Blu Selfie (S470i) All specs
Full specifications phone: Blu Selfie (S470i) specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
The Blu Selfie (S470i) is a good Android phone with 1.7GHz Octa-core processor that allows run games and heavy applications.
An advantage of the Blu Selfie (S470i) is the possibility of using two mobile carriers, a Dual-SIM device with two SIM card slots.
Good connectivity of this device includes Bluetooth 4.0 + A2DP, WiFi 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz), but it lacks NFC connection.
Including the battery, the Blu Selfie (S470i) phone has 136 grams and it's a very thin device, only 9.6mm.
Summary
TFT IPS LCD
💽 ROM: 16GB
🤳 (front) 13MP
📱 Model features | |
| Blu Selfie (S470i) | |
| Model | Selfie (S470i) |
| Other model names | Blu Selfie Dual Chip S470i, Blu S470i Selfie |
| Country or region available | ![]() (Global, International) |
| Brand | Blu |
| Release date | 4/1/2015 |
| Depth | 9.6 millimeters (0.38 inches) |
| Size (width x height) | 66.3 x 146 millimeters (2.61 x 5.75 in) |
| Weight | 136 grams (4.76 ounces) |
| Build, materials | feature not registered |
| Protection against water and others | Not supported |
📲 Display | |
| Blu Selfie (S470i) | |
| Display type | TFT IPS LCD |
| Screen size | 4.7" inches |
| Screen-to-body ratio | ~62.9% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 720x1280 pixels |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch |
| Pixel density (dot pitch) | 312 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Gorilla Glass 3 |
| Refresh rate | feature not registered |
| Display features | feature not registered |
🤖 Operating System | |
| Blu Selfie (S470i) | |
| System version | Android 4.4.2 KitKat |
| Firmware update | feature not registered |
| User Interface | feature not registered |
⚙️ Processor | |
| Blu Selfie (S470i) | |
| Chipset | 32bit: MediaTek MT6592 |
| CPU | Octa-core, 1 processor: 8x 1.7GHz ARM Cortex-A7 (Octa-core) |
| GPU graphical controller | ARM Mali-450 MP4 |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
💽 Memory and storage | |
| Blu Selfie (S470i) | |
| RAM memory | 2GB LPDDR3 |
| Internal storage | 16GB (11GB available) |
| External storage | Until 64GB microSD, microSDXC (dedicated slot) |
📶 Mobile networks | |
| Blu Selfie (S470i) | |
| Dual-SIM | Dual-SIM Standby - Call active on one sim card (dedicated slot) |
| SIM card | 2 slots (Dual-SIM) nano-SIM (4FF) |
| Maximum Download / Upload | 21/5.76 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | UMTS 850/2100 |
| Primary 4G network | Not supported |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+ |
| Secondary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Secondary 3G network | Not supported |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | GPRS, EDGE |
📷 Camera | |
| Blu Selfie (S470i) | |
| Back camera (main camera) | 13 megapixels |
| Main camera resolution | 4128x3096 pixels |
| Video recording (primary) | Full HD (1920x1080) 30 fps |
| Flash | Dual-LED on main camera and LED on front camera |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
| Autofocus | Autofocus |
| Touch focus | Supported |
| Image stabilization | feature not registered |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | Face detection |
| BSI sensor | Supported |
| HDR | HDR photo only main camera |
| Camera extras | feature not registered |
📸 Front camera | |
| Blu Selfie (S470i) | |
| Front camera (secondary) | 13 megapixels |
| Front camera resolution | 4128x3096 pixels |
| Video recording (secondary) | Full HD (1920x1080) |
| Front flash | LED |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
🔉 Sound and multimedia | |
| Blu Selfie (S470i) | |
| Loudspeaker | Supported |
| Active noise cancellation | Not supported |
| Radio | FM (RDS) |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, H.264, H.263 |
| Audio formats | MP3, WAV, eAAC+ |
🔌 Connectivity | |
| Blu Selfie (S470i) | |
| USB | MicroUSB 2.0 |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | Not supported |
| Bluetooth | 4.0 + A2DP |
| WiFi | 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz) WiFi Direct, hotspot |
| DLNA | Not supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging |
| NFC | Not supported |
| Infrared port | Not supported |
🧭 Sensors | |
| Blu Selfie (S470i) | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
🔋 Battery | |
| Blu Selfie (S470i) | |
| Battery type | Li-Ion: lithium-ion (Removable) |
| Battery capacity | 2300 mAh |
| Charger, watts | Wired charging |
| Inductive / wireless charging | feature not registered |
| Talk time autonomy | 14 hours |
| Standby | 750 hours (31.3 days) |
➕ Other features | |
| Blu Selfie (S470i) | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder |
| Messaging | SMS (T9), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, HTML5 |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | • Colors: White, Black, Blue • Screen protector included • Silicon Case included • BLU Nex Lens technology • BLU Infinite View technology |
☢️ Radiation rate | |
| Blu Selfie (S470i) | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | feature not registered |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | feature not registered |
Blu Selfie versions (variations) with different specifications
Blu Selfie (S470a)
Blu Selfie (S470i)
Blu Selfie (S470i) vs
Choose the model
The backbone of 5G: How telecom giants keep cell towers powered during grid failures
Wednesday, 4.29.2026
A field report on IaC scanning: lessons from 100+ teams
Monday, 4.6.2026
How a mobile phone can make your travels easy in Canada
Wednesday, 2.11.2026

Motorola RAZR i XT890
Samsung Wave Y
Samsung Galaxy S3 mini
HTC Wildfire