Asus 8z All specs
Full specifications phone: Asus 8z specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
,
The Asus 8z is a good Android phone with 2.84GHz Octa-core processor that allows run games and heavy applications.
An advantage of the Asus 8z is the possibility of using two mobile carriers, a Dual-SIM device with two SIM card slots.
Great connectivity of this device includes Bluetooth 5.2 + A2DP/LE, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac/ax [wifi6E/6] (2.4GHz, 5GHz, 6GHz) + MIMO and NFC to make mobile payments or connection to other devices.
Including the battery, the Asus 8z phone has 169 grams and it's a very thin device, only 8.9mm.
Summary
โ๏ธ CPU: Qualcomm Snapdragon 888 (SM8350)
๐ฅ AnTuTu
676001 (v8), 799738 (v9)
๐ฅ AnTuTu
676001 (v8), 799738 (v9)
๐ค Android 11
๐ Android 12
๐ Android 12
๐ฑ 5.9"
Super AMOLED
120Hz
Super AMOLED
120Hz
๐ณ RAM: 8GB
๐ฝ ROM: 128GB
๐ฝ ROM: 128GB
๐ WIFI6E/6, BT5.2, FM, NFC
๐ท (dual camera) 64MP + 12MP
๐คณ (front) 12MP
๐คณ (front) 12MP
๐ 4000mAh
โก 30W
โก 30W
๐ฑ Model features |
|
| Asus 8z | |
| Change model | |
| Model | Asus 8z |
| Other model names | Asus Zenfone 8z ZS590KS |
| Country or region available | ![]() India |
| Brand | Asus |
| Release date | 5/13/2021, Announced: 5/12/2021 |
| Depth | 8.9 millimeters (0.35 inches) |
| Size (width x height) | 68.5 x 148 millimeters (2.7 x 5.83 in) |
| Weight | 169 grams (5.92 ounces) |
| Build, materials | Aluminum frame, glass front/back |
| Protection against water and others | IP68 certified: water-resistant up to 1.5 meters for 30min and dust-resistant |
๐ฒ Display |
|
| Asus 8z | |
| Display type | Super AMOLED |
| Screen size | 5.9" inches |
| Screen-to-body ratio | ~82.9% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 1080x2400 pixels (20:9) |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch 10-points |
| Pixel density (dot pitch) | 446 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Gorilla Glass Victus |
| Refresh rate | 120Hz |
| Display features | 700nits[typ], 1100nits[peak] HDR10+ Always-On Display |
๐ค Operating System |
|
| Asus 8z | |
| System version | Android 11 |
| Firmware update | Android 12 |
| User Interface | ZenUI 8 / 9 |
โ๏ธ Processor |
|
| Asus 8z | |
| Chipset | 64bit: Qualcomm Snapdragon 888 (SM8350) (5nm) |
| CPU | Octa-core, 3 processors: 1x 2.84GHz Kryo 680 (Single-core) 3x 2.42GHz Kryo 680 (Triple-core) 4x 1.8GHz Kryo 680 (Quad-core) |
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno 660 (840MHz) |
| Performance (benchmark) | AnTuTu: 676001 (v8), 799738 (v9) Geekbench: 3604 (v5.1) GFXBench: 61fps (ES 3.1 onscreen) |
๐ฝ Memory and storage |
|
| Asus 8z | |
| RAM memory | 8GB LPDDR5 |
| Internal storage | 128GB (107GB available) UFS 3.1 |
| External storage | Not supported |
๐ถ Mobile networks |
|
| Asus 8z | |
| Dual-SIM | Dual-SIM Standby - Call active on one sim card |
| SIM card | 2 slots (Dual-SIM) nano-SIM (4FF) |
| Maximum Download / Upload | 2000/1024 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | UMTS 800/850/900/1700/1900/2100 |
| Primary 4G network | LTE Cat20 (1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28) TD-LTE (34, 38, 39, 40, 41, 42) VoLTE |
| Primary 5G network | SA/NSA (1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 28, 38, 77, 78) |
| Primary data network | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+, TD-LTE, LTE, LTE-A, SA/NSA |
| Secondary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Secondary 3G network | UMTS 800/850/900/1700/1900/2100 |
| Secondary 4G network | LTE Cat20 (1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28) TD-LTE (34, 38, 39, 40, 41, 42) VoLTE |
| Secondary data network | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+, TD-LTE, LTE, LTE-A |
๐ท Camera |
|
| Asus 8z | |
| Back camera (main camera) | (dual camera) 64 megapixels 12MP ultrawide f/2.2112ยฐ14mm1/2.55"1.4ยตmPDAF |
| Main camera resolution | 10120x6328 pixels |
| Video recording (primary) | 8K UHD (7680x4320) 24 fps |
| Flash | LED flash |
| Focal aperture | f/1.8 (aperture) |
| Focal length | 26mm (lens) |
| Sensor size | 1/1.73" inches |
| Pixel size | 0.8ยตm pixel |
| Autofocus | PDAF: phase detection autofocus |
| Touch focus | Supported |
| Image stabilization | OIS (4-axis): Optical stabilization |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | Face detection, Smile detection |
| BSI sensor | Supported |
| HDR | HDR photo/video on both cameras |
| Camera extras | 4K@120fps 1080p@240fps 720p@480fps |
๐ธ Front camera |
|
| Asus 8z | |
| Front camera (secondary) | 12 megapixels |
| Front camera resolution | 4000x3000 pixels |
| Video recording (secondary) | 4K UHD (3840x2160) |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | f/2.5 (aperture) |
| Focal length | 28mm (lens) |
| Sensor size | 1/2.93" inches |
| Pixel size | 1.22ยตm pixel |
๐ Sound and multimedia |
|
| Asus 8z | |
| Loudspeaker | Stereo sound 32-bit/384kHz |
| Active noise cancellation | 2 microphones or more |
| Radio | FM |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, H.265, H.264, H.263, XviD, MKV |
| Audio formats | MP3, WAV, WMA, eAAC+, FLAC |
๐ Connectivity |
|
| Asus 8z | |
| USB | USB 2.0 Type-C, USB OTG On-The-Go |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | USB Type-C (reversible) |
| Bluetooth | 5.2 + A2DP/LE |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac/ax [wifi6E/6] (2.4GHz, 5GHz, 6GHz) + MIMO WiFi Direct, hotspot |
| DLNA | Not supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging, GLONASS, GALILEO, BeiDou, QZSS, NavIC |
| NFC | Supported |
| Infrared port | Not supported |
๐งญ Sensors |
|
| Asus 8z | |
| Sensors | Accelerometer Ambient light sensor Compass Face unlock 2D Fingerprint sensor (under display) Gyroscope Hall effect Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
๐ Battery |
|
| Asus 8z | |
| Battery type | LiPo: li-ion polymer (Non removable) |
| Battery capacity | 4000 mAh |
| Charger, watts | 30W Wired fast charging 5W Reverse charging by cable Quick Charge 4 USB Power Delivery 3.0 |
| Inductive / wireless charging | Not supported |
| Talk time autonomy | feature not registered |
| Standby | feature not registered |
โ Other features |
|
| Asus 8z | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder, Voice commands |
| Messaging | SMS (T9), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, HTML5 |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | โข Colors: Obsidian Black, Horizon Silver |
โข๏ธ Radiation rate |
|
| Asus 8z | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | feature not registered |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | feature not registered |




