Blu Hero (S190 Dual) All specs
Full specifications phone: Blu Hero (S190 Dual) specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
An advantage of the Blu Hero (S190 Dual) is the possibility of using two mobile carriers, a Dual-SIM device with two SIM card slots.
It's weak on connectivity, this device has Bluetooth 2.1 + A2DP, but it doesn't have WiFi to connect to internet.
Device with 90 grams including the battery. The Blu Hero (S190 Dual) phone is relatively thin with 13mm thickness.
Summary
TFT LCD
💽 ROM: 64MB
📱 Model features | |
| Blu Hero (S190 Dual) | |
| Model | Hero (S190 Dual) |
| Other model names | Blu Hero S190 Dual SIM, Blu Hero Dual Chip, Doble SIM |
| Country or region available | feature not registered |
| Brand | Blu |
| Release date | 12/1/2011 |
| Depth | 13 millimeters (0.51 inches) |
| Size (width x height) | 57 x 104 millimeters (2.24 x 4.09 in) |
| Weight | 90 grams (3.15 ounces) |
| Build, materials | feature not registered |
| Protection against water and others | Not supported |
📲 Display | |
| Blu Hero (S190 Dual) | |
| Display type | TFT LCD |
| Screen size | 2.8" inches |
| Screen-to-body ratio | ~41% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 240x320 pixels |
| Touchscreen | Resistive Single touch 1-point |
| Pixel density (dot pitch) | 143 PPI |
| Colors | 260 thousand |
| Scratch-resistant glass | Not supported |
| Refresh rate | feature not registered |
| Display features | feature not registered |
🤖 Operating System | |
| Blu Hero (S190 Dual) | |
| System version | Proprietary OS |
| Firmware update | feature not registered |
| User Interface | feature not registered |
⚙️ Processor | |
| Blu Hero (S190 Dual) | |
| Chipset | feature not registered |
| CPU | Single-core, 1 processor: Single-core |
| GPU graphical controller | feature not registered |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
💽 Memory and storage | |
| Blu Hero (S190 Dual) | |
| RAM memory | 32MB |
| Internal storage | 64MB |
| External storage | Until 8GB microSD (dedicated slot) |
📶 Mobile networks | |
| Blu Hero (S190 Dual) | |
| Dual-SIM | Dual-SIM Standby - Call active on one sim card (dedicated slot) |
| SIM card | 2 slots (Dual-SIM) Standard mini-SIM (2FF) |
| Maximum Download / Upload | 0.048 Mbps |
| Network technology | 2G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | Not supported |
| Primary 4G network | Not supported |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | GPRS |
| Secondary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Secondary 3G network | Not supported |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | GPRS |
📷 Camera | |
| Blu Hero (S190 Dual) | |
| Back camera (main camera) | 1.3 megapixels |
| Main camera resolution | 1280x1024 pixels |
| Video recording (primary) | Supported |
| Flash | Not supported |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
| Autofocus | Not supported |
| Touch focus | feature not registered |
| Image stabilization | feature not registered |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | feature not registered |
| BSI sensor | feature not registered |
| HDR | feature not registered |
| Camera extras | feature not registered |
📸 Front camera | |
| Blu Hero (S190 Dual) | |
| Front camera (secondary) | Not supported |
| Front camera resolution | Not supported |
| Video recording (secondary) | Not supported |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
🔉 Sound and multimedia | |
| Blu Hero (S190 Dual) | |
| Loudspeaker | Supported |
| Active noise cancellation | feature not registered |
| Radio | FM |
| TV | Analog TV |
| Video formats | MP4, H.264, WMV |
| Audio formats | MP3, WMA, WAV, AAC |
🔌 Connectivity | |
| Blu Hero (S190 Dual) | |
| USB | MicroUSB 2.0 |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | Not supported |
| Bluetooth | 2.1 + A2DP |
| WiFi | Not supported |
| DLNA | feature not registered |
| GPS | Not supported |
| NFC | Not supported |
| Infrared port | feature not registered |
🧭 Sensors | |
| Blu Hero (S190 Dual) | |
| Sensors | Not supported |
| Vibrating alert | Supported |
🔋 Battery | |
| Blu Hero (S190 Dual) | |
| Battery type | Li-Ion: lithium-ion (Removable) |
| Battery capacity | 950 mAh |
| Charger, watts | Wired charging |
| Inductive / wireless charging | feature not registered |
| Talk time autonomy | 12 hours |
| Standby | 600 hours (25 days) |
➕ Other features | |
| Blu Hero (S190 Dual) | |
| Call control | Not supported |
| Messaging | SMS, MMS |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Not supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | feature not registered |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | • Colors: Black, Blue, Pink, Brown, White, Green • Facebook, Twitter |
☢️ Radiation rate | |
| Blu Hero (S190 Dual) | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | feature not registered |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | feature not registered |
Blu Hero versions (variations) with different specifications
Blu Hero (S180)
Blu Hero (S190 Dual)
Blu Hero (S190 Dual) vs
Choose the model
The backbone of 5G: How telecom giants keep cell towers powered during grid failures
Wednesday, 4.29.2026
A field report on IaC scanning: lessons from 100+ teams
Monday, 4.6.2026
How a mobile phone can make your travels easy in Canada
Wednesday, 2.11.2026
Palm Treo 650
Samsung Galaxy Xcover 2
Nokia 6650 fold
Sony Xperia Z