MediaTek MT8783 Specs
MediaTek MT8783 specs, benchmark, performance, architecture, memory and all chipset specifications and technical features.
⚙️ Specs | |
| MediaTek MT8783 | |
| Manufacturer | MediaTek |
| Chipset | MT8783 |
| Other names/codename | MT8783 |
| Release date | 4/25/2015 |
| Maximum clock support | 1.3GHz |
| Total of cores | 8 |
| CPU | Octa-core, 1 processor: 8x 1.3GHz ARM Cortex-A53 (Octa-core) |
| GPU (graphics card) | ARM Mali-T720 MP3 (450MHz) |
| Transistors size (nanometers) | 28 nm |
| Architecture | 64bit, ARMv8 (A32, A64) |
| Level 1 Cache | 32KB |
| Level 2 Cache | feature not registered |
| Level 3 Cache | feature not registered |
| RAM memory types | LPDDR3 |
➕ Other features | |
| MediaTek MT8783 | |
| • LPDDR3 (733MHz) • LTE Cat4 | |
📈 Benchmarks
❌ feature not registered
Huawei P Smart 2019
LG K9 TV
Motorola Moto G87
Fairphone 6
Xiaomi Pad 6 Pro
Xiaomi Pad 6
Xiaomi Amazfit T-Rex Pro
Xiaomi Amazfit T-Rex