HTC One mini 2 All specs
Full specifications phone: HTC One mini 2 specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
Good Android phone with 1.2GHz Quad-core processor provides good performance and great system execution of the HTC One mini 2.
With one SIM card slot, the HTC One mini 2 allows download up to 150 Mbps for internet browsing, but it also depends on the carrier.
Great connectivity of this device includes Bluetooth 4.0 + A2DP, WiFi 802.11 a/b/g/n [wifi4] (2.4GHz, 5GHz) and NFC to make mobile payments or connection to other devices.
Device with 137 grams including the battery. The HTC One mini 2 phone is relatively thin with 10.6mm thickness.
Summary
TFT Super LCD 2
💽 ROM: 16GB
🤳 (front) 5MP
📱 Model features | |
| HTC One mini 2 | |
| Change model | |
| Model | One mini 2 |
| Other model names | HTC One mini 2 M8MINx, HTC Mem |
| Country or region available | ![]() (Global, International) |
| Brand | HTC |
| Release date | 6/1/2014 |
| Depth | 10.6 millimeters (0.42 inches) |
| Size (width x height) | 65 x 137.4 millimeters (2.56 x 5.41 in) |
| Weight | 137 grams (4.8 ounces) |
| Build, materials | feature not registered |
| Protection against water and others | Not supported |
📲 Display | |
| HTC One mini 2 | |
| Display type | TFT Super LCD 2 |
| Screen size | 4.5" inches |
| Screen-to-body ratio | ~62.5% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 720x1280 pixels |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch |
| Pixel density (dot pitch) | 326 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Gorilla Glass 3 |
| Refresh rate | feature not registered |
| Display features | feature not registered |
🤖 Operating System | |
| HTC One mini 2 | |
| System version | Android 4.4.2 KitKat |
| Firmware update | feature not registered |
| User Interface | feature not registered |
⚙️ Processor | |
| HTC One mini 2 | |
| Chipset | 32bit: Qualcomm Snapdragon 400 MSM8926 (28nm) |
| CPU | Quad-core, 1 processor: 4x 1.2GHz ARM Cortex-A7 (Quad-core) |
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno 305 400Mhz |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
💽 Memory and storage | |
| HTC One mini 2 | |
| RAM memory | 1GB |
| Internal storage | 16GB (11GB available) |
| External storage | Until 128GB microSD, microSDXC (dedicated slot) |
📶 Mobile networks | |
| HTC One mini 2 | |
| Dual-SIM | Not supported |
| SIM card | 1 slot (Single-SIM) nano-SIM (4FF) |
| Maximum Download / Upload | 150/50 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G, 4G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | UMTS EMEA: 900/1900/2100 - Asia: 850/900/1900/2100 |
| Primary 4G network | LTE EMEA: 800/900/1800/2600 - Asia: 700/900/1800/2100/2600 |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+, LTE, LTE-A |
| Secondary 2G network | Not supported |
| Secondary 3G network | Not supported |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | Not supported |
📷 Camera | |
| HTC One mini 2 | |
| Back camera (main camera) | 13 megapixels |
| Main camera resolution | 4128x3096 pixels |
| Video recording (primary) | Full HD (1920x1080) 30 fps |
| Flash | LED flash |
| Focal aperture | f/2.2 (aperture) |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
| Autofocus | Autofocus |
| Touch focus | Supported |
| Image stabilization | feature not registered |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | Face detection, Smile detection |
| BSI sensor | Supported |
| HDR | HDR photo/video only main camera |
| Camera extras | feature not registered |
📸 Front camera | |
| HTC One mini 2 | |
| Front camera (secondary) | 5 megapixels |
| Front camera resolution | 2592x1944 pixels |
| Video recording (secondary) | Full HD (1920x1080) |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
🔉 Sound and multimedia | |
| HTC One mini 2 | |
| Loudspeaker | Supported |
| Active noise cancellation | 2 microphones or more |
| Radio | FM (RDS) |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, H.264, H.263, WMV |
| Audio formats | MP3, WAV, WMA, eAAC+, FLAC |
🔌 Connectivity | |
| HTC One mini 2 | |
| USB | MicroUSB 2.0 |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | Micro-B USB MHL |
| Bluetooth | 4.0 + A2DP |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n [wifi4] (2.4GHz, 5GHz) |
| DLNA | Supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging, GLONASS |
| NFC | Supported |
| Infrared port | feature not registered |
🧭 Sensors | |
| HTC One mini 2 | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor Compass Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
🔋 Battery | |
| HTC One mini 2 | |
| Battery type | LiPo: li-ion polymer (Non removable) |
| Battery capacity | 2110 mAh |
| Charger, watts | Wired charging |
| Inductive / wireless charging | feature not registered |
| Talk time autonomy | 15 hours |
| Standby | 550 hours (22.9 days) |
➕ Other features | |
| HTC One mini 2 | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder |
| Messaging | SMS (T9), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, HTML5 |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | • Colors: Gunmetal Gray, Glacial Silver, Amber Gold • USB OTG On-The-Go 1.3 • HTC Sense UI 6.0 • HTC BlinkFeed • HTC BoomSound • Metal body • WiFi hotspot • Java framework |
☢️ Radiation rate | |
| HTC One mini 2 | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | feature not registered |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | feature not registered |
HTC One mini 2 vs
Choose the model
The backbone of 5G: How telecom giants keep cell towers powered during grid failures
Wednesday, 4.29.2026
A field report on IaC scanning: lessons from 100+ teams
Monday, 4.6.2026
How a mobile phone can make your travels easy in Canada
Wednesday, 2.11.2026

Samsung Galaxy M12
Samsung Galaxy J5
Motorola Accompli 008
HTC One