Samsung Exynos 9110 Specs
Samsung Exynos 9110 specs, benchmark, performance, architecture, memory and all chipset specifications and technical features.
⚙️ Specs | |
| Samsung Exynos 9110 | |
| Manufacturer | Samsung |
| Chipset | Exynos 9110 |
| Other names/codename | Exynos 9 Dual 9110, SC59110XSC |
| Release date | 8/9/2018 |
| Maximum clock support | 1.15GHz |
| Total of cores | 2 |
| CPU | Dual-core, 1 processor: 2x 1.15GHz ARM Cortex-A53 (Dual-core) |
| GPU (graphics card) | ARM Mali-T720 MP1 (667MHz) |
| Transistors size (nanometers) | 10 nm |
| Architecture | 64bit, ARMv8.2 (A32, A64) |
| Level 1 Cache | feature not registered |
| Level 2 Cache | feature not registered |
| Level 3 Cache | feature not registered |
| RAM memory types | LPDDR4, LPDDR4X |
➕ Other features | |
| Samsung Exynos 9110 | |
| • Samsung 10LPP • PMIC / Sip-ePoP • LTE Cat.4 150Mbps (Download) / Cat.5 75Mbps (Upload) • LPDDR4/LPDDR4X 2x16bit (32-bit) • eMMC 5.1 | |
📈 Benchmarks
❌ feature not registered
Motorola Moto E22i
Samsung Galaxy A16
Motorola Moto G87
Fairphone 6
Xiaomi Pad 6 Pro
Xiaomi Pad 6
Xiaomi Amazfit T-Rex Pro
Xiaomi Amazfit T-Rex