Bq Aquaris X2 All specs
Full specifications phone: Bq Aquaris X2 specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
The Bq Aquaris X2 (32GB) is a good Android phone with 1.8GHz Octa-core processor that allows run games and heavy applications.
An advantage of the Bq Aquaris X2 (32GB) is the possibility of using two mobile carriers, a Dual-SIM device with two SIM card slots.
Great connectivity of this device includes Bluetooth 5.0 + A2DP/LE, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac [wifi5] (2.4GHz, 5GHz) + MIMO and NFC to make mobile payments or connection to other devices.
Including the battery, the Bq Aquaris X2 (32GB) phone has 163 grams and it's a very thin device, only 8.25mm.
Summary
*depends on the modelLTPS IPS LCD
💽 ROM: 32GB / 64GB*
🤳 (front) 8MP
📱 Model features | |
| Bq Aquaris X2 | |
| Model | Aquaris X2 (32GB) |
| Other model names | BQ Aquaris X2 3GB RAM + 32GB |
| Country or region available | ![]() ![]() Spain, (Europe) |
| Brand | Bq |
| Release date | 6/1/2018 |
| Depth | 8.25 millimeters (0.32 inches) |
| Size (width x height) | 72.3 x 150.7 millimeters (2.85 x 5.93 in) |
| Weight | 163 grams (5.71 ounces) |
| Build, materials | feature not registered |
| Protection against water and others | Water splash resistant (don't immerse) |
📲 Display | |
| Bq Aquaris X2 | |
| Display type | LTPS IPS LCD |
| Screen size | 5.65" inches |
| Screen-to-body ratio | ~75.6% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 1080x2160 pixels |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch 10-points |
| Pixel density (dot pitch) | 427 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Gorilla Glass |
| Refresh rate | feature not registered |
| Display features | feature not registered |
🤖 Operating System | |
| Bq Aquaris X2 | |
| System version | Android 8.1 Oreo |
| Firmware update | feature not registered |
| User Interface | feature not registered |
⚙️ Processor | |
| Bq Aquaris X2 | |
| Chipset | 64bit: Qualcomm Snapdragon 636 SDM636 (14nm) |
| CPU | Octa-core, 2 processors: 4x 1.8GHz Kryo 260 Gold (Quad-core) 4x 1.6GHz Kryo 260 Silver (Quad-core) |
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno 509 |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
💽 Memory and storage | |
| Bq Aquaris X2 | |
| RAM memory | 3GB LPDDR4X |
| Internal storage | 32GB (20.5GB available) |
| External storage | Until 256GB microSD, microSDXC (hybrid slot/shares the same SIM-2 slot) |
📶 Mobile networks | |
| Bq Aquaris X2 | |
| Dual-SIM | Dual-SIM Standby - Call active on one sim card (hybrid slot/shares the same microSD slot) |
| SIM card | 2 slots (Dual-SIM) nano-SIM (4FF) |
| Maximum Download / Upload | 300/50 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G, 4G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | UMTS 850/900/1900/2100 |
| Primary 4G network | LTE Cat6 (Bands 1,3,7,20) |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+, LTE, LTE-A |
| Secondary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Secondary 3G network | Not supported |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | GPRS, EDGE |
📷 Camera | |
| Bq Aquaris X2 | |
| Back camera (main camera) | (dual camera) 12 megapixels 5MP depth 1/5"1.12µm |
| Main camera resolution | 4000x3000 pixels |
| Video recording (primary) | 4K UHD (3840x2160) 30 fps |
| Flash | Dual-LED on main camera and LED on front camera |
| Focal aperture | f/1.8 (aperture) |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | 1/2.8" inches |
| Pixel size | 1.29µm pixel |
| Autofocus | PDAF: phase detection autofocus |
| Touch focus | Supported |
| Image stabilization | EIS: Digital stabilization |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | Face detection, Smile detection |
| BSI sensor | Not supported |
| HDR | HDR photo on both cameras |
| Camera extras | feature not registered |
📸 Front camera | |
| Bq Aquaris X2 | |
| Front camera (secondary) | 8 megapixels |
| Front camera resolution | 3264x2448 pixels |
| Video recording (secondary) | Full HD (1920x1080) |
| Front flash | LED |
| Focal aperture | f/2.0 (aperture) |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | 1.12µm pixel |
🔉 Sound and multimedia | |
| Bq Aquaris X2 | |
| Loudspeaker | Supported |
| Active noise cancellation | 2 microphones or more |
| Radio | FM |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, H.265, H.264, H.263, XviD |
| Audio formats | MP3, OGG, eAAC+, FLAC |
🔌 Connectivity | |
| Bq Aquaris X2 | |
| USB | USB 2.0 Type-C reversible connector |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | USB Type-C SlimPort® |
| Bluetooth | 5.0 + A2DP/LE |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac [wifi5] (2.4GHz, 5GHz) + MIMO WiFi Direct, hotspot |
| DLNA | Not supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging, GLONASS |
| NFC | Supported |
| Infrared port | Not supported |
🧭 Sensors | |
| Bq Aquaris X2 | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor Compass Fingerprint sensor Gyroscope Hall effect Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
🔋 Battery | |
| Bq Aquaris X2 | |
| Battery type | LiPo: li-ion polymer (Non removable) |
| Battery capacity | 3100 mAh |
| Charger, watts | Wired charging |
| Inductive / wireless charging | feature not registered |
| Talk time autonomy | feature not registered |
| Standby | feature not registered |
➕ Other features | |
| Bq Aquaris X2 | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder |
| Messaging | SMS (T9), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, HTML5 |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | • Colors: Carbon black, White sand gold • Android One • USB OTG On-The-Go • 2.5D curved glass screen • Aluminum frame • Plastic back • Fast battery charging • Quick Charge 3.0 • 24-bit/192kHz audio • IP52 certified: protection against dust and splashing |
☢️ Radiation rate | |
| Bq Aquaris X2 | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | feature not registered |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | 1.495W/kg (head), 1.451W/kg (body) |
Bq Aquaris X2 versions (variations) with different specifications
Bq Aquaris X2 (32GB)
Bq Aquaris X2 (64GB)
Bq Aquaris X2 (32GB) vs
Choose the model
The backbone of 5G: How telecom giants keep cell towers powered during grid failures
Wednesday, 4.29.2026
A field report on IaC scanning: lessons from 100+ teams
Monday, 4.6.2026
How a mobile phone can make your travels easy in Canada
Wednesday, 2.11.2026


Google Pixel 8
Blu Life One X2 Mini
Motorola Moto G87
Fairphone 6