CAT S30 All specs
Full specifications phone: CAT S30 specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
,
Good Android phone with 1.1GHz Quad-core processor provides good performance and great system execution of the CAT S30.
An advantage of the CAT S30 is the possibility of using two mobile carriers, a Dual-SIM device with two SIM card slots.
Good connectivity of this device includes Bluetooth 4.1 + A2DP, WiFi 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz), but it lacks NFC connection.
Device with 181 grams including the battery. The CAT S30 phone is relatively thin with 13.3mm thickness.
Summary
⚙️ CPU: Qualcomm Snapdragon 210 MSM8909 (28nm)
🤖 Android 5.1
📱 4.5"
TFT LCD
TFT LCD
🔳 RAM: 1GB
💽 ROM: 8GB
💽 ROM: 8GB
🔌 WIFI4, BT4.1
📷 (back) 5MP
🤳 (front) 2MP
🤳 (front) 2MP
🔋 3000mAh
📱 Model features | |
| CAT S30 | |
| Change model | |
| Model | CAT S30 |
| Other model names | Caterpillar S30, CAT S30 Dual-sim |
| Country or region available | ![]() (Global, International) |
| Brand | CAT |
| Release date | 9/1/2015 |
| Depth | 13.3 millimeters (0.52 inches) |
| Size (width x height) | 72.7 x 141.9 millimeters (2.86 x 5.59 in) |
| Weight | 181 grams (6.34 ounces) |
| Build, materials | feature not registered |
| Protection against water and others | IP68 certified: dust/waterproof over 1.5 meters and 30min. MIL-STD-810G military certified: salt, dust, humidity, rain, vibration, solar radiation, transport and thermal shock resistant. |
📲 Display | |
| CAT S30 | |
| Display type | TFT LCD |
| Screen size | 4.5" inches |
| Screen-to-body ratio | ~54.1% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 480x854 pixels |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch |
| Pixel density (dot pitch) | 218 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Gorilla Glass 3 |
| Refresh rate | feature not registered |
| Display features | feature not registered |
🤖 Operating System | |
| CAT S30 | |
| System version | Android 5.1 Lollipop |
| Firmware update | feature not registered |
| User Interface | feature not registered |
⚙️ Processor | |
| CAT S30 | |
| Chipset | 32bit: Qualcomm Snapdragon 210 MSM8909 (28nm) |
| CPU | Quad-core, 1 processor: 4x 1.1GHz ARM Cortex-A7 (Quad-core) |
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno 304 |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
💽 Memory and storage | |
| CAT S30 | |
| RAM memory | 1GB LPDDR2 |
| Internal storage | 8GB (4GB available) |
| External storage | Until 64GB microSD, microSDXC (dedicated slot) |
📶 Mobile networks | |
| CAT S30 | |
| Dual-SIM | Dual-SIM Standby - Call active on one sim card (dedicated slot) |
| SIM card | 2 slots (Dual-SIM) nano-SIM (4FF) |
| Maximum Download / Upload | 150/50 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G, 4G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | UMTS 850/900/2100 USA model: UMTS 850/1700/1900 |
| Primary 4G network | LTE Cat4 Global model: LTE 800/900/1800/2100/2600 (Bands 1,3,7,8,20) USA model: LTE 700/850/1700/1900/2100/2600 (Bands 2,4,5,7,17) |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+, LTE |
| Secondary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Secondary 3G network | Not supported |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | GPRS, EDGE |
📷 Camera | |
| CAT S30 | |
| Back camera (main camera) | 5 megapixels |
| Main camera resolution | 2592x1944 pixels |
| Video recording (primary) | Full HD (1920x1080) 60 fps |
| Flash | LED flash |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
| Autofocus | Autofocus |
| Touch focus | Supported |
| Image stabilization | EIS: Digital stabilization |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | Face detection |
| BSI sensor | Not supported |
| HDR | HDR photo only main camera |
| Camera extras | feature not registered |
📸 Front camera | |
| CAT S30 | |
| Front camera (secondary) | 2 megapixels |
| Front camera resolution | 1600x1200 pixels |
| Video recording (secondary) | VGA (640x480) |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
🔉 Sound and multimedia | |
| CAT S30 | |
| Loudspeaker | Supported |
| Active noise cancellation | Not supported |
| Radio | Not supported |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, H.265, H.264, H.263 |
| Audio formats | MP3, WAV, eAAC+, FLAC |
🔌 Connectivity | |
| CAT S30 | |
| USB | MicroUSB 2.0 |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | Not supported |
| Bluetooth | 4.1 + A2DP |
| WiFi | 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz) |
| DLNA | Not supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging, GLONASS |
| NFC | Not supported |
| Infrared port | Not supported |
🧭 Sensors | |
| CAT S30 | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor Compass Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
🔋 Battery | |
| CAT S30 | |
| Battery type | Li-Ion: lithium-ion (Non removable) |
| Battery capacity | 3000 mAh |
| Charger, watts | Wired charging |
| Inductive / wireless charging | feature not registered |
| Talk time autonomy | 18 hours |
| Standby | 936 hours (39 days) |
➕ Other features | |
| CAT S30 | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder |
| Messaging | SMS (T9), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, HTML5 |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | • Colors: Black • WiFi hotspot • Drop to concrete resistance from up to 1.8m |
☢️ Radiation rate | |
| CAT S30 | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | feature not registered |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | feature not registered |
▶️ Video |
| |


CAT S30
Choose the model
Apple iPhone 11 Pro Max
Samsung Google Nexus S
Samsung Star
Blu Studio 5.3 

