Dell Streak Pro All specs
Full specifications phone: Dell Streak Pro specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
Android phone with 1.5GHz Dual-core median processor provides good performance when performing some functions of the Dell Streak Pro.
With one SIM card slot, the Dell Streak Pro allows download up to 14.4 Mbps for internet browsing, but it also depends on the carrier.
Good connectivity of this device includes Bluetooth 2.1 + A2DP, WiFi 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz), but it lacks NFC connection.
Device with 145 grams including the battery. The Dell Streak Pro phone is relatively thin with 10.3mm thickness.
Summary
Super AMOLED
60Hz
💽 ROM: 8GB
🤳 (front) 1.3MP
📱 Model features | |
| Dell Streak Pro | |
| Change model | |
| Model | Streak Pro |
| Other model names | Dell Streak Pro D43, Dell Streak Pro 101DL |
| Country or region available | ![]() (Global, International) |
| Brand | Dell |
| Release date | 3/1/2012 |
| Depth | 10.3 millimeters (0.41 inches) |
| Size (width x height) | 64.5 x 124.9 millimeters (2.54 x 4.92 in) |
| Weight | 145 grams (5.08 ounces) |
| Build, materials | Plastic body, glass front |
| Protection against water and others | Not supported |
📲 Display | |
| Dell Streak Pro | |
| Display type | Super AMOLED |
| Screen size | 4.3" inches |
| Screen-to-body ratio | ~63.3% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 540x960 pixels |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch |
| Pixel density (dot pitch) | 256 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Gorilla Glass |
| Refresh rate | 60Hz |
| Display features | Not supported |
🤖 Operating System | |
| Dell Streak Pro | |
| System version | Android 2.3.6 Gingerbread |
| Firmware update | feature not registered |
| User Interface | Dell Stage 2.0 UI |
⚙️ Processor | |
| Dell Streak Pro | |
| Chipset | 32bit: Qualcomm Snapdragon S3 (MSM8260) (45nm) |
| CPU | Dual-core, 1 processor: 2x 1.5GHz Scorpion (Dual-core) |
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno 220 (266MHz) |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
💽 Memory and storage | |
| Dell Streak Pro | |
| RAM memory | 1GB LPDDR2 |
| Internal storage | 8GB |
| External storage | Until 32GB microSD, microSDHC (dedicated slot) |
📶 Mobile networks | |
| Dell Streak Pro | |
| Dual-SIM | Not supported |
| SIM card | 1 slot (Single-SIM) micro-SIM (3FF) |
| Maximum Download / Upload | 14.4/5.76 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | UMTS 900/1700/2100 |
| Primary 4G network | Not supported |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | CSD, GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+ |
| Secondary 2G network | Not supported |
| Secondary 3G network | Not supported |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | Not supported |
📷 Camera | |
| Dell Streak Pro | |
| Back camera (main camera) | 8 megapixels |
| Main camera resolution | 3264x2448 pixels |
| Video recording (primary) | Full HD (1920x1080) 30 fps |
| Flash | LED flash |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
| Autofocus | Autofocus |
| Touch focus | Not supported |
| Image stabilization | EIS: Digital stabilization |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | Not supported |
| BSI sensor | Not supported |
| HDR | Not supported |
| Camera extras | feature not registered |
📸 Front camera | |
| Dell Streak Pro | |
| Front camera (secondary) | 1.3 megapixels |
| Front camera resolution | 1280x1024 pixels |
| Video recording (secondary) | Not supported |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
🔉 Sound and multimedia | |
| Dell Streak Pro | |
| Loudspeaker | Mono sound (not stereo) |
| Active noise cancellation | 2 microphones |
| Radio | FM (RDS) |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, H.264, H.263, WMV |
| Audio formats | MP3, WAV, eAAC+, AC3 |
🔌 Connectivity | |
| Dell Streak Pro | |
| USB | MicroUSB 2.0 |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | Not supported |
| Bluetooth | 2.1 + A2DP |
| WiFi | 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz) WiFi hotspot |
| DLNA | Supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging |
| NFC | Not supported |
| Infrared port | Not supported |
🧭 Sensors | |
| Dell Streak Pro | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor Compass Gyroscope Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
🔋 Battery | |
| Dell Streak Pro | |
| Battery type | Li-Ion: lithium-ion (Removable) |
| Battery capacity | 1520 mAh |
| Charger, watts | Wired charging |
| Inductive / wireless charging | Not supported |
| Talk time autonomy | 9 hours |
| Standby | 353 hours (14.7 days) |
➕ Other features | |
| Dell Streak Pro | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder, Voice commands |
| Messaging | SMS (T9), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, Flash player |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | • Colors: Black Java framework |
☢️ Radiation rate | |
| Dell Streak Pro | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | feature not registered |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | feature not registered |
Dell Streak Pro vs
Choose the model
Using Dogecoin on your phone: wallets, safety, and everyday habits
Friday, 5.29.2026
The backbone of 5G: How telecom giants keep cell towers powered during grid failures
Wednesday, 4.29.2026
A field report on IaC scanning: lessons from 100+ teams
Monday, 4.6.2026

HTC First
LG Spectrum 2
Nokia X7-00
LG Optimus Net Dual