Asus ROG Phone 5 Ultimate All specs
Full specifications phone: Asus ROG Phone 5 Ultimate specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
The Asus ROG Phone 5 Ultimate is a good Android phone with 2.84GHz Octa-core processor that allows run games and heavy applications.
An advantage of the Asus ROG Phone 5 Ultimate is the possibility of using two mobile carriers, a Dual-SIM device with two SIM card slots.
Great connectivity of this device includes Bluetooth 5.2 + A2DP/LE, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac/ax [wifi6E/6] (2.4GHz, 5GHz, 6GHz) + MIMO and NFC to make mobile payments or connection to other devices.
Including the battery, the Asus ROG Phone 5 Ultimate phone has 239 grams and it's a very thin device, only 9.9mm.
Summary
๐ Android 12
AMOLED
144Hz
๐ฝ ROM: 512GB
๐คณ (front) 24MP
โก 65W
๐ฑ Model features | |
| Asus ROG Phone 5 Ultimate | |
| Change model | |
| Model | ROG Phone 5 Ultimate |
| Other model names | ROG Phone 5 Ultimate ZS673KS-18G512G-WH2, 1B059EU, 1B063IN |
| Country or region available | ![]() (Global, International) |
| Brand | Asus |
| Release date | 6/7/2021, Announced: 3/10/2021 |
| Depth | 9.9 millimeters (0.39 inches) |
| Size (width x height) | 77 x 173 millimeters (3.03 x 6.81 in) |
| Weight | 239 grams (8.37 ounces) |
| Build, materials | Aluminum frame, glass front/back |
| Protection against water and others | Not supported |
๐ฒ Display | |
| Asus ROG Phone 5 Ultimate | |
| Display type | AMOLED |
| Screen size | 6.78" inches |
| Screen-to-body ratio | ~82.2% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 1080x2448 pixels |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch 10-points |
| Pixel density (dot pitch) | 395 PPI |
| Colors | 1 billion |
| Scratch-resistant glass | Gorilla Glass Victus |
| Refresh rate | 144Hz |
| Display features | 800nits[typ] HDR10+ |
๐ค Operating System | |
| Asus ROG Phone 5 Ultimate | |
| System version | Android 11 |
| Firmware update | Android 12 |
| User Interface | ROG UI |
โ๏ธ Processor | |
| Asus ROG Phone 5 Ultimate | |
| Chipset | 64bit: Qualcomm Snapdragon 888 (SM8350) (5nm) |
| CPU | Octa-core, 3 processors: 1x 2.84GHz Kryo 680 (Single-core) 3x 2.42GHz Kryo 680 (Triple-core) 4x 1.8GHz Kryo 680 (Quad-core) |
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno 660 (840MHz) |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
๐ฝ Memory and storage | |
| Asus ROG Phone 5 Ultimate | |
| RAM memory | 18GB LPDDR5 |
| Internal storage | 512GB (475GB available) UFS 3.1 |
| External storage | Not supported |
๐ถ Mobile networks | |
| Asus ROG Phone 5 Ultimate | |
| Dual-SIM | Dual-SIM Standby - Call active on one sim card |
| SIM card | 2 slots (Dual-SIM) nano-SIM (4FF) |
| Maximum Download / Upload | 2000/1024 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | UMTS 800/850/900/1700/1900/2100 |
| Primary 4G network | LTE Cat20 (1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71) TD-LTE (34, 38, 39, 40, 41, 42, 48) VoLTE |
| Primary 5G network | SA/NSA (1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 28, 38, 40, 41, 66, 71, 77, 78, 79) |
| Primary data network | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+, TD-LTE, LTE, LTE-A, SA/NSA |
| Secondary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Secondary 3G network | UMTS 800/850/900/1700/1900/2100 |
| Secondary 4G network | LTE Cat20 (1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71) TD-LTE (34, 38, 39, 40, 41, 42, 48) VoLTE |
| Secondary data network | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+, TD-LTE, LTE, LTE-A |
๐ท Camera | |
| Asus ROG Phone 5 Ultimate | |
| Back camera (main camera) | (triple camera) 64 megapixels 13MP ultrawide f/2.411mm125ยฐ 5MP macro f/2.0 |
| Main camera resolution | 10120x6328 pixels |
| Video recording (primary) | 8K UHD (7680x4320) 30 fps |
| Flash | Dual-LED flash |
| Focal aperture | f/1.8 (aperture) |
| Focal length | 26mm (lens) |
| Sensor size | 1/1.73" inches |
| Pixel size | 0.8ยตm pixel |
| Autofocus | PDAF: phase detection autofocus |
| Touch focus | Supported |
| Image stabilization | EIS: Digital stabilization |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | Face detection, Smile detection |
| BSI sensor | Supported |
| HDR | HDR photo/video on both cameras |
| Camera extras | 4K@30/60/120fps 1080p@30/60/120/240fps 720p@480fps Sony IMX686 sensor |
๐ธ Front camera | |
| Asus ROG Phone 5 Ultimate | |
| Front camera (secondary) | 24 megapixels |
| Front camera resolution | 5632x4224 pixels |
| Video recording (secondary) | 4K UHD (3840x2160) |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | f/2.5 (aperture) |
| Focal length | 27mm (lens) |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | 0.9ยตm pixel |
๐ Sound and multimedia | |
| Asus ROG Phone 5 Ultimate | |
| Loudspeaker | Stereo sound with dual speakers 24-bit/192kHz Dirac HD |
| Active noise cancellation | 2 microphones or more |
| Radio | Not supported |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, H.265, H.264, H.263, XviD, MKV |
| Audio formats | MP3, WAV, WMA, eAAC+, FLAC |
๐ Connectivity | |
| Asus ROG Phone 5 Ultimate | |
| USB | USB 3.1 Type-C, USB OTG On-The-Go |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | USB Type-C (reversible) |
| Bluetooth | 5.2 + A2DP/LE |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac/ax [wifi6E/6] (2.4GHz, 5GHz, 6GHz) + MIMO WiFi Direct, hotspot |
| DLNA | Not supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging, GLONASS, GALILEO, BeiDou, QZSS, NavIC |
| NFC | Supported |
| Infrared port | Not supported |
๐งญ Sensors | |
| Asus ROG Phone 5 Ultimate | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor Compass Face unlock 2D Fingerprint sensor (under display) Gyroscope Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
๐ Battery | |
| Asus ROG Phone 5 Ultimate | |
| Battery type | LiPo: li-ion polymer (Non removable) |
| Battery capacity | 6000 mAh |
| Charger, watts | 65W Wired fast charging 10W Reverse charging by cable Quick Charge 5 USB Power Delivery 3.0 |
| Inductive / wireless charging | Not supported |
| Talk time autonomy | feature not registered |
| Standby | feature not registered |
โ Other features | |
| Asus ROG Phone 5 Ultimate | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder, Voice commands |
| Messaging | SMS (T9), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, HTML5 |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | โข Colors: Storm White โข AirTrigger 5: physical gaming triggers โข Aero case โข AeroActive Cooler 5 โข LED display on the back with notifications and animations |
โข๏ธ Radiation rate | |
| Asus ROG Phone 5 Ultimate | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | feature not registered |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | feature not registered |
Asus ROG Phone 5 Ultimate vs
Choose the model
The backbone of 5G: How telecom giants keep cell towers powered during grid failures
Wednesday, 4.29.2026
A field report on IaC scanning: lessons from 100+ teams
Monday, 4.6.2026
How a mobile phone can make your travels easy in Canada
Wednesday, 2.11.2026

Blu Dash 3.5
LG Cookie
HTC Desire
HTC Google Nexus One