Blu Bold N2 All specs
Full specifications phone: Blu Bold N2 specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
,
The Blu Bold N2 is a good Android phone with 2.4GHz Octa-core processor that allows run games and heavy applications.
An advantage of the Blu Bold N2 is the possibility of using two mobile carriers, a Dual-SIM device with two SIM card slots.
Good connectivity of this device includes Bluetooth 5.1 + A2DP/LE, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac [wifi5] (2.4GHz, 5GHz) + MIMO, but it lacks NFC connection.
Including the battery, the Blu Bold N2 phone has 180 grams and it's a very thin device, only 8.6mm.
Summary
⚙️ CPU: MediaTek Dimensity 810
🔥 AnTuTu
393193 (v9)
🔥 AnTuTu
393193 (v9)
🤖 Android 11
📱 6.6"
AMOLED
60Hz
AMOLED
60Hz
🔳 RAM: 8GB
💽 ROM: 256GB
💽 ROM: 256GB
🔌 WIFI5, BT5.1, FM
📷 (quad camera) 64MP + 5MP + 2MP + 2MP
🤳 (dual front camera) 16MP + 2MP
🤳 (dual front camera) 16MP + 2MP
🔋 4200mAh
⚡ 30W
⚡ 30W
📱 Model features | |
| Blu Bold N2 | |
| Change model | |
| Model | Bold N2 |
| Other model names | BLU Bold N2 5G (N0050UU) New Vision |
| Country or region available | ![]() (Global, International) |
| Brand | Blu |
| Release date | 8/11/2022 |
| Depth | 8.6 millimeters (0.34 inches) |
| Size (width x height) | 74.1 x 158.7 millimeters (2.92 x 6.25 in) |
| Weight | 180 grams (6.3 ounces) |
| Build, materials | Plastic body, glass front |
| Protection against water and others | Not supported |
📲 Display | |
| Blu Bold N2 | |
| Display type | AMOLED |
| Screen size | 6.6" inches |
| Screen-to-body ratio | ~90.9% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 1080x2340 pixels (19.5:9) |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch |
| Pixel density (dot pitch) | 390 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Gorilla Glass 5 |
| Refresh rate | 60Hz |
| Display features | Not supported |
🤖 Operating System | |
| Blu Bold N2 | |
| System version | Android 11 |
| Firmware update | feature not registered |
| User Interface | feature not registered |
⚙️ Processor | |
| Blu Bold N2 | |
| Chipset | 64bit: MediaTek Dimensity 810 (6nm) |
| CPU | Octa-core, 2 processors: 2x 2.4GHz ARM Cortex-A76 (Dual-core) 6x 2GHz ARM Cortex-A55 (Hexa-core) |
| GPU graphical controller | ARM Mali-G57 MC2 |
| Performance (benchmark) | AnTuTu: 393193 (v9) Geekbench: 1709 (v5.4) |
💽 Memory and storage | |
| Blu Bold N2 | |
| RAM memory | 8GB LPDDR4X |
| Internal storage | 256GB (223GB available) UFS 2.2 |
| External storage | Not supported |
📶 Mobile networks | |
| Blu Bold N2 | |
| Dual-SIM | Dual-SIM Standby - Call active on one sim card |
| SIM card | 2 slots (Dual-SIM) nano-SIM (4FF) |
| Maximum Download / Upload | 2000/1024 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | UMTS 850/1700/1900/2100 |
| Primary 4G network | LTE Cat6 (2, 4, 5, 12, 13, 17, 25, 26, 66, 71) TD-LTE (41) VoLTE |
| Primary 5G network | SA/NSA (2, 5, 25, 41, 66, 71, 77) |
| Primary data network | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+, TD-LTE, LTE, LTE-A, SA/NSA |
| Secondary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Secondary 3G network | UMTS 850/1700/1900/2100 |
| Secondary 4G network | LTE Cat6 (2, 4, 5, 12, 13, 17, 25, 26, 66, 71) TD-LTE (41) VoLTE |
| Secondary data network | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+, TD-LTE, LTE, LTE-A, SA/NSA |
📷 Camera | |
| Blu Bold N2 | |
| Back camera (main camera) | (quad camera) 64 megapixels 5MP ultrawide f/2.4115° 2MP macro f/2.4 2MP depth f/2.4 |
| Main camera resolution | 10120x6328 pixels |
| Video recording (primary) | 2K UHD (2560x1440) 24 fps |
| Flash | LED flash |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
| Autofocus | PDAF: phase detection autofocus |
| Touch focus | Supported |
| Image stabilization | EIS: Digital stabilization |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | Face detection, Smile detection |
| BSI sensor | Supported |
| HDR | HDR photo on both cameras |
| Camera extras | 2K@24fps 1080p@30fps Samsung GM1 RAW mode |
📸 Front camera | |
| Blu Bold N2 | |
| Front camera (secondary) | (dual front camera) 16 megapixels 2MP depth f/2.4 |
| Front camera resolution | 4608x3456 pixels |
| Video recording (secondary) | Full HD (1920x1080) |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
🔉 Sound and multimedia | |
| Blu Bold N2 | |
| Loudspeaker | Mono sound (not stereo) |
| Active noise cancellation | 2 microphones or more |
| Radio | FM |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, H.265, H.264, H.263, XviD, MKV |
| Audio formats | MP3, WAV, WMA, eAAC+, FLAC |
🔌 Connectivity | |
| Blu Bold N2 | |
| USB | USB 2.0 Type-C, USB OTG On-The-Go |
| Audio output | Type-C jack with 3.5mm jack adapter |
| TV output | USB Type-C (reversible) |
| Bluetooth | 5.1 + A2DP/LE |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac [wifi5] (2.4GHz, 5GHz) + MIMO WiFi Direct, hotspot |
| DLNA | Not supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging |
| NFC | Not supported |
| Infrared port | Not supported |
🧭 Sensors | |
| Blu Bold N2 | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor Compass Face unlock 2D Fingerprint sensor (under display) Gyroscope Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
🔋 Battery | |
| Blu Bold N2 | |
| Battery type | LiPo: li-ion polymer (Non removable) |
| Battery capacity | 4200 mAh |
| Charger, watts | 30W Wired fast charging |
| Inductive / wireless charging | Not supported |
| Talk time autonomy | feature not registered |
| Standby | feature not registered |
➕ Other features | |
| Blu Bold N2 | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder, Voice commands |
| Messaging | SMS (T9), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, HTML5 |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | • Colors: Cyprus Teal • Protective case included |
☢️ Radiation rate | |
| Blu Bold N2 | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | feature not registered |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | feature not registered |
▶️ Video |
| |


Blu Bold N2
Choose the model
Blu G8
Sony Xperia XZ Premium
LG G Flex 2
Samsung Galaxy Ace Duos 

