HP Pre 3 All specs
Full specifications phone: HP Pre 3 specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
,
HP webOS phone with 1.4GHz Single-core median processor provides good performance when performing some functions of the HP Pre 3.
With one SIM card slot, the HP Pre 3 allows download up to 7.2 Mbps for internet browsing, but it also depends on the carrier.
Good connectivity of this device includes Bluetooth 2.1 + A2DP, WiFi 802.11 a/b/g/n [wifi4] (2.4GHz, 5GHz), but it lacks NFC connection.
Including the battery, the HP Pre 3 phone has 156 grams and it's not so thin so, it has 16 mm thick.
Summary
⚙️ CPU: Qualcomm Snapdragon MSM8255T
🤖 HP webOS 2.2
📱 3.58"
TFT LCD
TFT LCD
🔳 RAM: 512MB
💽 ROM: 8GB
💽 ROM: 8GB
🔌 WIFI4, BT2.1
📷 (back) 5MP
🤳 (front) 0.3MP
🤳 (front) 0.3MP
🔋 1230mAh
📱 Model features | |
| HP Pre 3 | |
| Change model | |
| Model | Pre 3 |
| Other model names | Hewlett-Packard Pre 3, HP Pre3, HP Palm Pre3 GSM, HP Pre III |
| Country or region available | feature not registered |
| Brand | HP |
| Release date | 8/1/2011 |
| Depth | 16 millimeters (0.63 inches) |
| Size (width x height) | 64 x 111 millimeters (2.52 x 4.37 in) |
| Weight | 156 grams (5.46 ounces) |
| Build, materials | feature not registered |
| Protection against water and others | Not supported |
📲 Display | |
| HP Pre 3 | |
| Display type | TFT LCD |
| Screen size | 3.58" inches |
| Screen-to-body ratio | ~51.4% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 480x800 pixels |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch |
| Pixel density (dot pitch) | 261 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Not supported |
| Refresh rate | feature not registered |
| Display features | feature not registered |
🤖 Operating System | |
| HP Pre 3 | |
| System version | HP webOS 2.2 |
| Firmware update | feature not registered |
| User Interface | feature not registered |
⚙️ Processor | |
| HP Pre 3 | |
| Chipset | 32bit: Qualcomm Snapdragon MSM8255T |
| CPU | Single-core, 1 processor: 1x 1.4GHz Scorpion (Single-core) |
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno 205 |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
💽 Memory and storage | |
| HP Pre 3 | |
| RAM memory | 512MB |
| Internal storage | 8GB |
| External storage | Not supported |
📶 Mobile networks | |
| HP Pre 3 | |
| Dual-SIM | Not supported |
| SIM card | 1 slot (Single-SIM) Standard mini-SIM (2FF) |
| Maximum Download / Upload | 7.2/5.76 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | UMTS 900/1900/2100 |
| Primary 4G network | Not supported |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA |
| Secondary 2G network | Not supported |
| Secondary 3G network | Not supported |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | Not supported |
📷 Camera | |
| HP Pre 3 | |
| Back camera (main camera) | 5 megapixels |
| Main camera resolution | 2560x1920 pixels |
| Video recording (primary) | HD (1280x720) |
| Flash | LED flash |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
| Autofocus | Autofocus |
| Touch focus | feature not registered |
| Image stabilization | feature not registered |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | feature not registered |
| BSI sensor | feature not registered |
| HDR | feature not registered |
| Camera extras | feature not registered |
📸 Front camera | |
| HP Pre 3 | |
| Front camera (secondary) | 0.3 megapixels |
| Front camera resolution | 640x480 pixels |
| Video recording (secondary) | Not supported |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
🔉 Sound and multimedia | |
| HP Pre 3 | |
| Loudspeaker | Supported |
| Active noise cancellation | feature not registered |
| Radio | Not supported |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, H.264, H.263 |
| Audio formats | MP3, WAV, eAAC+ |
🔌 Connectivity | |
| HP Pre 3 | |
| USB | MicroUSB 2.0 |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | Not supported |
| Bluetooth | 2.1 + A2DP |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n [wifi4] (2.4GHz, 5GHz) |
| DLNA | feature not registered |
| GPS | A-GPS, GeoTagging |
| NFC | Not supported |
| Infrared port | feature not registered |
🧭 Sensors | |
| HP Pre 3 | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor Compass Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
🔋 Battery | |
| HP Pre 3 | |
| Battery type | Li-Ion: lithium-ion (Non removable) |
| Battery capacity | 1230 mAh |
| Charger, watts | Wired charging |
| Inductive / wireless charging | feature not registered |
| Talk time autonomy | 5 hours |
| Standby | 300 hours (12.5 days) |
➕ Other features | |
| HP Pre 3 | |
| Call control | Voice recorder |
| Messaging | SMS (T9), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, Flash player |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Retractable QWERTY keyboard |
| Miscellaneous | • Colors: Black • Active noise cancellation with dedicated mic • HP Touchstone v2 charging dock compliant • HAC (T4/M4) • WiFi dual-band • WiFi router service • Java framework |
☢️ Radiation rate | |
| HP Pre 3 | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | feature not registered |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | feature not registered |

HP Pre 3
Choose the model
Samsung Galaxy S3
LG Optimus Net Dual
Samsung Galaxy Y Duos 

