Gionee S6 All specs
Full specifications phone: Gionee S6 specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
The Gionee S6 (16GB) is a good Android phone with 1.5GHz Octa-core processor that allows run games and heavy applications.
An advantage of the Gionee S6 (16GB) is the possibility of using two mobile carriers, a Dual-SIM device with two SIM card slots.
Good connectivity of this device includes Bluetooth 4.0 + A2DP, WiFi 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz), but it lacks NFC connection.
Including the battery, the Gionee S6 (16GB) phone has 147 grams and it's a very thin device, only 6.9mm.
Summary
*depends on the modelAMOLED
60Hz
💽 ROM: 16GB / 32GB*
🤳 (front) 5MP
⚡ 10W
📱 Model features |
|
| Gionee S6 | |
| Model | Gionee S6 (16GB) |
| Other model names | GiONEE Elife S6 GN9010 Dual-SIM |
| Country or region available | ![]() ![]() Bangladesh, India |
| Brand | Gionee |
| Release date | 11/23/2015, Announced: 12/1/2015 |
| Depth | 6.9 millimeters (0.27 inches) |
| Size (width x height) | 74.6 x 151.9 millimeters (2.94 x 5.98 in) |
| Weight | 147 grams (5.15 ounces) |
| Build, materials | Aluminum body, glass front |
| Protection against water and others | Not supported |
📲 Display |
|
| Gionee S6 | |
| Display type | AMOLED |
| Screen size | 5.5" inches |
| Screen-to-body ratio | ~73.6% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 720x1280 pixels (16:9) |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch |
| Pixel density (dot pitch) | 267 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Gorilla Glass 4 |
| Refresh rate | 60Hz |
| Display features | Not supported |
🤖 Operating System |
|
| Gionee S6 | |
| System version | Android 5.1.1 Lollipop |
| Firmware update | feature not registered |
| User Interface | Amigo UI 3.1 |
⚙️ Processor |
|
| Gionee S6 | |
| Chipset | 64bit: MediaTek MT6753 (28nm) |
| CPU | Octa-core, 2 processors: 4x 1.3GHz ARM Cortex-A53 (Quad-core) 4x 1.3GHz ARM Cortex-A53 (Quad-core) |
| GPU graphical controller | ARM Mali-T720 MP3 (600MHz) |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
💽 Memory and storage |
|
| Gionee S6 | |
| RAM memory | 3GB LPDDR3 |
| Internal storage | 16GB (11GB available) |
| External storage | Until 128GB microSD, microSDXC (hybrid slot/shares the same SIM-2 slot) |
📶 Mobile networks |
|
| Gionee S6 | |
| Dual-SIM | Dual-SIM Standby - Call active on one sim card (hybrid slot/shares the same microSD slot) |
| SIM card | 2 slots (Dual-SIM) micro-SIM (3FF) and nano-SIM (4FF) |
| Maximum Download / Upload | 150/50 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G, 4G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | UMTS 850/900/2100 TD-SCDMA 1900/2000 |
| Primary 4G network | LTE Cat4 (1, 3, 7) TD-LTE (38, 39, 40, 41) |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | GPRS, EDGE, TD-SCDMA, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+, LTE |
| Secondary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Secondary 3G network | Not supported |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | GPRS, EDGE |
📷 Camera |
|
| Gionee S6 | |
| Back camera (main camera) | 13 megapixels |
| Main camera resolution | 4128x3096 pixels |
| Video recording (primary) | Full HD (1920x1080) 30 fps |
| Flash | LED flash |
| Focal aperture | f/2.0 (aperture) |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
| Autofocus | Autofocus |
| Touch focus | Supported |
| Image stabilization | EIS: Digital stabilization |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | Face detection, Smile detection |
| BSI sensor | Not supported |
| HDR | HDR photo only main camera |
| Camera extras | feature not registered |
📸 Front camera |
|
| Gionee S6 | |
| Front camera (secondary) | 5 megapixels |
| Front camera resolution | 2592x1944 pixels |
| Video recording (secondary) | HD (1280x720) |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
🔉 Sound and multimedia |
|
| Gionee S6 | |
| Loudspeaker | Mono sound (not stereo) |
| Active noise cancellation | 2 microphones |
| Radio | FM |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, H.264, H.263 |
| Audio formats | MP3, WAV, eAAC+ |
🔌 Connectivity |
|
| Gionee S6 | |
| USB | USB 2.0 Type-C, USB OTG On-The-Go |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | Not supported |
| Bluetooth | 4.0 + A2DP |
| WiFi | 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz) WiFi Direct, hotspot |
| DLNA | Not supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging |
| NFC | Not supported |
| Infrared port | Not supported |
🧭 Sensors |
|
| Gionee S6 | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor Compass Gyroscope Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
🔋 Battery |
|
| Gionee S6 | |
| Battery type | LiPo: li-ion polymer (Non removable) |
| Battery capacity | 3150 mAh |
| Charger, watts | 10W (5V/2A) Wired charging |
| Inductive / wireless charging | Not supported |
| Talk time autonomy | 18 hours |
| Standby | 342 hours (14.3 days) |
➕ Other features |
|
| Gionee S6 | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder |
| Messaging | SMS (T9), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, HTML5 |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | • Colors: Gray, Gold |
☢️ Radiation rate |
|
| Gionee S6 | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | feature not registered |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | feature not registered |
Gionee S6 versions (variations) with different specifications
Gionee S6 (16GB)
Gionee S6 (32GB)
A field report on IaC scanning: lessons from 100+ teams
Monday, 4.6.2026
How a mobile phone can make your travels easy in Canada
Wednesday, 2.11.2026
Testing the 5 best AI app builders for 2026
Monday, 2.9.2026

