Qualcomm Snapdragon 820 (MSM8996) Specs
Qualcomm Snapdragon 820 (MSM8996) specs, benchmark, performance, architecture, memory and all chipset specifications and technical features.
⚙️ Specs | |
| Qualcomm Snapdragon 820 (MSM8996) | |
| Manufacturer | Qualcomm |
| Chipset | Snapdragon 820 (MSM8996) |
| Other names/codename | 8996 |
| Release date | 12/16/2015 |
| Maximum clock support | 2.15GHz |
| Total of cores | 4 |
| CPU | Quad-core, 2 processors: 2x 2.15GHz Kryo (Dual-core) 2x 1.6GHz Kryo (Dual-core) |
| GPU (graphics card) | Qualcomm Adreno 530 (624MHz) |
| Transistors size (nanometers) | 14 nm |
| Architecture | 64bit, ARMv8-A (A32, A64) |
| Level 1 Cache | 32KB |
| Level 2 Cache | 1.5MB |
| Level 3 Cache | feature not registered |
| RAM memory types | LPDDR4 |
➕ Other features | |
| Qualcomm Snapdragon 820 (MSM8996) | |
| • FinFET LPP process • Qualcomm Snapdragon X12 LTE modem • Qualcomm Hexagon 680 DSP • Qualcomm Spectra ISP: 28MP • Qualcomm Aqstic audio • Quick Charge 2.0/3.0 • 4G LTE Cat12 Download: 1.2Gbps / Cat13 Upload: 150Mbps • LPDDR4 4x16-bit (1866MHz) | |
Huawei P20
Motorola Edge
Motorola Moto G87
Fairphone 6
Xiaomi Pad 6 Pro
Xiaomi Pad 6
Xiaomi Amazfit T-Rex Pro
Xiaomi Amazfit T-Rex