HTC Desire X All specs
Full specifications phone: HTC Desire X specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
,
Android phone with 1GHz Dual-core median processor provides good performance when performing some functions of the HTC Desire X.
With one SIM card slot, the HTC Desire X allows download up to 7.2 Mbps for internet browsing, but it also depends on the carrier.
Good connectivity of this device includes Bluetooth 4.0 + A2DP, WiFi 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz), but it lacks NFC connection.
Including the battery, the HTC Desire X phone has 114 grams and it's a very thin device, only 9.3mm.
Summary
⚙️ CPU: Qualcomm Snapdragon S4 Play (MSM8225)
🤖 Android 4.0.4
📱 4"
TFT Super LCD 2
60Hz
TFT Super LCD 2
60Hz
🔳 RAM: 768MB
💽 ROM: 4GB
💽 ROM: 4GB
🔌 WIFI4, BT4.0, FM
📷 (back) 5MP
🔋 1650mAh
📱 Model features | |
| HTC Desire X | |
| Change model | |
| Model | Desire X |
| Other model names | HTC Desire X, HTC Proto PM66100 |
| Country or region available | ![]() (Global, International) |
| Brand | HTC |
| Release date | 10/8/2012, Announced: 8/31/2012 |
| Depth | 9.3 millimeters (0.37 inches) |
| Size (width x height) | 62.3 x 118.5 millimeters (2.45 x 4.67 in) |
| Weight | 114 grams (3.99 ounces) |
| Build, materials | Plastic body, glass front |
| Protection against water and others | Not supported |
📲 Display | |
| HTC Desire X | |
| Display type | TFT Super LCD 2 |
| Screen size | 4" inches |
| Screen-to-body ratio | ~61.7% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 480x800 pixels |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch |
| Pixel density (dot pitch) | 233 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Scratch-resistant glass |
| Refresh rate | 60Hz |
| Display features | Not supported |
🤖 Operating System | |
| HTC Desire X | |
| System version | Android 4.0.4 Ice Cream Sandwich ICS |
| Firmware update | feature not registered |
| User Interface | HTS Sense 4.1 UI |
⚙️ Processor | |
| HTC Desire X | |
| Chipset | 32bit: Qualcomm Snapdragon S4 Play (MSM8225) (45nm) |
| CPU | Dual-core, 1 processor: 2x 1GHz ARM Cortex-A5 (Dual-core) |
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno 203 (320MHz) |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
💽 Memory and storage | |
| HTC Desire X | |
| RAM memory | 768MB LPDDR2 |
| Internal storage | 4GB (2GB available) eMMC 4.41 |
| External storage | Until 32GB microSD, microSDHC (dedicated slot) |
📶 Mobile networks | |
| HTC Desire X | |
| Dual-SIM | Not supported |
| SIM card | 1 slot (Single-SIM) Standard mini-SIM (2FF) |
| Maximum Download / Upload | 7.2/5.76 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | Global: UMTS 900/2100 America: UMTS 850/2100 |
| Primary 4G network | Not supported |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA |
| Secondary 2G network | Not supported |
| Secondary 3G network | Not supported |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | Not supported |
📷 Camera | |
| HTC Desire X | |
| Back camera (main camera) | 5 megapixels |
| Main camera resolution | 2592x1944 pixels |
| Video recording (primary) | WVGA (800x480) 30 fps |
| Flash | LED flash |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
| Autofocus | Autofocus |
| Touch focus | Supported |
| Image stabilization | EIS: Digital stabilization |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | Face detection, Smile detection |
| BSI sensor | Not supported |
| HDR | HDR photo only main camera |
| Camera extras | feature not registered |
📸 Front camera | |
| HTC Desire X | |
| Front camera (secondary) | Not supported |
| Front camera resolution | Not supported |
| Video recording (secondary) | Not supported |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
🔉 Sound and multimedia | |
| HTC Desire X | |
| Loudspeaker | Supported Beats audio |
| Active noise cancellation | 1 microphone |
| Radio | FM (RDS) |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, H.264, H.263, WMV |
| Audio formats | MP3, WAV, WMA, eAAC+ |
🔌 Connectivity | |
| HTC Desire X | |
| USB | MicroUSB 2.0 |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | Not supported |
| Bluetooth | 4.0 + A2DP |
| WiFi | 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz) WiFi hotspot |
| DLNA | Supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging |
| NFC | Not supported |
| Infrared port | Not supported |
🧭 Sensors | |
| HTC Desire X | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor Gyroscope Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
🔋 Battery | |
| HTC Desire X | |
| Battery type | Li-Ion: lithium-ion (Removable) BL11100 |
| Battery capacity | 1650 mAh |
| Charger, watts | Wired charging |
| Inductive / wireless charging | Not supported |
| Talk time autonomy | 6 hours |
| Standby | 750 hours (31.3 days) |
➕ Other features | |
| HTC Desire X | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder |
| Messaging | SMS (T9), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Not supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, HTML5, Flash player |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | • Colors: Black, White • Beats Audio sound enhancement • • HDR photo • SRS WOW HD sound • DLNA • Wi-Fi hotspot • Java framework |
☢️ Radiation rate | |
| HTC Desire X | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | 1.11W/kg (head), 0.63W/kg (body) |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | feature not registered |


HTC Desire X
Choose the model
HTC Desire C
Samsung Omnia M
LG Optimus Pro C660
HTC Desire HD 

