Fairphone 6 All specs
Full specifications phone: Fairphone 6 specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
,
The Fairphone 6 is a good Android phone with 2.5GHz Octa-core processor that allows run games and heavy applications.
With one SIM card slot, the Fairphone 6 allows download up to 3000 Mbps for internet browsing, but it also depends on the carrier.
Great connectivity of this device includes Bluetooth 5.4 + A2DP/LE, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac/ax [wifi6E/6] (2.4GHz, 5GHz, 6GHz) + MIMO and NFC to make mobile payments or connection to other devices.
Including the battery, the Fairphone 6 phone has 193 grams and it's a very thin device, only 9.6mm.
Summary
โ๏ธ CPU: Qualcomm Snapdragon 7s Gen 3 (SM7635)
๐ฅ AnTuTu
786958 (v10)
๐ฅ AnTuTu
786958 (v10)
๐ค Android 15
๐ Android 16
๐ Android 16
๐ฑ 6.31"
LTPO OLED
120Hz
LTPO OLED
120Hz
๐ณ RAM: 8GB
๐ฝ ROM: 256GB
๐ฝ ROM: 256GB
๐ WIFI6E/6, BT5.4, NFC
๐ท (triple camera) 50MP + 13MP + 0.3MP
๐คณ (front) 32MP
๐คณ (front) 32MP
๐ 4415mAh
โก 30W
โก 30W
๐ฑ Model features | |
| Fairphone 6 | |
| Change model | |
| Model | Fairphone 6 |
| Other model names | Fairphone (Gen. 6) |
| Country or region available | ![]() ![]() (Europe), (Global, International) |
| Brand | Fairphone |
| Release date | 6/25/2025 |
| Depth | 9.6 millimeters (0.38 inches) |
| Size (width x height) | 73.3 x 156.5 millimeters (2.89 x 6.16 in) |
| Weight | 193 grams (6.76 ounces) |
| Build, materials | Aluminum body, glass front, plastic back |
| Protection against water and others | IP55 certified: dust resistant and protection from short-term exposure to water jets MIL-STD-810H military certified: rigorous testing for salt, dust, humidity, rain, vibration, solar radiation, drop and thermal shock resistance. |
๐ฒ Display | |
| Fairphone 6 | |
| Display type | LTPO OLED |
| Screen size | 6.31" inches |
| Screen-to-body ratio | ~83.7% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 1116x2484 pixels (20:9) |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch |
| Pixel density (dot pitch) | 432 PPI |
| Colors | 1 billion |
| Scratch-resistant glass | Gorilla Glass 7i |
| Refresh rate | 120Hz |
| Display features | 880nits[typ], 1400nits[peak] |
๐ค Operating System | |
| Fairphone 6 | |
| System version | Android 15 |
| Firmware update | Android 16 |
| User Interface | feature not registered |
โ๏ธ Processor | |
| Fairphone 6 | |
| Chipset | 64bit: Qualcomm Snapdragon 7s Gen 3 (SM7635) (4nm) |
| CPU | Octa-core, 3 processors: 1x 2.5GHz ARM Cortex-A720 (Single-core) 3x 2.4GHz ARM Cortex-A720 (Triple-core) 4x 1.8GHz ARM Cortex-A520 (Quad-core) |
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno 810 (1GHz) |
| Performance (benchmark) | AnTuTu: 786958 (v10) |
๐ฝ Memory and storage | |
| Fairphone 6 | |
| RAM memory | 8GB LPDDR5 |
| Internal storage | 256GB (220GB available) UFS 3.1 |
| External storage | Until 2TB microSD, microSDXC (dedicated slot) |
๐ถ Mobile networks | |
| Fairphone 6 | |
| Dual-SIM | Dual-SIM Standby - Call active on one sim card (dedicated slot) |
| SIM card | 1 slot (Single-SIM) nano-SIM (4FF) + e-SIM |
| Maximum Download / Upload | 3000/1024 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | UMTS 850/900/1700/1900/2100 |
| Primary 4G network | LTE Cat20 (1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 66, 71) TD-LTE (38, 40, 41, 42) VoLTE |
| Primary 5G network | SA/NSA/Sub6 (1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 71, 77, 78) |
| Primary data network | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+, TD-LTE, LTE, LTE-A, SA/NSA, Sub6 |
| Secondary 2G network | Not supported |
| Secondary 3G network | Not supported |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | Not supported |
๐ท Camera | |
| Fairphone 6 | |
| Back camera (main camera) | (triple camera) 50 megapixels 13MP ultrawide f/2.21/3.06"1.12ฮผmPDAF 0.3MP depth TOF-3D |
| Main camera resolution | 8160x6120 pixels |
| Video recording (primary) | 4K UHD (3840x2160) 30 fps |
| Flash | Dual-LED flash |
| Focal aperture | f/1.6 (aperture) |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | 1/1.56" inches |
| Pixel size | 1ยตm pixel |
| Autofocus | PDAF on back camera and autofocus front camera |
| Touch focus | Supported |
| Image stabilization | OIS: Optical stabilization |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | Face detection, Smile detection |
| BSI sensor | Supported |
| HDR | HDR photo on both cameras |
| Camera extras | 4K@30fps 1080p@30/60/120fps 720p@240fps Sony Lytia 700C Samsung KD1 |
๐ธ Front camera | |
| Fairphone 6 | |
| Front camera (secondary) | 32 megapixels |
| Front camera resolution | 6528x4896 pixels |
| Video recording (secondary) | 4K UHD (3840x2160) |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | f/2.0 (aperture) |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | 1/3.42" inches |
| Pixel size | feature not registered |
๐ Sound and multimedia | |
| Fairphone 6 | |
| Loudspeaker | Stereo sound |
| Active noise cancellation | 2 microphones |
| Radio | Not supported |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, H.265, H.264, H.263, XviD, MKV |
| Audio formats | MP3, WAV, WMA, eAAC+, FLAC |
๐ Connectivity | |
| Fairphone 6 | |
| USB | USB 2.0 Type-C, USB OTG On-The-Go |
| Audio output | Type-C reversible connector |
| TV output | USB Type-C (reversible) |
| Bluetooth | 5.4 + A2DP/LE |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac/ax [wifi6E/6] (2.4GHz, 5GHz, 6GHz) + MIMO WiFi Direct, hotspot |
| DLNA | Not supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging, GLONASS, GALILEO, BeiDou |
| NFC | Supported |
| Infrared port | Not supported |
๐งญ Sensors | |
| Fairphone 6 | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor Barometer Compass Face unlock 2D Fingerprint sensor (side-mounted) Gyroscope Hall effect Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
๐ Battery | |
| Fairphone 6 | |
| Battery type | Li-Ion: lithium-ion (Removable) |
| Battery capacity | 4415 mAh |
| Charger, watts | 30W Wired fast charging |
| Inductive / wireless charging | Not supported |
| Talk time autonomy | feature not registered |
| Standby | feature not registered |
โ Other features | |
| Fairphone 6 | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder, Voice commands |
| Messaging | SMS (T9), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, HTML5 |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | โข Colors: Horizon Black, Cloud White, Forest Green โข iFixit: 10/10 |
โข๏ธ Radiation rate | |
| Fairphone 6 | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | feature not registered |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | 0.49W/kg (head), 1.39W/kg (body) |



Fairphone 6
Choose the model
Sony Ericsson Xperia Arc
Samsung Galaxy Stellar 4G
HTC Desire C
LG Quantum 

