Qualcomm Snapdragon 821 (MSM8996AC) Specs
Qualcomm Snapdragon 821 (MSM8996AC) specs, benchmark, performance, architecture, memory and all chipset specifications and technical features.
⚙️ Specs |
|
| Qualcomm Snapdragon 821 (MSM8996AC) | |
| Manufacturer | Qualcomm |
| Chipset | Snapdragon 821 (MSM8996AC) |
| Other names/codename | Snapdragon 821 MSM8996 Pro |
| Release date | 10/1/2016 |
| Maximum clock support | 2.35GHz |
| Total of cores | 4 |
| CPU | Quad-core, 2 processors: 2x 2.35GHz Kryo (Dual-core) 2x 1.6GHz Kryo (Dual-core) |
| GPU (graphics card) | Qualcomm Adreno 530 (653MHz) |
| Transistors size (nanometers) | 14 nm |
| Architecture | 64bit, ARMv8-A (A32, A64) |
| Level 1 Cache | 32KB |
| Level 2 Cache | 1.5MB |
| Level 3 Cache | feature not registered |
| RAM memory types | LPDDR4 |
➕ Other features |
|
| Qualcomm Snapdragon 821 (MSM8996AC) | |
| • FinFET LPP process (Samsung) • Qualcomm Hexagon 680 DSP • Qualcomm Spectra ISP (28MP) • Qualcomm Aqstic audio • Qualcomm Quick Charge 3.0 • Qualcomm Snapdragon X12 LTE modem • LTE Cat12 600Mbps (Download) / Cat13 150Mbps (Upload) • LPDDR4 2x32bit (1866MHz) |
|
Samsung Galaxy S26
Apple iPhone 17e
Xiaomi Pad 6 Pro
Xiaomi Pad 6
Xiaomi Amazfit T-Rex Pro
Xiaomi Amazfit T-Rex