HTC Desire 310 (Dual-Sim) All specs
Full specifications phone: HTC Desire 310 (Dual-Sim) specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
Good Android phone with 1.3GHz Quad-core processor provides good performance and great system execution of the HTC Desire 310 (Dual-Sim).
An advantage of the HTC Desire 310 (Dual-Sim) is the possibility of using two mobile carriers, a Dual-SIM device with two SIM card slots.
Good connectivity of this device includes Bluetooth 4.0 + A2DP, WiFi 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz), but it lacks NFC connection.
Device with 140 grams including the battery. The HTC Desire 310 (Dual-Sim) phone is relatively thin with 11.25mm thickness.
Summary
TFT LCD
💽 ROM: 4GB
🤳 (front) 0.3MP
📱 Model features | |
| HTC Desire 310 (Dual-Sim) | |
| Model | Desire 310 (Dual-Sim) |
| Other model names | HTC Desire 310 D310w |
| Country or region available | feature not registered |
| Brand | HTC |
| Release date | 3/1/2014 |
| Depth | 11.25 millimeters (0.44 inches) |
| Size (width x height) | 68 x 132.4 millimeters (2.68 x 5.21 in) |
| Weight | 140 grams (4.9 ounces) |
| Build, materials | feature not registered |
| Protection against water and others | Not supported |
📲 Display | |
| HTC Desire 310 (Dual-Sim) | |
| Display type | TFT LCD |
| Screen size | 4.5" inches |
| Screen-to-body ratio | ~62% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 480x854 pixels |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch |
| Pixel density (dot pitch) | 218 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Not supported |
| Refresh rate | feature not registered |
| Display features | feature not registered |
🤖 Operating System | |
| HTC Desire 310 (Dual-Sim) | |
| System version | Android 4.2.2 Jelly Bean |
| Firmware update | feature not registered |
| User Interface | feature not registered |
⚙️ Processor | |
| HTC Desire 310 (Dual-Sim) | |
| Chipset | 32bit: MediaTek MT6582M |
| CPU | Quad-core, 1 processor: 4x 1.3GHz ARM Cortex-A7 (Quad-core) |
| GPU graphical controller | ARM Mali-400 MP2 |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
💽 Memory and storage | |
| HTC Desire 310 (Dual-Sim) | |
| RAM memory | 512MB LPDDR2 |
| Internal storage | 4GB (1.78GB available) |
| External storage | Until 32GB microSD, microSDHC (dedicated slot) |
📶 Mobile networks | |
| HTC Desire 310 (Dual-Sim) | |
| Dual-SIM | Dual-SIM Standby - Call active on one sim card (dedicated slot) |
| SIM card | 2 slots (Dual-SIM) Standard mini-SIM (2FF) |
| Maximum Download / Upload | 21/5.76 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | UMTS 900/2100 |
| Primary 4G network | Not supported |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+ |
| Secondary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Secondary 3G network | Not supported |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | GPRS, EDGE |
📷 Camera | |
| HTC Desire 310 (Dual-Sim) | |
| Back camera (main camera) | 5 megapixels |
| Main camera resolution | 2592x1944 pixels |
| Video recording (primary) | Full HD (1920x1080) 30 fps |
| Flash | Not supported |
| Focal aperture | f/2.8 (aperture) |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
| Autofocus | Not supported |
| Touch focus | Not supported |
| Image stabilization | feature not registered |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | Face detection, Smile detection |
| BSI sensor | Not supported |
| HDR | HDR photo only main camera |
| Camera extras | feature not registered |
📸 Front camera | |
| HTC Desire 310 (Dual-Sim) | |
| Front camera (secondary) | 0.3 megapixels |
| Front camera resolution | 640x480 pixels |
| Video recording (secondary) | VGA (640x480) |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
🔉 Sound and multimedia | |
| HTC Desire 310 (Dual-Sim) | |
| Loudspeaker | Supported |
| Active noise cancellation | Not supported |
| Radio | FM |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, H.264, H.263, WMV |
| Audio formats | MP3, WAV, WMA, eAAC+ |
🔌 Connectivity | |
| HTC Desire 310 (Dual-Sim) | |
| USB | MicroUSB 2.0 |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | Not supported |
| Bluetooth | 4.0 + A2DP |
| WiFi | 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz) |
| DLNA | Not supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging, GLONASS |
| NFC | Not supported |
| Infrared port | Not supported |
🧭 Sensors | |
| HTC Desire 310 (Dual-Sim) | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
🔋 Battery | |
| HTC Desire 310 (Dual-Sim) | |
| Battery type | Li-Ion: lithium-ion (Removable) |
| Battery capacity | 2000 mAh |
| Charger, watts | Wired charging |
| Inductive / wireless charging | feature not registered |
| Talk time autonomy | 11 hours |
| Standby | 850 hours (35.4 days) |
➕ Other features | |
| HTC Desire 310 (Dual-Sim) | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder |
| Messaging | SMS (T9), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, HTML5 |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | • Colors: Black, White • HTC Sense UI 5.1 • HTC BlinkFeed • WiFi hotspot • Java framework |
☢️ Radiation rate | |
| HTC Desire 310 (Dual-Sim) | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | feature not registered |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | feature not registered |
▶️ Video |
| |
HTC Desire 310 versions (variations) with different specifications
HTC Desire 310 (D310w)
HTC Desire 310 (Dual-Sim)
HTC Desire 310 (Dual-Sim) vs
Choose the model
The backbone of 5G: How telecom giants keep cell towers powered during grid failures
Wednesday, 4.29.2026
A field report on IaC scanning: lessons from 100+ teams
Monday, 4.6.2026
How a mobile phone can make your travels easy in Canada
Wednesday, 2.11.2026
Apple iPhone 12 Pro
Nokia 8.3 5G
Xiaomi Mi CC9e
Meizu MX6