HiSilicon Kirin 910 Specs
HiSilicon Kirin 910 specs, benchmark, performance, architecture, memory and all chipset specifications and technical features.
⚙️ Specs | |
| HiSilicon Kirin 910 | |
| Manufacturer | HiSilicon |
| Chipset | Kirin 910 |
| Other names/codename | Huawei KIRIN910 Hi6620 V9R1 |
| Release date | 1/1/2014 |
| Maximum clock support | 1.6GHz |
| Total of cores | 4 |
| CPU | Quad-core, 1 processor: 4x 1.6GHz ARM Cortex-A9 (Quad-core) |
| GPU (graphics card) | ARM Mali-450 MP4 (533MHz) |
| Transistors size (nanometers) | 28 nm |
| Architecture | 32bit, ARMv7 |
| Level 1 Cache | feature not registered |
| Level 2 Cache | feature not registered |
| Level 3 Cache | feature not registered |
| RAM memory types | LPDDR2, LPDDR3 |
➕ Other features | |
| HiSilicon Kirin 910 | |
| • HPM • LPDDR2 2x16bit (800MHz) • LPDDR3 2x16bit (1600MHz) • LTE Cat4 | |
📈 Benchmarks
❌ feature not registered
Motorola Moto E13
Samsung Galaxy A15
Motorola Moto G87
Fairphone 6
Xiaomi Pad 6 Pro
Xiaomi Pad 6
Xiaomi Amazfit T-Rex Pro
Xiaomi Amazfit T-Rex