Archos 40 Titanium All specs
Full specifications phone: Archos 40 Titanium specs, detailed technical information, features, price and review. All about this phone.
,
Android phone with 1.3GHz Dual-core median processor provides good performance when performing some functions of the Archos 40 Titanium.
An advantage of the Archos 40 Titanium is the possibility of using two mobile carriers, a Dual-SIM device with two SIM card slots.
Good connectivity of this device includes Bluetooth 3.0 + A2DP, WiFi 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz), but it lacks NFC connection.
Including the battery, the Archos 40 Titanium phone has 124 grams and it's a very thin device, only 8.5mm.
Summary
⚙️ CPU: MediaTek MT6572 (28nm)
🤖 Android 4.2.2
📱 4"
TFT LCD
TFT LCD
🔳 RAM: 512MB
💽 ROM: 4GB
💽 ROM: 4GB
🔌 WIFI4, BT3.0, FM
📷 (back) 5MP
🤳 (front) 0.3MP
🤳 (front) 0.3MP
🔋 1500mAh
📱 Model features |
|
| Archos 40 Titanium | |
| Change model | |
| Model | Archos 40 Titanium |
| Other model names | Archos Elements 40 Titanium Dual-Sim, Archos Titanium 40 |
| Country or region available | ![]() (Global, International) |
| Brand | Archos |
| Release date | 10/1/2013 |
| Depth | 8.5 millimeters (0.33 inches) |
| Size (width x height) | 65 x 125 millimeters (2.56 x 4.92 in) |
| Weight | 124 grams (4.34 ounces) |
| Build, materials | feature not registered |
| Protection against water and others | Not supported |
📲 Display |
|
| Archos 40 Titanium | |
| Display type | TFT LCD |
| Screen size | 4" inches |
| Screen-to-body ratio | ~56.1% (screen-to-body ratio) |
| Display resolution | 480x800 pixels |
| Touchscreen | Capacitive Multitouch 5-points |
| Pixel density (dot pitch) | 233 PPI |
| Colors | 16 million |
| Scratch-resistant glass | Not supported |
| Refresh rate | feature not registered |
| Display features | feature not registered |
🤖 Operating System |
|
| Archos 40 Titanium | |
| System version | Android 4.2.2 Jelly Bean |
| Firmware update | feature not registered |
| User Interface | feature not registered |
⚙️ Processor |
|
| Archos 40 Titanium | |
| Chipset | 32bit: MediaTek MT6572 (28nm) |
| CPU | Dual-core, 1 processor: 2x 1.3GHz ARM Cortex-A7 (Dual-core) |
| GPU graphical controller | ARM Mali-400 MP1 |
| Performance (benchmark) | feature not registered |
💽 Memory and storage |
|
| Archos 40 Titanium | |
| RAM memory | 512MB LPDDR2 |
| Internal storage | 4GB (2GB available) |
| External storage | Until 32GB microSD, microSDHC (dedicated slot) |
📶 Mobile networks |
|
| Archos 40 Titanium | |
| Dual-SIM | Dual-SIM Standby - Call active on one sim card (dedicated slot) |
| SIM card | 2 slots (Dual-SIM) Standard mini-SIM (2FF) |
| Maximum Download / Upload | 21/5.76 Mbps |
| Network technology | 2G, 3G |
| Frequency, bands | Expand band details Collapse details |
| GSM MHz band | Quad-Band 850/900/1800/1900 |
| Primary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Primary 3G network | UMTS 900/2100 |
| Primary 4G network | Not supported |
| Primary 5G network | Not supported |
| Primary data network | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+ |
| Secondary 2G network | GSM 850/900/1800/1900 |
| Secondary 3G network | Not supported |
| Secondary 4G network | Not supported |
| Secondary data network | GPRS, EDGE |
📷 Camera |
|
| Archos 40 Titanium | |
| Back camera (main camera) | 5 megapixels |
| Main camera resolution | 2592x1944 pixels |
| Video recording (primary) | HD (1280x720) 30 fps |
| Flash | LED flash |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
| Autofocus | Autofocus |
| Touch focus | Supported |
| Image stabilization | EIS: Digital stabilization |
| Zoom | Only digital zoom |
| Face/smile detection | Face detection, Smile detection |
| BSI sensor | Not supported |
| HDR | Not supported |
| Camera extras | feature not registered |
📸 Front camera |
|
| Archos 40 Titanium | |
| Front camera (secondary) | 0.3 megapixels |
| Front camera resolution | 640x480 pixels |
| Video recording (secondary) | VGA (640x480) |
| Front flash | Not supported |
| Focal aperture | feature not registered |
| Focal length | feature not registered |
| Sensor size | feature not registered |
| Pixel size | feature not registered |
🔉 Sound and multimedia |
|
| Archos 40 Titanium | |
| Loudspeaker | Supported |
| Active noise cancellation | Not supported |
| Radio | FM |
| TV | Not supported |
| Video formats | MP4, H.264, H.263 |
| Audio formats | MP3, WAV, eAAC+ |
🔌 Connectivity |
|
| Archos 40 Titanium | |
| USB | MicroUSB 2.0 |
| Audio output | 3.5mm jack |
| TV output | Not supported |
| Bluetooth | 3.0 + A2DP |
| WiFi | 802.11 b/g/n [wifi4] (2.4GHz) |
| DLNA | Supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging |
| NFC | Not supported |
| Infrared port | Not supported |
🧭 Sensors |
|
| Archos 40 Titanium | |
| Sensors | Accelerometer Proximity sensor |
| Vibrating alert | Supported |
🔋 Battery |
|
| Archos 40 Titanium | |
| Battery type | Li-Ion: lithium-ion (Removable) |
| Battery capacity | 1500 mAh |
| Charger, watts | Wired charging |
| Inductive / wireless charging | feature not registered |
| Talk time autonomy | 9 hours |
| Standby | 150 hours (6.3 days) |
➕ Other features |
|
| Archos 40 Titanium | |
| Call control | Voice dialing, Voice recorder |
| Messaging | SMS (T9), MMS, E-mail, Push mail |
| Hands-free calling | Supported |
| Video calling | Supported |
| Ringtones | Polyphonic and customized |
| Web browser | HTML, XHTML, HTML5 |
| Antenna | Internal antenna |
| Qwerty physical keyboard | Not supported |
| Miscellaneous | • Colors: Black • WiFi hotspot |
☢️ Radiation rate |
|
| Archos 40 Titanium | |
| SAR 1.6W/kg (USA, Mexico, etc.) | feature not registered |
| SAR 2W/kg (Europe, UK, etc.) | 0.437W/kg (head), 0.731W/kg (body) |
▶️ Video |
|
|




