HMD Fusion X1 All specs
Full specifications phone: HMD Fusion X1 specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
The HMD Fusion X1 is a good Android phone with 2.2GHz Octa-core processor that allows run games and heavy applications.
With one SIM card slot, the HMD Fusion X1 allows download up to 2000 Mbps for internet browsing, but it also depends on the carrier.
Great connectivity of this device includes Bluetooth 5.1 + A2DP/LE, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac/ax [wifi6] (2.4GHz, 5GHz) + MIMO and NFC to make mobile payments or connection to other devices.
Including the battery, the HMD Fusion X1 phone has 202 grams and it's a very thin device, only 8.32mm.
Summary
*depends on the modelπ Android 16
TFT IPS LCD
90Hz
π½ ROM: 128GB / 256GB*
π€³ (front) 50MP
β‘ 33W
π± Model features | |
| HMD Fusion X1 | |
| Model | Fusion X1 |
| Other model names | HMD Fusion X1 for Kids (Xplora) |
| Country or region available | ![]() (Global, International) |
| Brand | HMD |
| Release date | 9/11/2024, Announced: 9/5/2024 |
| Depth | 8.32 millimeters (0.33 inches) |
| Size (width x height) | 75.5 x 164.15 millimeters (2.97 x 6.46 in) |
| Weight | 202 grams (7.07 ounces) |
| Build, materials | Plastic body, glass front |
| Protection against water and others | IP54 certified: protection against dust and splashing |
π² Display | |
| HMD Fusion X1 | |
| Display type | TFT IPS LCD |
| Screen size | 6.56" inches |
| Screen-to-body ratio | ~83.4% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 720x1612 pixels (20:9) |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch |
| Pixel density (dot pitch) | 269 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Not supported |
| Refresh rate | 90Hz |
| Display features | 480nits[typ], 600nits[peak] |
π€ Operating System | |
| HMD Fusion X1 | |
| System version | Android 14 |
| Firmware update | Android 16 |
| User Interface | Xplora Guardian |
βοΈ Processor | |
| HMD Fusion X1 | |
| Chipset | 64bit: Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2 (SM4450) (4nm) |
| CPU | Octa-core, 2 processors: 2x 2.2GHz ARM Cortex-A78 (Dual-core) 6x 1.95GHz ARM Cortex-A55 (Hexa-core) |
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno 613 (955MHz) |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
π½ Memory and storage | |
| HMD Fusion X1 | |
| RAM memory | 6GB LPDDR4X |
| Internal storage | 128GB (101GB available) UFS 2.2 |
| External storage | Until 1TB microSD, microSDXC (hybrid slot/shares the same SIM-2 slot) |
πΆ Mobile networks | |
| HMD Fusion X1 | |
| Dual-SIM | Dual-SIM Standby - Call active on one sim card (hybrid slot/shares the same microSD slot) |
| SIM card | 1 slot (Single-SIM) nano-SIM (4FF) + e-SIM |
| Maximum Download / Upload | 2000/1024 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | UMTS 850/900/1700/1900/2100 |
| Primary 4G network | LTE Cat7 VoLTE Global version: LTE (1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 32) TD-LTE (38, 40, 41) USA version: LTE (2, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 25, 26, 28, 66, 71) TD-LTE (41) |
| Primary 5G network | Global version: SA/NSA/Sub6 (1, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 77, 78) USA version: SA/NSA/Sub6 (2, 4, 5, 7, 25, 41, 66, 71, 77, 78) |
| Primary data network | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+, TD-LTE, LTE, LTE-A, SA/NSA, Sub6 |
| Secondary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Secondary 3G network | UMTS 850/900/1700/1900/2100 |
| Secondary 4G network | LTE Cat7 VoLTE Global version: LTE (1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 32) TD-LTE (38, 40, 41) USA version: LTE (2, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 25, 26, 28, 66, 71) TD-LTE (41) |
| Secondary data network | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+, TD-LTE, LTE, LTE-A, SA/NSA, Sub6 |
π· Camera | |
| HMD Fusion X1 | |
| Back camera (main camera) | (dual camera) 108 megapixels 2MP depth |
| Main camera resolution | 12000x9000 pixels |
| Video recording (primary) | Full HD (1920x1080) 30 fps |
| Flash | LED flash |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
| Autofocus | Autofocus |
| Touch focus | Supported |
| Image stabilization | EIS: Digital stabilization |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | Face detection, Smile detection |
| BSI sensor | Supported |
| HDR | HDR photo on both cameras |
| Camera extras | feature not registered |
πΈ Front camera | |
| HMD Fusion X1 | |
| Front camera (secondary) | 50 megapixels |
| Front camera resolution | 8160x6120 pixels |
| Video recording (secondary) | Full HD (1920x1080) |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
π Sound and multimedia | |
| HMD Fusion X1 | |
| Loudspeaker | Mono sound (not stereo) OZO Audio |
| Active noise cancellation | 2 microphones |
| Radio | FM |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, H.265, H.264, H.263, XviD, MKV |
| Audio formats | MP3, WAV, WMA, eAAC+, FLAC |
π Connectivity | |
| HMD Fusion X1 | |
| USB | USB 2.0 Type-C, USB OTG On-The-Go |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | USB Type-C (reversible) |
| Bluetooth | 5.1 + A2DP/LE |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac/ax [wifi6] (2.4GHz, 5GHz) + MIMO WiFi Direct, hotspot |
| DLNA | Not supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging, GLONASS, GALILEO, BeiDou |
| NFC | Supported |
| Infrared port | Not supported |
π§ Sensors | |
| HMD Fusion X1 | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor Compass Face unlock 2D Fingerprint sensor (side-mounted) Gyroscope Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
π Battery | |
| HMD Fusion X1 | |
| Battery type | Li-Ion: lithium-ion (Removable) |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Charger, watts | 33W Wired fast charging USB Power Delivery 1.0 |
| Inductive / wireless charging | Not supported |
| Talk time autonomy | 56 hours (2.3 days) |
| Standby | feature not registered |
β Other features | |
| HMD Fusion X1 | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder, Voice commands |
| Messaging | SMS (T9), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, HTML5 |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | β’ Colors: Black |
β’οΈ Radiation rate | |
| HMD Fusion X1 | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | feature not registered |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | feature not registered |
HMD Fusion versions (variations) with different specifications
HMD Fusion (128GB)
HMD Fusion (256GB)
HMD Fusion (Barça)
HMD Fusion X1
HMD Fusion X1 vs
Choose the model
A field report on IaC scanning: lessons from 100+ teams
Monday, 4.6.2026
How a mobile phone can make your travels easy in Canada
Wednesday, 2.11.2026
Testing the 5 best AI app builders for 2026
Monday, 2.9.2026

Google Pixel 7a
Blu Elite 3.8
Xiaomi Redmi Note 4
Samsung Galaxy S26