Samsung Exynos 4412 Specs
Samsung Exynos 4412 specs, benchmark, performance, architecture, memory and all chipset specifications and technical features.
⚙️ Specs | |
| Samsung Exynos 4412 | |
| Manufacturer | Samsung |
| Chipset | Exynos 4412 |
| Other names/codename | Exynos 4 Quad 4412 |
| Release date | 5/22/2012 |
| Maximum clock support | 1.6GHz |
| Total of cores | 4 |
| CPU | Quad-core, 1 processor: 4x 1.4GHz ARM Cortex-A9 (Quad-core) |
| GPU (graphics card) | ARM Mali-400 MP4 (440MHz) |
| Transistors size (nanometers) | 32 nm |
| Architecture | 32bit, ARMv7 |
| Level 1 Cache | 64KB |
| Level 2 Cache | feature not registered |
| Level 3 Cache | feature not registered |
| RAM memory types | DDR2, DDR3, LPDDR2 |
➕ Other features | |
| Samsung Exynos 4412 | |
| • HKMG • eMMC | |
📈 Benchmarks
❌ feature not registered
Huawei P Smart 2019
Motorola Moto G87
Fairphone 6
Xiaomi Pad 6 Pro
Xiaomi Pad 6
Xiaomi Amazfit T-Rex Pro
Xiaomi Amazfit T-Rex