / Upload | 42/5.76 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | USA model: UMTS 850/1700/1900/2100 International model: UMTS 850/900/2100 |
| Primary 4G network | Not supported |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+ |
| Secondary 2G network | Not supported |
| Secondary 3G network | Not supported |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | Not supported |
📷 Camera |
|
| HTC One S (Z250E) | |
| Back camera (main camera) | 8 megapixels |
| Main camera resolution | 3264x2448 pixels |
| Video recording (primary) | Full HD (1920x1080) 30 fps |
| Flash | LED flash |
| Focal aperture | f/2.0 (aperture) |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
| Autofocus | Autofocus |
| Touch focus | Supported |
| Image stabilization | EIS: Digital stabilization |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | Face detection, Smile detection |
| BSI sensor | Supported |
| HDR | HDR photo only main camera |
| Camera extras | feature not registered |
📸 Front camera |
|
| HTC One S (Z250E) | |
| Front camera (secondary) | 1.3 megapixels |
| Front camera resolution | 1280x1024 pixels |
| Video recording (secondary) | HD (1280x720) |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
🔉 Sound and multimedia |
|
| HTC One S (Z250E) | |
| Loudspeaker | Mono sound (not stereo) HTC Beats Audio |
| Active noise cancellation | 2 microphones |
| Radio | FM (RDS) |
| TV | Not supported |
| Video formats | AVI, 3GP, 3G2, MP4, WMV |
| Audio formats | AAC, AMR, OGG, M4A, MID, MP3, WAV, WMA |
🔌 Connectivity |
|
| HTC One S (Z250E) | |
| USB | MicroUSB 2.0 |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | Micro-B USB MHL |
| Bluetooth | 4.0 + A2DP |
| WiFi | 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz) WiFi hotspot |
| DLNA | Supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging |
| NFC | Not supported |
| Infrared port | Not supported |
🧭 Sensors |
|
| HTC One S (Z250E) | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor Compass Gyroscope Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
🔋 Battery |
|
| HTC One S (Z250E) | |
| Battery type | Li-Ion: lithium-ion (Non removable) |
| Battery capacity | 1650 mAh |
| Charger, watts | Wired charging |
| Inductive / wireless charging | Not supported |
| Talk time autonomy | 7 hours |
| Standby | 430 hours (17.9 days) |
➕ Other features |
|
| HTC One S (Z250E) | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder |
| Messaging | SMS (T9), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, HTML5, Flash player |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | • Colors: Black • HAC (M3/T3) |
☢️ Radiation rate |
|
| HTC One S (Z250E) | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | feature not registered |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | feature not registered |
HTC One S versions (variations) with different specifications
HTC One S (Special edition)
HTC One S (Z250E)
How a mobile phone can make your travels easy in Canada
Wednesday, 2.11.2026
Testing the 5 best AI app builders for 2026
Monday, 2.9.2026
Designing the modern home: How technology is transforming home & garden projects
Thursday, 12.4.2025



