Apple A9 (APL1022) Specs
Apple A9 (APL1022) specs, benchmark, performance, architecture, memory and all chipset specifications and technical features.
⚙️ Specs | |
| Apple A9 (APL1022) | |
| Manufacturer | Apple |
| Chipset | A9 (APL1022) |
| Other names/codename | APL1022 (S8003) |
| Release date | 9/9/2015 |
| Maximum clock support | 1.84GHz |
| Total of cores | 2 |
| CPU | Dual-core, 1 processor: 2x 1.84GHz Twister (Dual-core) |
| GPU (graphics card) | PowerVR GT7600 (6-core, 650MHz) |
| Transistors size (nanometers) | 16 nm |
| Architecture | 64bit, ARMv8-A (A32, A64) |
| Level 1 Cache | 64KB |
| Level 2 Cache | 3MB |
| Level 3 Cache | 4MB |
| RAM memory types | LPDDR4 |
➕ Other features | |
| Apple A9 (APL1022) | |
| • System on a Chip (SoC) • LPDDR4 (1600MHz) • Manufacturer: TSMC | |
LG K12 Max
Motorola Moto G32